Çoktan Seçmeli Testlerde Başarılı Olmak İçin 8 İpucu

Çoktan seçmeli testlerde genellikle öğrenciler tereddüt ederler, çünkü yanlış tahmin ederlerse puan kaybedebilirler. Bu nedenle, bu tür testlerde başarılı olmak için tüm temel kavramları, fikirleri ve stratejileri bilmek önemlidir. Bugünün makalesinde daha fazlasını öğrenin.
Çoktan Seçmeli Testlerde Başarılı Olmak İçin 8 İpucu

Son Güncelleme: 30 Ocak, 2021

Farklı test türleri vardır: sözlü, yazılı, çoktan seçmeli vb. Bu nedenle, olduğumuz testin türüne bağlı olarak farklı çalışma yöntemleri vardır. Bu makalede, çoktan seçmeli testlerde başarılı olmanıza yardımcı olacağız.

Çoktan seçmeli testlerde seçilebilecek 3 veya 4 cevap vardır, ancak bunlardan sadece biri doğrudur. Ve tabii ki öğrenciler başarılı olmak için doğru olanı seçmelidir. Bu testler genellikle öğrencilerin tereddüt etmesine sebep olur, çünkü tahmin etme durumunda puan kaybedebilirler. Bu yüzden iyi hazırlanmaları gerekmektedir.

Çoktan seçmeli testlerde başarılı olmanıza yardımcı olacak ipuçları

Açık bir soruyu cevaplamanız gereken bir sınava girmekle çoktan seçmeli testler arasında büyük bir fark vardır. İkinci durumda, dahil edilen konuları doğru bir şekilde anlamamız gerekir.

Sınav olan çocuklar

Dolayısıyla, kendinizi hazırlarsanız ve aşağıdaki ipuçlarını dikkate alırsanız, bu tür bir testi başarıyla geçersiniz.

Aktif çalışma stratejileri

Bu tür bir testte başarılı olmak için tüm temel kavramları tanımlamanız ve anlamanız gerekir. Her şeyi ezberlemenize gerek yoktur. Tüm önemli bilgileri dikkatlice okumanız ve yazmanız gerekir. Son olarak, okuduğunuz her şeyi anlayıp anlamadığınızı kontrol etmelisiniz.

Aktif olarak çalışmak için etkili bir teknik, flash kartların kullanılmasıdır. Her kartın bir tarafında bir soru ve diğerinde bir cevap bulunur. Bu kartlarla ilgili iyi bir şey, onları yanınızda götürebilmeniz ve boş zamanınız olduğunda okuyabilmenizdir.

Çoktan seçmeli testlerde başarılı olmak için deneme testleri

Pratik yapmak mükemmelleştirir. Eski testleri kullanarak pratik yapabilir veya çalışırken yeni sorular sorabilirsiniz. Sınav gününü simüle eden deneme sınavına da girebilirsiniz. Bunu yapmak için, gerçek sınava girerken sahip olduğunuz süreye bağlı kalmalısınız. Ardından, her soruyu yanıtlamak için geçen süreyi hesaplayabilirsiniz, böylece gerçek duruma daha iyi hazırlanabilirsiniz.

Talimatları dikkatlice okuyun

Çoktan seçmeli sınava başlamadan önce talimatları dikkatlice okuyun; çünkü şunları içerebilir:

 • Tamamlamak için gereken zaman.
 • Birden fazla doğru cevabı olan sorular var mı yok mu?
 • Her sorunun puanı. Ve testi geçmek için ihtiyacınız olan toplam puan.
 • Yanlış cevaplar size puan kaybettirir mi? Boş bırakılabilir mi?

Bu bilgiler, bir strateji oluşturmak ve gereksiz riskleri almamak için çok önemlidir. Çünkü yanlış cevap verirken puan kaybederseniz sınavda başarısız olabilirsiniz.

Testi tarayın ve ardından her soruyu dikkatlice okuyun

Testi taramak için ilk beş dakikayı ayırın. Bu, kolay ve zor soruları belirlemenize yardımcı olacaktır. Bunu yaptıktan sonra her soruyu ve cevabı dikkatlice okuyun. Sonuç olarak, tüm soruları anladığınızdan emin olacak ve doğru cevap verebileceksiniz.

Çoktan seçmeli testlerde başarılı olmanıza yardımcı olacak daha fazla ipucu

Cevabı bildiğinizden emin olduğunuz soruları yanıtlayın

Öncelikle cevabını zaten bildiğinizi düşündüğünüz en kolay soruları cevaplamalısınız. Bu nedenle, en zor olanları atlayacak ve sonra bunları düşünmek için zaman ayıracaksınız. Bu, zamanınızı düzenlemenize yardımcı olacak, böylece verilen süre içinde testi bitirebileceksiniz.

