Tüm Zamanların En Güzel Yedi Masalı

Tüm Zamanların En Güzel Yedi Masalı

Son Güncelleme: 29 Haziran, 2018

Çocuklar okumaya ve hikayeler dinlemeye bayılır. Çocuk masalları, kendilerini farklı koşullarda hayal etmelerine ve çevrelerindeki dünyayı daha iyi anlamalarına izin verir.

Masal ve hikâyeler, çocukların hayatları boyunca yaşadıkları şeyleri rasyonelleştirmelerine yardımcı olur. Ayrıca doğru değerleri aşılar ve onlara birçok farklı durumda nasıl davranacakları hakkında bilgi verir.

Hikaye anlatmak, çocukların hayal güçlerini, ahlaklarını ve değerlerini geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Önemli çocuk kitabı yazarları da bunu biliyor. Bu yazarların bir kısmı, sayısız neslin eğitiminde kullanılan ve asla modası geçmeyen hikayeler yaratmıştır.

İşte sonsuza dek yaşayacak bu hikayelerden 7 tanesi:

Çirkin ördek yavrusu

Bu, Hans Christian Andersen tarafından yazılmış klasik bir masal. Bu güzel hikaye, bir ördek yavrusundan bahseder. Bu ördek yavrusunun akranları onu çirkin bulmakta ve bu yüzden dışlamaktadır.

Ördek yavrusu büyüyünce, aslında bir ördek değil kuğu olduğunu fark eder. İşte bu yüzden, yani farklı olduğu için diğerleri ona çirkin demiştir. Kuğular arasında ise çok güzel olduğu kabul edilir.

Bu hikaye çok eğiticidir, çünkü basit ve zeki bir şekilde, çocuklara farklı olanlara saygı duymanın önemini öğretir. Ayrıca yaşam boyunca meydana gelebilecek değişimlere de değinir.

masal okuyan çocuklar

Üç Küçük Domuz ve Kötü Kalpli Koca Kurt

Bu hikayede, bir kurttan kaçmayı başaran üç küçük domuzun maceraları anlatılıyor. Bir sığınak inşa etmek için farklı stratejiler deniyorlar, bu denemelerden bazıları başarısız oluyor. Sonunda çözümü bulur ve kötü kurdu alt ederler.

Bu hikayenin özü, üç zayıf kişinin onlardan çok daha güçlü ve şiddet yanlısı biriyle karşı karşıya gelmesidir.

Tehlike karşısında makul çözümler bulmaya vurgu yapar . Yüzleşmeyi önlemek ve hatta bir tehdidi etkisiz hâle getirmenin mümkün olduğunu göstermektedir.

Mutlu Prens

Bu harika hikaye Oscar Wilde tarafından yazılmıştır. Ön yargısız olma ve dayanışmanın değerini anlatan eşsiz bir masal.

Bu hikaye, başkalarının acılarına duyarlı olan pahalı bir heykel hakkında. Bir kırlangıç, sahip olduğu şeylerden kurtulmasına yardımcı olur. Amaç, başkalarına yardım etmektir. Artık verecek hiçbir şeyi kalmayınca heykel çöpe atılır.

Bu hikayenin en güzel tarafı, insanın kendini başkalarına adamasının mutluluk getirdiği bir yaşam tarzını anlatmasıdır. Fiziksel şeylere bağlanmamak, maddi dünyanın ötesinde mutlu yaşamayı kolaylaştırır.

Hansel ve Gretel

Hansel ve Gretel, iki kardeştir. Anne babaları, yoksulluk yüzünden onlara bakamamış ve onları terk etmiştir. Evlerine geri dönüş yolunu bulmak için bir sistem geliştirirler, ancak planları başarısız olur.

Kaybolurlar ve bir cadının tuzağına düşerler. Çocuklar cadıyı alt edip , kaçmayı ve sonra eve dönmeyi başarır. Üstelik, anne babalarına gitmeye yetecek kadar bir servet vardır yanlarında.

Bu hikayede, çocuklar çok aktif bir rol oynarlar. Koşulların merhametine kalmamışlardır. Aksine, eylemleri durumlarını değiştirmeye yardımcı olur.

hikaye okuyan çocuk


Pinokyo

İtalyan, Carlo Collodi’nin kaleme aldığı bu masal, çocukların en büyük hayallerinden birini içeriyor: canlanan bir oyuncak. Bir kukla yapan eski bir marangozun hikayesini anlatıyor.

Bir peri bu kuklaya can vererek onu yaramaz ve yalancı bir çocuğa dönüştürür. Pinokyo, yavaş yavaş dürüst ve söz dinleyen, uslu bir çocuk olmayı öğrenmelidir.

Bu hikaye, yaşamın bir süreç olduğunu ve her zaman daha iyiye gitme fırsatına sahip olduğumuzu göstermektedir.

Kral Çıplak

Bu, utancın gücünü gösteren başka bir Hans Christian Andersen hikayesi. Bu hikayede, birkaç dolandırıcı adam bir kralı aptallar tarafından görülemeyen bir kıyafet tasarlayabileceklerine inandırır.

Aptal görünmekten korkan, kral “giysileri” üzerine geçirir ve çıplak hâlde sokağa çıkar. Vatandaşlarının çoğu, kralın kıyafetini görebildiğini iddia eder, çünkü insanların onlara aptal demesinden korkarlar. Ta ki masum bir çocuk, kralın çıplak olduğunu söyleyene dek.

Bu harika masal, bir yalanın nihayetinde ne kadar etkili olabileceğini öğretir. Hem kral hem de halkı gerçeği değil, görmeleri gerektiği söylenen şeyi görmektedir.

Böyle yapmalarının nedeni aptal gözükmekten korkmalarıdır. Oysa onları aptal gösteren şey, tam da bu korku ve utançtır.

Kırmızı Başlıklı Kız

Bu belki de batı dünyasında en iyi bilinen çocuk masalıdır. Sayısız versiyonu var. Ormandan geçmesi gereken küçük kızın bir kurt tarafından kandırılmasını anlatır.

Kurt, kızı mideye indirir ama sonunda iyi kalpli bir oduncu sayesinde çocuk kurtulur.

Bu hikayenin mesajı, çocukların hiç bir zaman anne babalarının sözünden çıkmaması gerektiğidir. Öte yandan, kötüler tarafından bir araç olarak kullanılmakta olan hilelerden bahseder.

Son olarak, kötülüğün yol açtığı hasarı tersine çevirebilecek iyi insanların varlığına işaret eder.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.