Çocuğunuz Gece Üstünü Açıyorsa Yapmanız Gerekenler

Çocuğunuz Gece Üstünü Açıyorsa Yapmanız Gerekenler

Son Güncelleme: 11 Mart, 2018

Her gece, ebeveynler ve çocuklar sessiz ve acımasız bir savaşa girerler: Ufaklığınız üstünü açar ve ebeveyni olarak siz de üzerini tekrar örtmek zorunda hissedersiniz.

Sonuçta, hep beraber biraz dinlenmeye çalışırken gece boyu süren bir kısır döngü içine girilir.

Hiç şüphe yok ki siz ebeveynlerin, gece boyunca çocuğunuzu soğuğun olumsuz etkilerinden korumak için verdiğiniz bu savaş çok yorucu bir şekilde geçer.

Çünkü ne yaparsanız yapın, bu savaşı hep çocuğunuz kazanır – geceyi üzerinde hiç bir örtü olmadan yorganının üzerinde geçirir.

Ufaklığınızın pijamaları onu sıcak tutmaya yetmez; bu sebeple onu battaniyelerle, yorganlarla ve yatak örtüleriyle sararsınız; ama sonuçta çocuğunuz hızla uykuya dalar ve bu örtüler kısa sürede inanılmaz bir şekilde yatağın diğer tarafında toplanıverir ve çocuğunuzun üstü açık kalır.

Peki çocuklarımız üstü örtük bir biçimde uyumayı reddettiğinde nasıl tepki vermeliyiz? Neler yapabiliriz?

Neden çocuklar üstlerini açarlar?

Öncelikle kabul etmek gerekir ki bu her anne babanın karşılaştığı temel bir sorundur. Bilmelisiniz ki, çocuğunuz üstünü açıyor çünkü üzerinde bulunan örtülerin altında kendisini sıcak hissediyor.

Gece boyunca çocukların yetişkinlerden daha az üşüme hissi duyduklarını unutmayın. Dolayısıyla üstünün fazlaca örtülmesi onu daha rahat hissettirmez; aksine boğulur gibi hisseder.

uyuyan bebeğin ayakları

Islaklık hissettiniz mi? Çocuğunuzun terleyip terlemediğini gözlemlemek ve düşündüğünüz kadar üşüyüp üşümediğini anlamak çok önemlidir.

Ayrıca, neden bazen çocuklar havlar tarzda öksürürler biliyor musunuz? Aslında, soğuk nedeniyle değil. Aksine, çok sıcak hissetmenin bir sonucu olarak öksürürler.

Çocuğunuzun ses tellerinin şişmesini önlemek amacıyla biraz temiz hava aldırmanız sonucu bu öksürüğün geçmesi hiç de sürpriz değil.

Ayrıca çocukların çok aktif bir uyku düzenine sahip olduğunu ve çok hafif olmalarından dolayı yatağın herhangi bir yerinde uyuyabilme yeteneğine sahip olduklarını aklınızdan çıkarmayın.

Öksürme ve etrafında dönme durumundan dolayı, çocuğunuzun bütün gece örtük kalması pek mümkün değildir.

Son olarak özetleyecek olursak, muhtemelen çocuğunuz süper sıcak pijaması ve onu aşırı derecede terleten battaniyelerin ağır yükü altında rahat hissetmediği için üstünü açıyor.

uyuyan yenidoğan bebek


Çocuğunuzun Üstünü Açmasının Nasıl Önüne Geçeceksiniz?

  • Üzerine çok fazla battaniye örtmeyin. Ufaklığı çok fazla sarmak, onun terlemesine ve bunun sonucunda da üzerindeki battaniyeyi bir kenara itmesine yol açar. Bunu yapmayın. Ayrıca, çocuklar ilk uyku fazında terlemeye eğilimlidirler ve kesinlikle küçük çocuğunuzun terlemesini ve ardından da üşütmesini istemezsiniz.
  • Çocuğunuzu uykunun ilk fazında sadece doğru miktarda battaniyeyle örtün. Çocuğunuzu ilk başta üstünü örtmeden yatırmak hiç de kötü bir fikir değildir. Zaten terledikten sonra, üzerini örtmeniz mümkün.
  • Çocuğunuzun üzerini hiç örtmezseniz nasıl olur? Her koşulda üzerini açan huzursuz çocuklar için mükemmel fakat biraz alışılmadık bir seçenektir. Elbette, öncelikle pijamasının üşütmesini önleyecek kadar onu sıcak tuttuğundan emin olun. Bu şekilde, üstünü açması sonucunda ani sıcaklık değişikliklerine maruz kalmasını önlemiş olursunuz.
  • Huzursuz bir bebeğiniz varsa, eski uyku tulumu numarasını uygulayabiliriniz. Bu şekilde, çocuğunuzun hiç bir kaçışı olmayacak. Ayrıca daha büyük çocuklar için özel olarak üretilmiş , kolayca hareket edebilmeleri ve daha rahat uyumalarını sağlamak amacıyla ayak kısmı açık bırakılmış, uyku tulumları da mevcuttur.
  • Piyasadaki size yardımcı olabilecek ürünleri araştırın. Gece çocuğunuzun üstünü açmasını engelleyecek oldukça etkili alternatif teknikler keşfedebilirsiniz. Örneğin, battaniyeyi yerinde tutmak amacıyla üretilmiş sabitleyici klipsler ve uyku tulumlarına benzeyen battaniyeler bulabilirsiniz.
  • Geniş ve geçirilebilen battaniyeler harika bir seçenektir. Başka bir seçenek ise onu yataktan daha büyük örtü veya battaniyeyle örtmek ve bunların ucunu şilte ile yatak çerçevesi arasına sıkıştırmaktır. Örtüyü iki taraftan da iyice sıkıştırın ki çocuğunuzun üstü açılmasın.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.