Bebeğinizin Gece Boyu Uyuması İçin 7 İpucu

Bebeğinizin sorunsuz bir şekilde gece boyu uyuması için bu basit ipuçlarını öğrenin.
Bebeğinizin Gece Boyu Uyuması İçin 7 İpucu

Son Güncelleme: 20 Haziran, 2019

Bebeğinizin gece boyu uyuması için çözümler bulmak birçoğunuz için zor olabilir, bu özellikle de evde geçirdiğiniz ilk birkaç haftada daha da zordur. Bebeklerin uyku alışkanlıkları gelişirken ve ailenin rutinine uyum sağlarken birkaç saat içinde pek çok kez uyanmaları çok yaygındır. Uzun vadeli sorunlardan kaçınmak için sağlıklı bir yatma rutini oluşturmak çok önemlidir.

“Uyku, sinir sisteminin olgunlaşmasını gerektiren ve gelişen bir süreçtir. Çocukların fiziksel, nörolojik ve duygusal gelişiminin doğru şekilde sağlanması için uyku hayati bir faktördür. Yeni doğan bebekler yaklaşık her üç saatte bir uyanırlar ve bu da onların yemek yeme programı ile alakalıdır.”

Ayrıca, çocuğunuzun yeterli uykuyu alması önemli olduğu gibi ebeveyn olarak siz de gerektiği kadar dinlenmelisiniz. Bu yüzden, bugünkü yazımızda rahatlatıcı ve yenileyici gece uykusu almak için bazı etkili stratejilerden bahsedeceğiz. Bu sayede, siz ve eşiniz yeni güne enerji dolu bir şekilde başlayabilirsiniz.

Bebeğinizin gece boyu uyumasını nasıl sağlarsınız?

1. Bebeğinizi yatırmadan ona yiyecek bir şeyler verin

Bebeğinizin yatmadan önce anne sütü içmek ya da mama yemek isteyip istemediğini kontrol edin. Bu sayede, çocuğunuzun uykusunu bölen şeyin açlık olmadığından emin olabilirsiniz.

Çocuğunuzu besledikten sonra yatağa koyunca uyanık da olsa henüz yeni beslendiği için uykulu olduğunu göreceksiniz. Bu sayede, bebeğinizin uzun süre boyunca uyuması kolaylaşacaktır.

2. Yatmayı eğlenceli bir hale getirin

Küçük çocukların yatmaya direnmesi tamamen normal bir durumdur. Eğlenceli bir rutin oluşturmak çocukların her gece aynı saatte yatağa gitmeye alışmasını sağlar. Çocuğunuza bir hikaye okuyun ya da yatmadan önce son bir oyun için birkaç dakikanızı ayırın.

Çocuğunuzu her gün yatırmadan önce uyguladığınız rutindeki adımları gösteren bir tablo hazırlayın. İyi alışkanlıkların yerleşmesinin sabırlı olmayı gerektirdiğini ve bunun hem bebeğinizin hem de ailenizin iyiliğine katkıda bulunduğunu unutmayın.

yeni doğmuş uyuyan bebek

3. Bebeğinizi erken yatırın

Bebeğinizi erken yatırınca onun sabah olmadan uyanacağını düşünüyor olabilirsiniz, fakat bu durum her zaman böyle işlemez. Hatta, yeni doğan bebekler 1 yaşına kadar, akşam 8 gibi yattıklarında uyanma sıklıkları azalır ve daha çok uyurlar.

Bu yüzden, en baştan itibaren erken yatmayı teşvik etmek, çocuğunuz okula başladığı zaman erken kalkma sorunu yaşama ihtimalini büyük ölçüde azaltır.

4. Her yaşın özelliklerini bilin

Yeni doğan bebekler sadece 20 ila 30 dakikalık periyotlarda sakince uyanık kalabilirler. Üç ya da dört aylık olduklarında çoğu bebek için bu süre bir saate kadar çıkar. Bunu bildiğinizde, bebeğiniz daha sakin olduğunda bezini değiştirir ve onu beslersiniz ve böylece onu bu rutine alıştırarak güzel ve uzun bir uykuya hazırlamış olursunuz.

Bebeğinizin gece boyunca uyuması için yapılacak diğer şeyler

5. Bebeği çok fazla uyarıcıya maruz bırakmayın

Dünyayı yeni tanımaya başlayan bir bebek için etrafındaki her şey yenidir ve uyarıcıdır. Bu yüzden, yatma vakti geldiğinde bebeğin dikkatini dağıtacak ve onu uyararak uyanık kalmasına sebep olacak bir şey yapmaktan kaçınmalısınız.

Bebeğinize renkli ya da sesli nesnelerin olmadığı temiz, sakin ve huzurlu bir ortam sağlayın. Bu sayede, bebeğinizin sinir sistemi rahatlayacaktır.

6. Bebeğinizin rahat ve sıcak hissederek tüm gece uyuması için battaniyesini kullanın

Bebeğinizin gece boyu uyuması için dikkat etmeniz gereken bir diğer şey de battaniyesi ve bebek yatağının rahat olmasıdır. Yeni doğan bebekler rahat ve güvenli bir ortamdan gelirler. Annelerinin rahminde olmak onlara korunduklarını hissettirir.

Bu yüzden, bebekler rahimde olduğu gibi sarıldıklarında ya da kundaklandığında daha rahat ve sakin olurlar. Ayrıca, tüm gece sıcak kaldığından emin olmak için battaniyesini iterek çıkarmasını da önlemeniz gerekir.

7. Bebeğinizin yatmadan önce rahatlamasını sağlayın

Tıpkı yetişkinler gibi bebeklerin de günlük etkinlikler ve yatma arasında bir geçiş periyoduna ihtiyacı vardır. Bebeğinizi yatağına götürdüğünüzde televizyonu, müziği ve cep telefonunuzu kapatın. Bebeğin yatacağı odanın loş ışıklı ve uygun bir sıcaklıkta olmasına özen gösterin.

anne ve yenidoğan bebek

Eğer bebeğinizin gece boyunca uyumasını istiyorsanız, siz ve eşiniz ikiniz de rahat olmalısınız. Çocuklar gerilimi algılar ve bu gibi durumları hissedince uyumaları zorlaşır.

Çocuğunuzun yatma zamanlarının tadını çıkarın ve faturalar ya da iş gibi sıkıntılı şeyleri düşünmek yerine bu değerli zamanların kıymetini bilin. Bebeğinizin yatma zamanını, yapmanız gereken işler ve endişelerden uzaklaşmak için bir fırsat olarak görün.
İlginizi çekebilir ...

Çocuklarda uyku bozukluğu ve 7 işareti
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklarda uyku bozukluğu ve 7 işareti

Uyku bozukluklarının büyük bir çoğunluğunun tedavisi mevcut; önemli olan ebeveynlerin bu tip bir uyku bozukluğu ortaya çıktığı an fark etmeleri.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.