Sınıfta Okumayı Destekleyen Etkinlikler

22 Ocak 2020
Çocukların eğlenmek için okumayı öğrenmelerine yardımcı olmak konusunda öğretmenlerin önemli bir rolü vardır. Bu makalede, sınıfta okumayı destekleyen bazı etkinlikleri keşfedin.

Öğretmenler genellikle sınıflarında zorluklarla karşılaşırlar: Öğrencilerinin okumalarını ve her şeyden önce bunu zevk için yapmalarını sağlamak. Bu nedenle sınıfta okumayı teşvik etmek için aktivitelere sahip olmak ve bunları nasıl uygulayacağınızı bilmek önemlidir.

Öğrencilerin ders metinlerini okumak zorunda oldukları açıktır, ama günün geri kalanı ne olacak? Sınıf dışında okumak isteyecekler mi?

Hayatta hevesli bir okuyucu olmak için, okuma becerilerini geliştirmeye başladığınızda doğru bir okuma sevgisi geliştirmek önemlidir. Eğer bir çocuk küçükken okumayı sevmezse, muhtemelen daha büyüdüğünde de okumaz.

Aile ortamı çocuklar için her açıdan çok önemlidir. Ayrıca, okuma alışkanlıkları ve okuma sevgisi yaratmada da rol oynar. Çocukların okumasını sağlamanın anahtarı genellikle ebeveynlerinin de aynı şeyi yapmasıdır.

Çocukların evde okuyan ebeveynleri varsa, okumanın cazip olduğuna, eğlenceli olduğu için yapmak istediğiniz bir şey olduğuna inanma olasılıkları çok daha yüksektir.

Öğretmenler sınıfta okumayı teşvik etmek için bir şeyler yapabilir mi? Bu yazıda, çocukları motive etmek ve okuma sevgisi yaratmaya yardımcı olmak için bazı fikirler derledik.

Sınıfta Okumayı Destekleyen Etkinlikler

Öğretmenlerin okuması

Çocuklar, sadece dil veya edebiyat öğretenlerin değil, tüm öğretmenlerin kitap okuduğunu bilmelidir. Sınıfta okumayı teşvik etmek için iyi bir fikir, öğretmenlerin en sevdikleri kitapların bazılarını sınıfa getirmesidir.

sınıfta okumayı destekleyen aktiviteler

Herhangi bir derse başlamadan önce öğretmen sevdikleri kitabı sınıfa beş dakika kadar yüksek sesle okuyabilir. Bu, öğrencilerin bu ve diğer kitaplara olan ilgisini uyandıracaktır.

Okuma duvarları

Çevre esastır. Bu, okuma konusunun daima mevcut olmasını sağlamak için sınıfta bir ortam yaratmakla ilgilidir. Sınıfta okumayı teşvik etmek için iyi bir fikir okuma duvarları oluşturmaktır. Yaratıcı, eğlenceli ve kolay bir fikirdir.

Bu duvarlara, öğrenciler veya öğretmenler her yeni kitap okumaya başladığında bir resim, bir cümle veya görsel bir şey bırakmak zorundadırlar. Önerileri paylaşmak için harika bir yoldur. Tüm öğrenciler katılmak, okumak ve paylaşmak isteyecektir.

Okuma görevleri

Okuma görevleri, çocukların okumak istemesi için büyük bir teşviktir. Bu görevlerin öğretim yılının sonunda sembolik ödülleri olacaktır. Örneğin, madalyalar, diplomalar ve hatta bazı kitaplar bile olabilir.

Ekstrem okuma

Çocuklar için iyi bir görevdir. Çocukları, okul gezisi boyunca, tekne gezilerinden tren gezilerine kadar birçok yerde okurken fotoğraflarını çekmeye teşvik eder. Fotoğraf çekmek için diğer iyi yerler kahve dükkanları veya bir parktaki çimenlik alandır.

Çocuklar fotoğrafları sınıfa getirir ve öğretmen onları herkesin görebileceği bir alana yerleştirir. Her zaman yanlarında kitap taşıdıklarından, sonunda gerçekten okumaya başlarlar.

Okumayı teşvik etmek için 100 kelime

Her öğrenci, ilgilerini çeken bir konuda 100 kelimelik bir deneme yazacaktır. Ne hakkında yazacaklarını bilmiyorlarsa, öğretmenin bir listesi olabilir.

Ardından, tüm öğrencilerin makalelerini teslim etmeleri gerekir. Bundan sonra, sınıf arkadaşlarına dağıtılacaklar, sınıf arkadaşları bunları okuyacak (kısa oldukları için kolay olacaktır) ve okuduklarına dair görüşlerini yazmak zorunda kalacaklar. Öğrenciler için bir tartışma olarak, öğretmen onlara bir sınıf arkadaşının yazdıklarını okumanın onları desteklemek için iyi bir yol olduğunu söyleyecektir, bu da değerli bir şeydir.

okuma yapan çocuk

Yavaş yavaş okumaya alışacaklar. Kısa makaleler oldukları için öğrenciler onları zor görmezler ve sınıf arkadaşları tarafından yazıldıkları için merak ederler.

Sınıfta okumayı teşvik etmek için 16 yaşından önce 16 kitap

Bu gençler için bir aktivitedir. 16. yaş günlerinden önce 16 kitap okumaları için bir görevdir. Öğretmen, yaşlarına göre ilgilerini çekebilecek uygun kitaplar sunar.

Bu bir görev olduğundan, bunu yapmak ilgilerini çekecektir. Sınıfta her iki ya da üç haftada bir öğrenciler okudukları kitapları paylaşmalı ve görevi kimin gerçekleştirmeye yakın olduğunu görmelidir.

Gençler için kitap örnekleri:

Bu basit aktiviteler doğal olarak öğrencilerdeki okuma sevgisini geliştirmeye yardımcı olacaktır. Yavaş yavaş, öğretmenler yaşamları boyunca kişisel gelişimleri üzerindeki tüm olumlu etkileri ile birlikte onları zevk için okumaya yönlendirebilecektir.

  • González Álvarez, Cristóbal. (2000). Estrategias y procedimientos para fomentar la lectura en la familia y en la escuela.
  • Braxton, Barbara. (2004). Encouraging students to read for pleasure. Teacher Librarian.