Çocuklar İçin Ev İşleri Şeması: Faydalarını Keşfedin

Çocuklarınız için nasıl ev işleri şeması hazırlayabileceğinizi biliyor musunuz? İşte sizin için birkaç ipucu!
Çocuklar İçin Ev İşleri Şeması: Faydalarını Keşfedin

Son Güncelleme: 02 Mayıs, 2019

Çocuğunuzun gelişimini desteklemek için ev işleri şeması hazırlamak oldukça faydalıdır. İyi organize edilmiş bir şema hazırladığınız taktirde çocuğunuza gün boyunca tamamlaması gereken görevler konusunda yol gösterebilirsiniz.

Ev işleri şeması hazırlamak aynı zamanda onların yaptığı aktiviteleri düzenli bir sıraya koymanıza ve bir takım işleri kendi başlarına halletmelerine olanak sağlar. Peki ya siz ev işleri şeması kullanıyor musunuz?

Ev işleri şeması neden gereklidir?

Çocuklar genellikle söylenenleri ilk seferinde yerine getirmezler. Onlar sizi dinleyene kadar ne yapmaları gerektiğini tekrar etmek zorunda kalabilirsiniz.

Bu durumun önüne geçebilmek için ev işleri şeması kullanmak oldukça faydalı olacaktır. Çocuğunuzun psikolojik gelişimini destekleyerek daha çabuk olgunlaşmasına yardımcı olur.

Ev işleri şeması aynı zamanda çocuklarınıza ev işlerini yapmayı öğretmenin mükemmel bir yoludur. Yetişkin bireyler olduklarında çok daha fazla ev işi yapmaları gerektiği düşünüldüğünde bunu erken yaşta bir alışkanlık haline getirmeleri onların yararına olacaktır.

günlük rutinini yazan çocuk

Çocuklara ev işleri şeması hazırlamayı nasıl öğretebilirsiniz

Çocuğunuzun kendi şemasını hazırlamasını teşvik edebilirsiniz. Bu şekilde, uygulama konusunda daha da istekli ve heyecanlı olacaklardır. Fakat öncelikle bu konuda onlara yardım etmeniz ve yol göstermeniz gerek. Bir kalem ve bir kağıt alıp çocuğunuzla yan yana oturun.

Ona yardım ederken, sabah kalktığında ilk olarak ne yapmak istediğini sorun ve bütün cevapları bir bir yazın.

Çocuğunuzun cevaplarından yola çıkarak bir fikir geliştirin ve bunu kağıda dökün.

Her bir ev işini anlatmak için olabildiğince az kelime kulanmaya çalışın. Her bir ev işini temsil eden resimler de kullanabilirsiniz.

Erken yaşta ev işleri şeması kullanmanın faydaları

Rutinler çocukların düşüncelerini organize etmelerine yardımcı olur ve her bir görev için yeteri kadar zaman ayırmalarını sağlar.

Ev işleri şeması kullanmak konsantrasyonu arttırır, bağımsızlığı öğretir, özgüveni geliştirir, çocukların kendi kendilerini idare edebilen ve kendi ayakları üzerinde durabilen bireyler olmalarını sağlar.

Sağladığı faydaların bir diğeri de çocuklarda sorumluluk bilinci oluşmasını sağlamasıdır. Çocuklar ufak yaşta bir düzene uymaya alıştıkları zaman hayatlarının ileriki dönemlerinde de daha düzenli ve programlı bireyler olurlar.

Buna ek olarak, kararlılık seviyesi yüksek ve davranışlarının bilincinde olan sorumluluk sahibi bireyler olarak yetişirler.

Özgüven ve özgürlük

Ev işleri şeması kullanmanın bir diğer avantajı da çocukların özgüven seviyesini yükseltmesidir.

Çocuklar günlük bir rutine uyduklarında kendilerinden daha emin olmakla birlikte çevrelerindeki kişilere daha fazla güvenirler ve dünyayı daha iyimser bir bakış açısı ile algılamaya çalışırlar. Bunun sonucunda ise yaşadıklarını çevrenin kontrolü kendi ellerindeymiş gibi hissederler.

Aynı zamanda özgürlük hissini güçlendirir. Bir rutine bağlı kalmak bağımsızlık ve kendi kendine yetebilme özelliklerini geliştirmenin en etkili yollarından biridir. Çocuklar bir takım işleri yardım almadan tek başlarına halledebildiklerini fark ettiklerinde ebeveynlerinden bağımsız olduklarını fark ederler ve kendi kişisel özelliklerini geliştirirler.

İletişim kurma beceriler ve duygusal gelişim

Ev işleri şemasının kullanımı güçlü aile ilişkilerinin kurulmasında da çok etkilidir. Çünkü çocuğunuza sık sık ne yapması gerektiğini hatırlatmak siz ebeveynler için yorucu olabilir.

Hatta bu genellikle aile arasında bir tartışma konusu olmaktadır. Öte yandan, eğer çocuğunuz ne yapması gerektiğini bilir ve yerine getirirse ebeveynler daha az stresli hissederler.

Son olarak, ev işleri şeması kullanmak duygusal gelişim açısından da oldukça etkilidir. Çocuklar yapmaları gerekenlerin farkında olduklarında daha düzenli bir hayat yaşarlar ve bu durumun duygusal gelişimleri üzerine pozitif etkisi vardır.

Ayrıca genel olarak irade gücünün ve özgüvenin gelişimine destek olur.

ev işi yapan çocuk

Fikir edinin

Bu şemalar farklı sütunlardan oluşan basit tablolardır. Tablonun bir tarafına haftanın farklı günlerini diğer tarafına da temizlik, kahvaltı yapmak, diş fırçalamak ve yemek yemek gibi çocuğunuzdan yapmasını beklediğiniz ev işlerini yazabilirsiniz.

Tablonun sütun ve satırlarının birleştiği hücrelere ise çocuğundan bu işleri yaptığı saati yazmasını isteyin.

Hafta tamamlandığında ve çocuğunuz üzerine düşen tüm görevleri ona hatırlatılmadan tamamladığında ona küçük bir ödül verin. Bu şekilde onu daha fazlasını yapmak için motive edebilirsiniz.

Çocuğunuzu ödüllendirirken ona yalnızca maddi değil manevi değeri olan ödüller vermeye çalışın.
İlginizi çekebilir ...

Çocukların Her Yaşta Yardım Edebileceği Ev İşleri
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocukların Her Yaşta Yardım Edebileceği Ev İşleri

Ev, çocuğun üyesi olduğu ilk sosyal çevredir. Dolayısıyla, daha sonraki hayatı için çocuğunuza sağlıklı beceriler aşılayacak olan sosyal kural ve d...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.