Çocuklara Dakik Olmayı Öğretmek

5 Mart 2020
Saygı, güvenilirlik ve sorumluluk bir yere vaktinde gitmekle ortaya çıkan değerlerdir. Dakik olmayı ve bir yere zamanında gitmeyi çocuklara öğretmenin faydalarını beraber inceleyelim.

Öncelikle düzenle yönetilen bir toplumun üyeleri olduğumuzu kabul etmemiz gerekmektedir. Her şeyin düzgün bir şekilde çalışması için, tüm faaliyetlerimizin koordine edilmesi ve yerine getirebilmesi için, bu faaliyetlere dahil olan insanlarla birlikte belirli bir zaman ve planda anlaşılması gerekmektedir. Çocuklara dakik olmayı öğretmek de bu bilincin erken yaşlarda oluşmasını sağlamakta ve çocuklara gelecekte oldukça yardımcı olmaktadır.

Planlama ve dakikliğin noksan olduğu bir dünyaya kaos hakim olurdu. Çünkü birey olarak bir toplum içinde yaşadığımızdan dolayı düzen ve zamana dayalı olarak birlikte çalışmamız, öğrenmemiz ve yaşamamız gerekmektedir.

Bu yazımızda çocuklara dakik olmayı öğretmenin önemi ve bunun yararları üzerinde duracağız.

Çocuklara dakik olmayı öğretmek

Herhangi bir toplumda insanların en çok saygı duyulan özelliklerinden birisi dakik olmaktır. Dakiklik ayrıca dürüstlük, doğruluk ve güvenilirlik gibi ahlaki değerlerle de bağlantılı olduğundan dolayı oldukça önemli bir erdemdir.

Gitmesi gereken yere zamanında gitmeyen biri başkaları tarafından kolaylıkla sorumsuz, güvenilmez ve hatta yalancı olarak bile anılabilir. İş veya ders çalışma gibi herhangi bir faaliyeti başarıyla yerine getirebilmemiz için sürekli olarak meslektaşlarımız veya üstlerimiz tarafından oluşturulan programlara uymamız gerekmektedir.

Bu hususları göz önünde bulundurduktan sonra, çocuklarımıza kendilerine ve topluma karşı olan sorumluluklarını öğretmemiz oldukça önemlidir. Dakik olmamak olumsuz bir özellik olarak kabul edilmekte ve bir bireyin iyi bir insan olma yolundan sapmasına neden olabilmektedir.

Renkli saat ile oynayan çocuk

Geç kalmanın olumsuz yönleri

Çocuğunuza dakik olmanın önemini anlatırken, dakik olmamanın ortaya çıkaracağı sorunları da belirli örneklerle anlatmanız gerekmektedir.

Örnek sağlamadan kötü veya iyi olduğunu söyleyerek çocuklara bir erdemi veya alışkanlığı öğretmek her zaman çok soyut kalacak ve kavram anlaşılmaz bir hale gelecektir.

Aşağıda herhangi bir yere geç kalmanın olumsuz yönlerini anlamalarına yardımcı olabilmek için çocuklarınıza sunabileceğiniz birkaç örnek bulabilirsiniz.

 • Bir pizza siparişi verdikten sonra kuryenin saatine bakmadan siparişi geç getirmesi durumunda, akşam yemeği yenmeyecek demektir.
 • Tuttuğumuz takımın maçına hakemin zamanında gelmemesi durumunda maçın başlaması mümkün olmayacaktır.
 • Ebeveynler çocuklarını okula zamanında getirmezlerse, çocuklar derslerini tamamlayamaz ve okulda geri kalabilirler.
 • Sabah okula hazırlanmak için zamanı akıllıca kullanmamamız durumunda okula geç kalırız ve böylece ebeveynlerin de işlerine geç gitmelerine neden olabiliriz.

Çocuklar dakik olmanın geçici bir heves olmadığını ve diğer insanların da hayatını etkilediğini anladıklarında dayanışma gibi erdemleri de öğrenme fırsatını yakalamaktadırlar.

“Dakiklik ayrıca dürüstlük, doğruluk ve güvenilirlik gibi ahlaki değerlerle de bağlantılı olduğundan dolayı oldukça önemli bir erdemdir. “

Çocuğuma dakik olmayı nasıl öğretebilirim?

Çocuğunuza dakik olmayı öğretmenin faydalarını öğrendik. Şimdi evde rahatlıkla kullanabileceğiniz öğretme egzersizleri için size bazı fikirler vermek istiyoruz. Bu şekilde çocuklarınızı sorumluluk sahibi olmaya teşvik edebilirsiniz.

 • Çocuklarınıza analog saatlerin nasıl kullanıldığını ve ayrıca zaman ölçümü sistemini öğretin.
 • Ders saatlerini, aktiviteleri ve diğer uğraşlarını kayıt altına alabilmeleri için onlara bir ajanda veya not defteri verin. Aktiviteleri zamanında yapmaları durumunda takvimlerine güzel bir çıkartma ekleyerek onları ödüllendirebilirsiniz.
Çocuklar sınıfa giderken

 • Aktivitelerini gerçekleştirmek için zamanlarını planlamalarına yardımcı olun. Örneğin, okul öncesi hazırlık bir saat sürmelidir, ödevler iki saat, odalarını temizlemek ise bir buçuk saat. Bu alıştırmalar sayesinde çocukların yapmaları gereken işlere önceden hazırlanmaları ve organize olmaları mümkün olacaktır.
 • Örneklerle eğitin. Çocukların bizim başka kişilere karşı olan sorumluluklarımızı nasıl yerine getirdiğimize  ve onlara nasıl saygı gösterdiğimize tanıklık etmesi oldukça önemlidir. Onları okuldan tam zamanında almaya çalışın ve hepsinden önemlisi; hiçbir zaman yerine getiremeyeceğiniz bir söz vermeyin.

Bu basit ve yararlı fikirlerle çocuklarınıza toplum kurallarına uymanın önemini ve kendi yükümlülüklerini zamanında yerine getirmenin değerini öğretebileceğinizi umuyoruz.

Ek olarak, bu şekilde başkalarına karşı saygı göstermeyi de öğreneceklerdir. Şimdi sıra sizde. Çocuklarınızla bir günü beraber planlamanın tam zamanı! 

 • Valdez, L. C. (2014). Tú y los valores humanos. Palibrio.
 • Miguel Agüero. (2016). La puntualidad habla de ti.
 • VARGAS, Q., & DAVID, L. (2017). CREACIÓN Y DISEÑO DE UN CUENTO INTERACTIVO MULTIMEDIA PARA REFORZAR EL VALOR DE LA PUNTUALIDAD A NIÑOS DE 7 A 10 AÑOS DE LA ESCUELA FISCAL” COSTA RICA” DEL SECTOR NAYON DE LA CIUDAD DE QUITO (Bachelor’s thesis). http://www.dspace.cordillera.edu.ec/handle/123456789/3669