Bebek Beşiği Nasıl Seçilir? Hemen Keşfedin!

Bebekleri ile birlikte uyuyan bazı anne ve babalar olsa da, bazıları çocuklarının bir beşikte bağımsız olarak uyumasını tercih ediyor. Seçiminiz ne olursa olsun, bebek beşiği seçmenize yardımcı olacak temel kavramları bilmek önemlidir.
Bebek Beşiği Nasıl Seçilir? Hemen Keşfedin!

Son Güncelleme: 30 Mayıs, 2019

Bebek beşiği seçerken ailenizin gereksinimlerinin yanı sıra, uyku tercihlerinizi de dikkate almanız gerekir. Beşik, bebekler için özel olarak tasarlanmış bir yataktır. Ortalama 24 ay boyunca kullanılır. Bununla beraber, bebeğinizin bir beşikten yatağa geçmesi için doğru zaman, bebeğin kendisine bağlı olarak değişir.

Minik yavrunuz beşiğine artık çok rahat sığamıyorsa ya da çok az bir çaba göstererek beşiğe tırmanıp dışarı çıkabiliyorsa, bunlar bebeğinizin bir sonraki adım olan yatakta uyumaya hazır olduğuna dair kesin işaretlerdir.

Çocuğunuz biraz büyüdüğünde kullanabileceğiniz bazı büyük beşikler vardır. Hatta bebeğin büyümesine uyum sağlayan ev beşikleri de vardır. Büyüyen beşikler 5 ila 7 yaşları arasında bebeğinize eşlik edebilir. Bu elbette satın aldığınız beşik türüne de bağlıdır.

beşikteki bebeği seven anne

Ne zaman bebek beşiği almalısınız?

Annelerin çoğu, bebek beşiğini hala hamileyken ya da üçüncü trimester başlamadan hemen önce satın almak istemektedir. Ebeveynler genellikle, beşik için özel aksesuarlar satın almak amacıyla bebeğin cinsiyetini öğrenmek için beklerler.

Daha fazla çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız, bir beşik satın aldığınızda, hem kız hem de erkek çocuklar için gayet güzel görünen toplumsal cinsiyet normlarından uzak bir tasarım satın almanız en iyisidir.

İdeal olarak, beşiği bir süre önce satın almalısınız. Çünkü bazı şirketlerin beşikleri evinize göndermesi uzun zaman alabilir. Bu nedenle, son dakika stresinden kaçınmak istiyorsanız, beşiğin en kısa zamanda evinizde olması en iyisi olacaktır.

Bebek beşiği türleri

Bebeğiniz için seveceğiniz bir beşik türü düşünmeniz önemlidir. Sizin de şimdiye dek gördüğünüz gibi, mağazalarda birçok farklı ebat, model ve malzeme bulunmaktadır.

Ayrıca küçük beşikler ve büyüyen beşikler de vardır. Çocuğunuzun bir beşikte uyumasını tercih ediyorsanız, gereksinimlerinize en uygun beşik türünün özelliklerini dikkate alın.

Beşiğin üzerinde duran yatağın ayarlanabilir olması, geceleri size ihtiyaç duymaları durumunda bebeğinizi kolayca kucağınıza almanıza olanak sağlar. Bebeğiniz daha fazla hareket etmeye başladığı zaman da yatağı biraz alçaltabilirsiniz.

Bu makaleye de mutlaka göz atın: Çocuğunuz Yalnız Uyumak İstemiyorsa Ne Yapmalı?

bebek odası

Birlikte uyumayı denemek istiyorsanız, bebeğinizin beşikte kendi alanına sahip olması en iyisidir. Buna anne yanı beşiği de denir. Bu da bir başka güzel alternatif olabilir.

Önce güvenlik

Yeni bebek için bir beşik satın almanın en büyük avantajı, tüm yeni beşiklerin yasa tarafından belirlenen minimum güvenlik gereksinimlerini karşılaması gerektiğidir.

Beşik ve yatak, bebeğin uyurken korunmasını sağlamak için kapsamlı bir şekilde test edilmelidir. Bu nedenle yeni bir beşik satın almak iyi bir seçenek olacaktır.

Öte yandan, bir arkadaşınız ya da bir akrabanızın daha önce kullandığı bir beşiği aldığınız için, bebeğiniz için yeni bir beşik almak istemiyorsanız, yatağın temel güvenlik kurallarına uygun olduğundan emin olmalısınız.

Örneğin beşik boyalıysa, boyanın toksik olmadığından emin olmalısınız. Ayrıca, boyanın atmaya başlamadığından ve tüm vidaların yerinde olduğundan da emin olun.

Bebeğin güvenliği söz konusu olduğunda para tasarrufu yapmak buna değmez. Bebeğinizin güvende olduğunu bilerek huzur içinde uyumanızı sağlayacak birçok bebek beşiği vardır.

Beşiğin akılda tutulması gereken özellikleri

Güvenlikle ilgili hususların yanı sıra, bir beşik seçerken, bu seçimi sağladığı faydalara ve tercihinize bağlı olarak da yapmanız gerekir. İyi bir beşik seçerseniz, bebeğiniz uyuyacağı yere minimum zorluklarla uyum sağlar. Bir beşik satın almadan önce, kendinize aşağıdaki soruları sorun:

  • Yatağın tekerlekli olmasını ister misiniz?
  • Anne yanı beşiği, büyüyen beşik ya da standart bir model mi istiyorsunuz?
  • Ayarlanabilir bir yatak istiyorsanız, kaç seviyesi olmasını istersiniz?
  • Bebeğinizin beşiği için net bir bütçeniz var mı?

Tüm bu soruları cevaplamayı başarırsanız, ne istediğinizi biliyorsunuz demektir. Artık gidip bebeğiniz için en iyi beşiği gönül rahatlığıyla seçebilirsiniz. İyi şanslar!

İlginizi çekebilir ...
5 Çeşit Beşik: Avantajları ve Dezavantajları
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
5 Çeşit Beşik: Avantajları ve Dezavantajları

Bebeğiniz için uygun olan beşiği seçmeniz önemlidir. Piyasadaki birçok beşik türü, kafanızı karıştırabilir. Detaylar için okumaya devam edin!


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.