Babaanne ve Dedeler: Diğer Anne ve Babalarımız

17 Mart 2020
Bu yazımızda, babaanne ve dedelerin çocuklarımız için adeta ikinci birer anne ve baba olmalarının ne denli rahatlatıcı ve huzur verici bir durum olduğundan bahsedeceğiz.

Babaanne ve dedeler, çocuğunuzun ikinci bir annesi ve babası gibidirler. Çünkü kimse onlar kadar çocuğunuzla ilgilenmez, onun eğitimine onlar kadar istekli katkı sunmaz ve onun bu denli mutlu olmasını sağlayamaz. Dede kimi zaman çocuğun etrafındakilere çıkışır: “Kızımı rahat bırak! Benim değerli hazinemin canını sıkma!”. Babaanne ise çocuğun her türlü ihtiyacı için daima onun yanındadır. Çocuk uyandığında koşup onu beşiğinden alan, ağladığında gelip nedenini bulmaya çalışan kişi hep babaannedir. Aslında babaanne ve dedelerin gerçek birer anne ve baba olduklarını söylemek pek de yanlış olmaz.

Anneler! Eğer siz de çocuklarınızı anne ve babalarınızla büyütme keyfini yaşıyorsanız, benanneyim olarak tecrübelerinizi bizimle paylaşmanızı rica ediyoruz. Bu yazımızda, babaanne ve dedelerin çocuklarımız için adeta ikinci birer anne ve baba olmalarının ne denli rahatlatıcı ve huzur verici bir durum olduğundan bahsedeceğiz.

Dede: Koruyucu Bir Baba

Torununu elinden tutan bir büyükbaba

Çocuğunuzu azarladığınız ve onun da koşarak gidip sizi dedesine şikayet ettiği mutlaka olmuştur. Gözleri fal taşı gibi açılmış, ağlamak üzere olduğundan ağzı titreyen bir biçimde sizin onu nasıl kızdırdığınızı anlatıp, dedesinin kendisini sakinleştirmesini ve ona destek çıkmasını bekler.

İyi birer eğitimci olarak hepimiz biliyoruz ki, bu davranış şekli alkışlanacak bir tutum değildir. Ayrıca çocuğunuza vermek istediğiniz eğitim tarzından son derece uzak bir durum olduğunu da belirtmek gerekir. Fakat buna rağmen çocuğunuzun kendisini korumak için kendine göre bir yöntem belirlemiş olması ve bunu uyguladığını görmeniz küçük bir gülümsemenin yüzünüze oturmasına neden olacaktır. Çünkü çocuk, dedesinin hem şimdi hem de sonsuza dek onun sağlam bir arkadaşı ve destekçisi olduğunu bilir.

Dede, torununa sevgisini sunar, onu her zaman korur, onunla güzel sözcükler kullanarak konuşur, yıllar içinde eski gücünü kaybetmiş olsa da onu dizlerine alır, onu taşır ve onunla oynar. Kimsenin bilmediği harika hikayeler bilir ve her türlü sorunun cevabı da mutlaka ondadır.

Dede sayı saymayı, tekerlemeleri, şarkı söylemeyi, okumayı, mektup yazmayı, yapboz yapmayı, resim çizmeyi, kağıttan oyuncaklar yapmayı hatta dans edip hulahup çevirmeyi bile bilir. Gerçekten de yapabildiği şeyler son derece farklı ve çok sayıdadır. Yüzünün bir palyaço gibi boyanmasına izin verir. Bu kılıkta sokağa çıkmaktan da çekinmez. Böylece mahalledeki tüm çocuklar onunla birlikte eğlenirler.

Eğer çocuğun yaratıcılığı, keyif alması, hayal gücü ve pozitif enerjisi yeterince iyi düzeyde değilse, hiç acele etmeden evdeki ufaklığa çok uzun zamanlar ayırmaktan çekinmediğine şahit oluruz. Dede çalışmak için dışarı çıkmaz ve ailenin “değerleri mücevheri” için bütün gün evde bulunur.

Babaanne: Rahatlatıcı Bir Anne

babaanne ve torunu

Babaanne, çocuk ne zaman ihtiyaç duysa kucaklarını açmış onu bekleyen, güvenli ve rahat kolları ile onu saran bir annedir. Tüm ağrıları ve sancıları dindiren ve düşüp bacağını yara yaptığında hissettiği acıyı gideren o eşsiz duaları hep o bilir.

Annenizin çocuğunuza bir şey söylediğine ve onunla konuştuğuna şahit oldunuz mu? Mutlaka bu anlar sizi kendi çocukluğunuza götürecek, bebeğinizi kucağınıza aldığınız o muhteşem anı yeniden yaşamanızı sağlayacak ve anne ve babanızla birlikte sağlıklı bir biçimde yaşamanın mutluluğunu yeniden hissedeceksiniz. Bunları her gün yaşamak size büyük bir keyif verecektir.

Elbette çocuğunuz, diğer pek çok çocuk gibi babaannesine bir takma adla seslenebilir. Ona böyle seslendiğinde siz de kendinizi gülmekten alıkoyamazsınız!

Bir babaannenin sevgisi torunlarında kişilik kazanır ve vücut bulur. Torununa banyo yaptırır, onun saçını tarar, biberonunu hazırlar, ona yemek yedirir, giydirir, dışarıya gezmeye çıkarır, uyuması için beşiğini sallar… Yani sizin yaptığınız her şeyi, çocuğunuzun istediği ve hoşlandığı gibi o da yapar.

Babaanne ve Dedeler: İkinci Bir Anne ve Baba

Çocuğunuzun ikinci anne ve babası öncelikle bir kalp, daha sonra da iyilik kelimeleri ile tanımlanabilirler. Her zaman sabırlı ve toleranslı davranırlar. Onlar için sizin hissettiğinizin aksine kimi günler kötü geçmez. Çocukla oyun oynamak ya da televizyon başında bir koltuğu paylaşmak gibi aktiviteler için yeterli vakit bulamadıkları olmadığı hiçbir gün yoktur.

Çocuğunuzu yetiştirirken bu süreçte sizin yanınızda olacak ve bu sorumluluğu paylaşacak babaanne ve dedelerinin bulunması, hayatın size sunduğu en değerli hediyelerden biridir.

Bu nedenle, eğer böyle bir şansa sahipseniz bunun keyfini çıkarın. Bırakın çocuğunuz da bu eşsiz fırsatın tadını çıkarsın. Çünkü çocuğunuza hiç şüphesiz sizin baktığınız gibi bakacak birileri varsa, onların da babaanne ve dedeler olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın.