Çoğu Bebek Günün Aynı Vaktinde mi Doğar?

Çoğu bebek günün aynı saatinde mi doğar? Cevabını öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin!
Çoğu Bebek Günün Aynı Vaktinde mi Doğar?

Son Güncelleme: 04 Temmuz, 2019

Bazı kişilere göre çoğu bebek günün aynı saatinde, sabah 6 ile 10 arasında doğar. Ancak, bu durum kadınların nasıl doğum yaptığı gibi iç ve dış faktörlere bağlı olarak değişebilir. Oldukça kafa karıştıran tartışmalı bu konuyu aşağıda ele alacağız.

Çoğu bebek günün aynı vaktinde mi doğar?

Uzmanlar, doğum saatinin bir annenin nasıl doğum yapmak isteyeceğine bağlı olarak değiştiğini savunmaktadır. Geçmişte doğum yapan anneler için müdahale seçenekleri kısıtlıydı. Sonuç olarak da çoğu doğum gece vakti gerçekleşirdi.

Bazı bilim insanlarına göre bu durumun sebebi, gece vakti doğuma yardımcı olabilecek daha fazla insanın bulunmasıdır.

Ancak bu durumu açıklayan başka faktörler de bulunmaktadır:

Sezaryen doğumlar

Bu gün ve dönemde, doğumların çoğu önceden planlanmaktadır. Bu planlama, annenin ve bebeğin sağlık durumuna göre şekillenmektedir.

  • Sezaryen doğumlar genelde sabah 6 ve 10 arasında gerçekleşir. En çok tercih edilen saat sabah 8’dir.
  • En çok tercih edilen günler ise Pazartesi ile Cuma arasındaki günlerdir.
sezaryen doğum

Bunun sebebi, iş hayatı ve yoğun programlar yüzünden insanların hafta sonları ya da tatillerde doğum yapmaya vaktinin kalmamasıdır. Terslik olmadığı durumlarda sezaryenler gece de gerçekleşmez.

Doğum indüksiyonu

Doğum indüksiyonunda ise çocukların doğum anları değişir. Kadınlar genelde öğleden sonra 1 ile 7 arasında doğum yapar. Bu durumun sebebi nedir?

Bu annelerin çoğunluğuna sabah vakitlerinde doğum için uyarıcı ilaçlar verilir. Bu sayede, günün sonuna doğru doğuma yol açan kasılmalar tetiklenir.

Normal doğum

Normal doğumlar daha az görülür ve doğum saatleri kesinlikle belirsizdir. Bir başka deyişle, hiç kimse bu bebeklerin günün aynı saatinde doğduğunu iddia edemez.

Ancak, doktorlar gece doğum oranlarının arttığına işaret etmektedir. Melatoninin (ışığın yokluğunda üretilen hormonun) doğumu tetikleyen oksitoksin gibi hormonları harekete geçirdiği düşünülmekte.

çoğu bebek gece doğar

Bu yüzden bebeklerin sabahın dördünde doğduğunu görebilirsiniz. Eğer herhangi bir komplikasyon çıkar ya da süreç herhangi bir sebepten dolayı yavaşlarsa, o zaman bebeğin ertesi sabah doğma ihtimali artar.

Normal doğumda, bebeğin haftanın hangi günü doğacağını tahmin etmek de zordur. Tabii, bazı çalışmalar salı günleri daha fazla bebek doğduğunu söylemekte. Ancak ortada buna dair bir kanıt yoktur.

Çoğu bebek günün aynı vaktinde mi doğar? Doğum saati ile ilgili daha ilginç bilgiler

Çoğu bebeğin aynı anda doğup doğmadığını belirlemenin kesin bir yolu olmadığı açıktır. Bununla birlikte, bir kadının tercih ettiği doğum türlerine göre belirli veriler de bulunmaktadır.

Zamanla, ebe ve kadın doğum uzmanlarının deneyimleri ilginç verilerin toplanmasına yol açmıştır. Örneğin, doğumların yaklaşık %30’u Ocak, Eylül ve Ekim aylarında gerçekleşir.

Ayrıca, doğumların %60’ı gündüz, yani sabah 6 ile akşam 6 arasında gerçekleşir. İlginç olanı, Kasım ve Aralık aylarında doğum sayısının oldukça azalmasıdır.

Son olarak, pazar günleri daha fazla bebek doğduğu gözlemlenmiştir.

İlginizi çekebilir ...
Neden Sadece Erkek Çocuğu Dünyaya Getiriyorsunuz?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Neden Sadece Erkek Çocuğu Dünyaya Getiriyorsunuz?

Neden sadece erkek çocuğu dünyaya getirdiğinizi merak ediyorsanız, bugünkü makalemizde bu durumu açıklayan bazı belirleyici faktörlerden bahsedeceğ...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Fernández, I. O. (2009). Lactancia después de la cesárea. Psiquiatra Infanto-Juvenil Hospital de Puerta de Hierro Majadahonda, Madrid
  • Golembiewski Mendes, M., Helena Marin, A., da Silva Pereira, C., & Centenaro Levandowski, D. (2015). ¡Llegó la hora! Expectativas y experiencias de parto de adolescentes embarazadas. Revista de Psicología
  • OMS, & UNICEF. (2015). Todos los recién nacidos. Todas las mujeres todos los niños

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.