Evi Çekip Çevirmek Gerçekten Ne Demektir?

Bir evi çekip çevirmek sonsuz ve ücretsiz bir iştir ve genellikle takdir edilmez ve farkına varılmaz. Bugün bu hayati işe daha yakından bakmanızı sağlayacağız.
Evi Çekip Çevirmek Gerçekten Ne Demektir?

Son Güncelleme: 07 Haziran, 2019

Eşiniz dışarıda çalışırken siz evi çekip çevirmeye mi karar verdiniz? Birçok kadın ve erkek bu kararı isteyerek verir. Öte yandan, eve bakmaya karar veren kişiler genellikle gerçek çalışanlar olarak kabul edilmez.

Peki ya siz? Siz de hala bir evi çekip çevirmenin gerçek bir iş olmadığını mı düşünüyorsunuz? Bugün sizi algınızı değiştirmenize yardım edecek bir yolculuğa çıkarmak istiyoruz.

Evi çekip çevirmenin tarihi

Tarihsel olarak evde kalmak ve evi çekip çevirmek kadınların sorumluluğunda olmuştur. Temizlik, alışveriş, yemek pişirmek ve çocuklara bakmak evin dışında işleri olmayan annelere ait işler olarak görülmüştür. Tarih öncesi zamanlarda erkekler daha çok avlanmak ve savaşmak gibi görevlere sahipti. Bu, muhtemelen fiziksel güç ve boy ile ilgiliydi. Bu sırada, kadınlar da evde kalırdı.

Kadınların yerine getirdiği görevler evin etrafındaki alan ile sınırlıydı. Bu işler de avlanmak ve savaşmak kadar fiziksel güç gerektirmiyordu. Sorumluluklar, ailenin hayatta kalması düşünülerek bölünmüştü. Bu yaşam tarzından dolayı kadınların evde kalmaya daha uygun olduğu düşünüldü.

Sosyal gelişmeler, evi çekip çeviren kişinin rolünün sadece genel bir üstünlüğü olmasına değil aynı zamanda bunun bir iş olarak görülmesine de sebep oldu. 21. yüzyılda hem kadınlar hem erkekler bilinçli olarak evin sorumluluğunu almaya başladı ve gerçekten evi çekip çevirmek bir iş oldu.

iki çocukla oturan kadın

Eğer geleneksellikten biraz uzaklaşacak olursak evi çekip çevirmek, evin sahibi ve yöneticisi olmak anlamına gelir. Evi çekip çeviren kişi, evde dengeyi sağlamak görevini üstlenir. Bu sadece yemek, temizlik ve alışveriş yapmak değil aynı zamanda, aile ve evle ilgili her şeyin de farkında olmayı gerektirir.

Evin gelirini yönetme görevi de genellikle evi çekip çeviren kişiya ait olan bir görevdir.

Eğer çocuklar da varsa evi çekip çevirmek, geleneksel olarak onlara bakmayı da içerir. Bunu yapmak diğer işleri bırakmak anlamına gelmez. Bunun yerine, uzun bir günlük sorumluluklar listesinin altına bir tanesini daha eklemek demektir.

Temizlik yapmak, yemek pişirmek ve ev için gerekli olan her şeyi sağlamak da evi çekip çevirmenin bir parçasıdır. Bu rol açık bir şekilde evin hem sahibi hem de yöneticisi olmak demektir.

Evde kalan kişi olma kararı

Şimdi bütün bu bilgiler ışığında, birisi neden evde kalıp evi çekip çevirmeye karar verir. İşte bunun birkaç ana sebebi:

  • İş alanlarındaki zorluklar bir insanı neredeyse zorunlu olarak evde kalmaya teşvik edebilir.
  • Aile üyeleri, içlerinden birinin evde kalarak ailenin geri kalanına bakması gerektiğine karar vermiş olabilir.
  • Çocuk yetiştirmek söz konusu olduğunda, ebeveynlerden biri her zaman uygun ve olabildiğince onların yanında olmayı seçebilir.
  • Beklenmeyen olaylar olması durumunda, birinin gün içinde açık ve esnek bir programı olması iyidir.
  • Bir evi tamamen yönetmek disiplinler arası beceriler gerektirir: Hesap yapma, kimya becerisi (temizlik söz konusu olduğunda), yemek pişirme sanatı, vb…
  • Bu işten her zaman istifa edebilirsiniz – bunun için bir anlaşma ya da önceden haber verme gerekliliği yoktur.
  • Bunu sorumluluk, olgunluk ve özgür iradesi ile seçen her insan için iyi ve geçerli bir seçenektir.

Profesyonel bir ev insanı olmayı seçmek modern zamanlarda alması zor bir karardır. Bugünlerde insanların iyi bir kariyer yapması ve iyi bir işe sahip olması gibi baskılar bulunmaktadır.

yeri süpüren kadın

Kişisel başarı, kişinin gerçekten ihtiyacı olan ve mutlu olmak için istediği şeylerle alakalıdır.

Evi çekip çevirmek bir kariyer ve bir iştir; resmi bir şekilde tanınmış olmasa da ve bir unvan ve ücreti olmasa da bu böyledir. Aynı şekilde, toplum da bir evi yönetmek için gerekli olan çaba ve becerinin git gide daha çok farkına varmaya başlamıştır.

İlginizi çekebilir ...
Ev Hanımı Olan Anneler De Aslında Çalışıyor
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Ev Hanımı Olan Anneler De Aslında Çalışıyor

Son zamanlarda ev hanımı olan anneleri yargılayan, üzücü bir eğilim var. Ama kendi hayatını ve ruhunu evlatlarına adayan anneler de aslında çalışan...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.