Çocuğunuza Bağırdığınızda Neden Gülüyor Olabilir?

Çocuğunuza Bağırdığınızda Neden Gülüyor Olabilir?

Son Güncelleme: 23 Temmuz, 2018

Birçok çocuk birisi ona bağırdığında güler. Ama ebeveynleriyle alay etmek dışında, anlaşmazlıktan da kaçınmaya çalışırlar. Haydi gerçekten neler olduğunu birlikte öğrenelim.

Çocuğunuzun bir davranışını düzeltmek istersiniz ya da kötü bir davranışından dolayı dikkatini çekmek istersiniz ama o birden sizi şaşırtacak bir şekilde bir kahkaha patlatır. Tabii ki ilk tepkiniz daha güçlü ve daha fazla saygı talep eder şekilde ona çıkışmak olacaktır.

Ama çocuğunuzun bunu sizinle alay etmek için yapmadığını biliyor muydunuz?

Genellikle inanılanın aksine, birisi ona kızarken gülen bir çocuk, sorundan kaçınmak dışında bir şey yapmaya çalışmıyordur. Böyle durumlarda, duygularını kontrol etmede ve kendi aldıkları kararlar yüzünden ortaya çıkan problemlerle başa çıkmada henüz bilgi eksikliği olduğu için ortaya çıkan bir sinir gülmesiyle karşı karşıya kalırız.

Eğer siz onları çağırdığınızda gülmeye başladıklarını görüyorsanız, bu sadece onların gerginliğinin bir göstergesidir.

Şüphesiz ki, anne ve baba bir durumu düzeltme amacında oldukları için bununla karşılaştıklarında huzursuz olacaklardır. Bununla beraber, bu gibi durumlarda başka bir amaç olduğunu da unutmamak gerekir: Çocuğun bu gerginliğini sevgi ve bol miktarda sabırla karşılamak.

Böyle bir durumla karşılaştığınızda, unutmamanız gereken en önemli şey çocuğunuzun bir tartışma ile nasıl başa çıkacağını ve yanlış kararlarının sorumluluğunu almayı bilmediği gerçeğidir.

Sadece derin bir nefes alın, karşılıklı oturun ve bu davranışın neden iyi olmadığını ve bu gibi durumlarla nasıl başa çıkılacağını ona anlatın.

Çocuklar ebeveynleri onlara bağırdığında neden güler?

anne çocuk

Çocuğunuz başkaları (öğretmenler, akrabalar, ya da başka yetişkin insanlar) ona bağırdığında da gülüyor olabileceği için bunun çok hassas bir konu olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Çocuklarımıza bunu yapmamasını söylemeden önce yapmamız gereken öncelikli şey kesinlikle tepkilerimizi düzeltmektir.

İlk adım sakin kalmaktır. Eğer gerekliyse, biraz uzaklaşın ve ne olduğuyla ilgili düşünüp taşının. Bundan sonra, yaptığı şeyle ilgili çocuğunuzla konuşmak için tekrar ona yaklaşın ve ona gerekli rehberliği sağlayın. Belki bu sizin için zor olacaktır ama önemli bir adımdır.

Sakin olun ve sinirlenmenizin, çocuğunuzun üstüne fazla gitmenize sebep olmasına izin vermeyin.

Bu noktayı sağladıktan sonra, sinir ve rahatsızlık veren tepkileri unutun. Eğer kendimiz duygularımızı nasıl yöneteceğimizi bilmiyorsak çocuğumuzdan da azarlandığında ortaya çıkan hislerini yönetmesini istemek tutarsız olacaktır.

Anneler için öneriler

Sert ve ciddi bir şekilde konuşmak, iyi bir iletişim sağlamak için önemli bir noktadır.

Bunu yapılması gereken her şey için uygulamayın. Eğer çocuğunuz bir şey hakkında şikayet etmek ya da bir konu hakkında sıkıntısını paylaşmak istiyorsa, kendinize davranılmasını istediğiniz şekilde ona da dikkatinizi verin.

Tabii ki, eğer bir hatanızı kabul etme sırası sizdeyse, bunun tamamen dürüst olan kelimeler seçerek ne kadar basit bir şey olduğunu ona gösterin.

Eğer sinirinizi kontrol edemediyseniz de, sadece ona dönün ve üzgün olduğunuzu söyleyin. Birisi ona bağırdığında gülmesinin neden hoş olmadığını açıklamakta ısrarcı olun ve bunlara nelerin neden olduğunu açıklayın.

Hala kızgınken onunla konuşmayın çünkü bu sadece onun korkusunu daha da artıracaktır. Korku ve baskı olmadan disiplini sağlamanın temelinde kendini kontrol edebilmek yatmaktadır. İtaat, boyun eğmeyle aynı şey olmak zorunda değildir.

Ve tabi ki, esnek olun. Sabırlı bir şekilde onu dinleyin ve bir anlaşmaya varın. Eğer daha fazla tartışmaya sebep olacak bir şey varsa ve çocuğunuzun iyiliği için tehlikeli gözüküyorsa, onun konuşmasına izin verin ve sevgi dolu bir şekilde kendisini korumak için bu davranışı tekrar etmemesi gerektiğini söyleyin.

Bu davranış ne zaman ortadan kaybolur?

ormanda baba çocuk

Küçük çocuğunuzun bu davranışı yüzünden rahatsız hissetmeniz çok normaldir ve bu sorundan kurtulmak için sadece bir tuşa basbiliyor olmayı isteyebilirsiniz. Ama, yapabileceğiniz en iyi şey sabırlı olmak, sakin kalmaya çalışmak ve size verdiğimiz tavsiyeleri uygulamaya çalışmaktır. Eğer siz kendinizi geliştirebilirseniz, çocuğunuz da gelişecektir.

Doğru şekilde disiplin vermek için sabır çok önemlidir.

Bununla birlikte, eğer bebeğiniz bir ya da iki yaşındaysa ve sizin ilginizi bir sarılma ve öpücükle dağıtmak istiyorsa, sizinle alay etmeye çalıştığını düşünmeyin. Henüz hem kendilerinin hem de başkalarının hislerini yönetmeyi hiç bilmiyorlar. Ama, bu aşamayı geçtiklerinde, her şeyi daha iyi bir hale getirmek için bolca sevgi ve anlayışla bu konu üzerinde birlikte çalışın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.