Çocukları prizlerden uzak tutmak için ipuçları

Burada verdiğimiz güvenlik önlemleri sayesinde, evinizi bebeğinizin özgürce dolaşabileceği emniyetli bir yer haline getirebilirsiniz. Unutmayın, ne gelirse meraktan gelir: O yüzden önlem almak önemlidir.
Çocukları prizlerden uzak tutmak için ipuçları

Son Güncelleme: 13 Ekim, 2018

Çocukları prizlerden uzak tutmanın yollarını her ebeveynin bilmesi gerekmektedir. Çünkü hepimiz, çocuğumuz için evde en iyi güvenlik şartlarını sağlamaya çalışırız. Bu şekilde, tehlikeli kazaların önüne geçebiliriz.

İstatistiklere göre, ev kazalarının dördüncü en büyük sebebi yangın ve elektrik çarpmasıdır. Bu nedenle, çocuğunuzun prizlerle bir kaza yaşamaması için ne yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekmektedir.

Çocukları prizlerden uzak tutmak için ipuçları

Prizler, iki farklı şekilde elektriğin iletilmesini sağlayan cihazlardır: Şarj aletlerinin kablolarının ucundaki gibi “erkek” prizler ve duvara monte edilen ve elektrik almak için cihazları bağladığımız “dişi” prizler.

İki cihaz da özellikle küçük yaştaki çocuklar için oldukça çekicidir. Özellikle dişi prizler çocuklarda en fazla merakı uyandırır. Genelde, küçük parmaklarını deliklerden içeri sokmaya çalışırlar.

Neyse ki, prizlerle bağlantılı kazaların önlenmesi için alabileceğiniz farklı güvenlik önlemleri mevcut. Yazının devamında, en yaygın önlemlerden bahsedeceğiz. 

düğme

Erkek priz kazalarının önlenmesi

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, erkek prizler bir kablo yoluyla elektrikli cihazlara bağlananlardır. Bu tür priz çeşitleri için alabileceğiniz güvenlik önlemleri şunlardır:

  • Şarj aletlerini asla çocukların ulaşabileceği yerlerde bırakmayın. Çocukların ulaşabileceği hiçbir yerde başka cihazların kablolarını bırakmayın.
  • Cihazlarınız mümkün olduğunca yere yakın olmayan veya çocuğun erişebileceği bir yükseklikte olan dişi prizlere bağlanmalıdır.
  • Şarj aletinizi asla prize takılı şekilde bırakmayın. Çocuklar buldukları eşyaları ağızlarına sokarlar. Eğer prize takılı bir şarj aletini ağızlarına sokarlarsa, elektrik çarpabilir.
  • Kablolarınız çocukların gözü önünde olmasın. Böylece, dikkatini çekip dokunmalarını engellemiş olursunuz.

Ev kazalarının dördüncü en büyük sebebi yangın ve elektrik çarpmasıdır.”

Dişi priz kazalarının önlenmesi

Dişi prizler duvara monte edilenlerdir. Çocuklar için oldukça tehlikelidirler, çünkü deliklerin içine parmaklarını veya oyuncaklarını sokmaya çalışırlar.

Evde güvenliği sağlamak ve çocuğun dikkatini başka yöne çekmek için koruyucu kapaklar almanız gerekmektedir. Ayrıca, yere yakın olan veya çocukların uzanabileceği yükseklikte olan bütün prizleri de kapatmalısınız.

Dişi priz kapaklarını elektrikçilerden alabilirsiniz. Farklı fiyatlarda ve çeşitlerde mevcut. İdeal olanı, çocuğun dikkatini çekmemesi için evdeki prizlerle aynı renkte olanları seçmektir.

Bir cihazı bağlamak için kapakları çıkardığınızda, güzel bir yerde saklamanız gerektiğini de unutmayın. Bu şekilde, çocuğunuzun kapakları ağzına sokmasını engellemiş olursunuz.

güvenlik

Evde yokken dişi priz kazalarının önlenmesi

Evimizdeki dişi prizlerden yaşanabilecek kazaları önlemenin ne kadar kolay olduğunu zaten biliyoruz. Peki ya biz evde yokken ne yapabiliriz?

Bunun için etkili bir yöntem olarak, çocukların erişebileceği alanlardaki prizleri elektrik bandı, maskeleme bandı veya koli bandı ile kapatabilirsiniz.

Maskeleme bandı en uygun olanıdır. Hem rengi hem de kağıttan yapıldığı için çocukların dikkatini çekmemesi nedeniyle.

Eğer bir sebepten dolayı bant bulamazsanız, kaldığınız otelin resepsiyonundan bandaj ve yara bandı isteyin. Dişi prizleri bunlarla kapatabilirsiniz ve iyi yapıştıkları için çocuklarınızın sökmesini engellemiş olursunuz.

Gördüğünüz üzere, ufak güvenlik önlemleri almak oldukça kolay. Merakı yüzünden endişe ve korku dolu anlar yaşamayacaksınız. Artık daha fazla beklemeyin: Bu basit yöntemleri uygulayın ve rahat bir nefes alın.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.