Bebeğinizin Hijyeni Hakkında Dikkat Etmeniz Gereken 7 Nokta

Bebeğinizin Hijyeni Hakkında Dikkat Etmeniz Gereken 7 Nokta

Son Güncelleme: 11 Haziran, 2018

Bebeğinizin hijyeni hakkında soru ve endişelere sahip olmanız çok normaldir. Bu konuda ebeveynlerin bebekleri için dikkat etmeleri gereken noktaları bilmeleri gereklidir.

Örneğin, bebeğimizin cildi çok hassas ve narindir. Onun cildini temizlerken birtakım önlemler almalı ve cildinin pH dengesine uygun olan ürünler kullanmalıyız.

Ayrıca, onları nasıl doğru bir şekilde yıkamamız gerektiğini bilmeli, sağlık ve hijyenlerine zarar verebilecek hatalar yapmaktan uzak durmalıyız.

Bebeğinizin Hijyeni İçin Dikkat Etmeniz Gereken Temel Noktalar

Bebeğinizin hijyeni hakkında dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır:

yıkanan bebek

Bebeğim Her Gün Yıkanmalı mı?

Bebeğinizi her gün yıkamamalısınız . Bebekler genelde pek kirlenmez. Bu yüzden her gün yıkanmalarına da gerek yoktur.

Birlikte yıkanmanın ebeveynler ile bebekler arasında güçlü bir bağ oluşturduğunu bilmekte de fayda var.

Pişiğe Nasıl Engel Olabilirim?

Pişiğe engel olmak için bebeğinizin bezi sık sık değiştirilmeli ve pişik olabilecek bölge iyi bir şekilde temizlenmelidir.

Yeteri kadar su kullanmak çok önemlidir. Evden uzaktaysanız yeteri kadar temizleme mendili kullanmaya özen gösterin. Bebeğinizin cildinin kızarmaya başladığını fark ettiğinizde mutlaka önlem alın.

Pişik kremi kullanmak, o bölgenin hava almasını sağlamak, sık sık bez değiştirmek ve bölgenin ıslak kalmamasını sağlamak pişiği önler.

Bu yüzden, her banyodan sonra bebeğimizi iyi bir şekilde kurulamalıyız.

Banyo Süresi Ne Kadar Olmalı?

Bebek cildi yetişkin cildine göre daha hassas ve incedir. Bu yüzden bir yaşına gelene kadar bebeklere on dakikadan fazla banyo yaptırılmamalıdır.

Su sıcaklığı 36 dereceden yüksek olmamalıdır. Bebeklerin, haftada bir ya da iki kereden fazla yıkanmalarına gerek yoktur.

Konağı Nasıl Önleyebilirim?

Konak, bebeğin saç derisinde gelişen pek de istenmeyen bir durumdur. Fakat endişelenmenize gerek yoktur.

Bunu gidermek için yumuşak bir saç fırçasıyla bebeğinizin saç derisine masaj yapın. Devam ettiği taktirde bir pediyatrist ile görüşün.

Bebeğimin Neden Döküntüleri Var?

Bu döküntüler annenin salgıladığı hormonlardan kaynaklanır. Ortaya çıkmaları oldukça normaldir. Bu döküntüleri sıkmaya çalışmayın. Kendi kendilerine yok olmalarına izin verin.

Bebeğimin Saç Bakımını Nasıl Yapmalıyım?

Bebeklerin şampuana ihtiyacı yoktur. Saçları çok ince ve hassas olduğu için herhangi bir şey ile yıkamaya gerek yoktur. Büyüdüklerinde ve saçları uzadığında özel bir şampuan kullanabilirsiniz.

Banyo Ne Kadar Sıcak Olmalı?

Bebeğimizi yıkadığımız odanın sıcaklığı 25 Santigrat derece olmalıdır.

havluya sarılı bebek

Göz ve Kulak Bakımı Nasıl Olmalı?

  1. Bebeklerin gözleri herhangi özel bir bakım gerektirmez. Göz kapaklarını nemli pamuk ya da bir bez parçası yardımıyla sabun kullanmadan ve ovmadan silebilirsiniz.
  2. Gözlerini kurulamak için bir bez yardımıyla yavaşça silin. Her göz için farklı bir pamuk ya da bez parçası kullanın.
  3. Kulaklarının da sadece görebildiğiniz kadarını temizleyin. Nemli bir bez ile kulağın ön ve arka dış kısımlarını temizleyin. Sonra iyice kurulayın.
  4. Birikmiş kulak kiri gördüğünüzde pamuktan bir kulak temizleme çubuğu ile temizleyebilirsiniz. Kulağın içine bir şey sokmanız kirin içeri doğru ilerlemesine sebep olabilir.

Bebeklerin Tırnakları Nasıl Kesilmeli?

Bebeklerin hijyeni konusunda bir diğer önemli nokta ise tırnaklardır. Doğumdan sonra bebeğinizin tırnaklarını  ilk defa kesmeden önce bir hafta kadar beklemek önemlidir. Fakat uzunsa ve çok batıyorsa ilk gün de kesebilirsiniz.

Bebekler için özel olarak üretilmiş ufak ve yuvarlak uçlu tırnak makaslarından kullanmanız gereklidir.

Bebeğinizin tırnaklarını yumuşakken kesmek gerekir. Bunun için en uygun zaman banyo sonrasıdır çünkü tırnaklar yumuşamış olur. Eğer heyecanlı ve endişeliyseniz yapmanız gereken şey, bebeğiniz uyurken tırnaklarını kesmektir.

“Çocuklar ailelerini sevmekle başlar. Büyürken onları yargılar, bazen de affederler.”

-Oscar Wilde-

Bu tavsiyeleri takip etmek ve aklınızda tutmak, çocuğunuzun sağlığından ödün vermeden ona en hijyenik koşulları sağlamanız açısından çok önemlidir.

Onların vücudunun çok hassas ve narin olduğunu sakın unutmayın. Hata yapmamak için dikkatli ve bilinçli olmalıyız.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.