Bunu yaparken en zor olanları işaretleyebilirsiniz. Ardından, onları doğru yanıtlamak için daha fazla zaman ayıracaksınız.

Cevabı bildiğinizi düşündüğünüz zor sorularla devam edin

En kolay soruları cevapladıktan sonra, cevabını bildiğinizi düşündüğünüz zor sorulara geçeceksiniz. Birini çok zor bulursanız, bir sonrakine geçin, böylece zaman kaybetmezsiniz.

Emin olmadığınız sorulara cevap verip vermeyeceğinize karar verin veya boş bırakın

Geri kalan soruları cevaplamayı bitirdikten sonra, emin olmadığınız veya cevaplarını bilmediğiniz sorulara geçin. Bir strateji oluşturmak için şunları bilmeniz gerekir:

 • Yanlış cevaplar puan kaybetmenize neden olmaz. Bu durumda tüm soruları cevaplayabilirsiniz. Çünkü eğer bir hata yaparsanız, doğru yaptıklarınızı değiştirmez.
 • Yanlış cevaplar ve boş bırakılanlar puan kaybetmenize neden olur. Bu durumda da tüm soruları cevaplamalısınız. Çünkü boş bırakırsanız puan kaybedersiniz.
 • Sadece yanlış cevaplar puan kaybetmenize neden olur. Bu durumda, doğru olduğunu düşündüklerinizi yanıtladığınızdan emin olun. Unutmayın ki çok fazla hata, sınavda başarısız olmanıza neden olabilir.
Çoktan seçmeli test olan çocuklar

Cevaplarınızı gözden geçirin

Zamanınız dolmadan önce tüm yanıtlarınızı gözden geçirin. Bazen bir soruyu ilk okuduğunuzda yanlış anlayabilirsiniz. Bu nedenle, tekrar okursanız, bir hata bulabilir ve düzeltebilirsiniz.

Çoktan seçmeli testlerde başarılı olmanıza yardımcı olacak daha fazla ipucu

Aşağıdaki ekstra ipuçları, testi geçmenize yardımcı olacaktır:

 • Doğru cevabı seçerken yanlış olduğundan emin olduğunuz seçenekleri eleyin. Ardından, seçim yapabileceğiniz daha az seçeneğiniz olacak.
 • Olası cevaplar arasında karar veremiyorsanız ve “yukarıdakilerin tümü” diyen son cevap muhtemelen doğru olanıdır.
 • Mutlak veya olumsuz kelimeler içeren yanıtlara güvenmeyin, örneğin: “her zaman”, “asla”, “sık sık” vb.
 • Testi tamamlamak için sonuna kadar beklemeyin. Zamanınız dolabilir.

“Çalışmayı asla bir görev olarak değil, öğrenmek için kıskanılacak bir fırsat olarak gör.”

– Albert Einstein –

Sonuç olarak, bu ipuçları çoktan seçmeli testlerde başarılı olmanıza yardımcı olacaktır. Ancak, karşı karşıya kalacağınız testin türünü belirlemeniz önemlidir, çünkü yapmazsanız başarısız olabilirsiniz. Yani, bunu uygulamaya koyarsanız, muhtemelen testi geçeceksiniz. Başarılı olmak için çok çalışmanız gerektiğini unutmayın.

İlginizi çekebilir ...
Çocukları Ders Çalışmaya Zorlamak: İyi Midir Kötü Mü?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocukları Ders Çalışmaya Zorlamak: İyi Midir Kötü Mü?

Çocukları ders çalışmaya zorlamak, ebeveynlerinin onayını alamayacaklarına inananmalarına yol açabileceğinden ters etkiler yaratabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Bes-Rastrollo, M., Jiménez-Ruiz, F. J., & Martínez-González, M. Á. (2016). Cómo preparar un examen tipo test . Eunsa.
 • Reiné-Díaz, P., & Fernández-Ramos, M. D. (2016). El examen tipo test de elección múltiple como herramienta de evaluación en Educación Secundaria: un caso práctico. Revista electrónica Advances in Innovation and Research Secondary Education Journal, 6(2), 0.
 • Gómez de Terreros, I., Toro Cebada, R., del Río, J. M., Távora López, M., & Lanzarote Fernández, M. D. (2000). Aplicación de la prueba objetiva tipo test como técnica de autoevaluación continuada y refuerzo pedagógico. II Jornadas Andaluzas de Calidad en la Enseñanza Universitaria. Desarrollo de Planes de Calidad para la Universidad. Materiales para la Calidad.(2000), p 323-327.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.