Barış Masası Nedir?

13 Mart 2020
Evinizin bir köşesini barış masası hazırlamak için kullanmayı hiç düşündünüz mü? Bu yazımızda, barış masasının ne olduğunu ve çocuğunuzun bundan nasıl faydalanacağını anlatacağız.

Barış masası, çocuklar arasında uyuşmazlıklar ve stresli durumlar ortaya çıktığında oldukça kullanışlıdır. Barış masası, gerginlik, öfke ve asabiliğin üstesinden gelmenin yanı sıra, rahatlamak için bir alandır. Aşağıda nasıl yapılacağını ve kullanılacağını anlatacağız.

Ünlü İtalyan pedagog ve bilim insanı Maria Montessori tarafından ortaya atılan barış masası, çocukların büyümesine yardımcı olan Montessori kaynaklarından bir tanesidir. Montessori, arkasında o kadar önemli bir miras bıraktı ki, eğitim metodları bugün bile tüm dünyada kullanılmaktadır.

Barış masası nasıl yapılır?

İlk olarak, çocuğunuzun rahatlamasına yardımcı olacak bu masayı nereye yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Masa, çocukların duygularını ifade etmek veya rahatlamak istediklerinde kolaylıkla ulaşabilecekleri bir yerde olmalıdır.

Buna ek olarak, ihtiyacınız olan malzemeler hakkında da düşünmelisiniz. Küçük bir masa ve iki sandalye gibi temel malzemelerin yanı sıra, aşağıdakiler de lazım olacaktır:

  • Dekorasyon: Bitkiler, resimler veya benzer malzemelerle kişisel bir dokunuş yaratabilirsiniz.
  • Kitaplar: Duyguları ifade etmekle alakalı bazı kitaplar da bu masada yerini almalıdır. Ayrıca, çocuğunuzun sevdiği diğer kitapları da koyabilirsiniz.
  • Enstrümanlar: Enstrümanlar son derece faydalı olabilir. Rahatlatıcı etkisinin yanı sıra, çocukların daha net düşünmesine yardımcı olur.
  • Zil: Çocuk, daha iyi hissettiğinde zili çalabilir.
oyun oynayan çocuk

Çocuklar barış masasını tek başına kullanmalı mı?

Önemli bir nokta, çocukları bu masayı kullanması konusunda zorlamamaktır. Eğer bunu bir ceza yöntemi olarak olumsuz anlamda kullanırsanız, hiçbir fayda göremezsiniz.

Aksine, çocuk bu masayı istediği zaman kullanmalıdır. Yani burası, gönüllü bir alan olmalıdır. Ayrıca, çocuk her istediğinde masaya kolaylıkla ulaşabilmelidir. Çocuk, bu masayı sorunların üstesinden gelmesine yardımcı olduğunu bildiği için kullanmak istemelidir.

Barış masasının kullanımı ne zaman uygundur?

Barış masası, pek çok çeşitli durumda gerekli olabilir. Örneğin çocuğunuz hayal kırıklığına uğramış, endişeli, öfkeli, mutsuz veye huzursuz hissediyorsa, barış masası faydalı olacaktır. Bu masayı çocuğunuza rahatlama, farklı şeyler düşünme ve olumsuz duygulardan uzaklaşma alanı olarak tanıtın.

Öte yandan, çocuğunuz kardeşleriyle veya arkadaşlarıyla kavga etmek ya da kötü not almak gibi olumsuz bir deneyim yaşadığında da barış masası faydalı olabilir.

Barış masasının temel faydası, çocukların sakinleşmesine yardımcı olmasıdır. Böylece, çocuklar kendilerini rahatsız eden konu hakkında aileleriyle konuşmaya hazır hissederler.

Barış masasında bir süre zaman harcadıktan sonra, çocuklar daha olumlu bir görünüme sahip olacaktır. Açıklamalar ve iletişim konusunda daha anlayışlı hale gelecektir.

Eğer kardeşleriyle kavga ediyorlarsa, onları barış masasına oturtabilirsiniz. Orada, çocuklar kendilerine konuşma hakkı veren nesne sayesinde sırayla kendilerini ifade edebilir. Siz de bu eylem için zaman tutabilirsiniz.

Barış masasında, arabulucu olması çok önemlidir. Eğer siz düzgün bir şekilde arabuluculuk yapabilirseniz, bu yöntemin çok faydalı olduğunu göreceksiniz. Özellikle uyuşmazlıkların çözümü için barış masasından faydalanabilirsiniz.

sinirli kız çocuğu

Barış masası kullanmanın faydaları

Bütün bunları göz önünde bulundurarak, barış masalarının çocuklar için çok faydalı olduğu sonucuna varabiliriz. Çocuklar için en büyük faydalardan bazıları aşağıdaki gibidir:

  • Kendilerinin ve başkalarının duygularını fark etmek ve içselleştirmek. Duygusal zekayı desteklemek.
  • Nasıl iletişim kurulacağını ve kendisini ifade edeceğini öğrenmek.Çocuklar, stresli ve üzgün olduklarında  iletişim kurmaları çok önemlidir.
  • İletişim kurduklarında kendilerine güvenmeyi ve fikir alışverişi yapmayı öğrenmek.
  • Özgüveni artırmak. Böylece kendi problemlerini çözmeyi öğrenirler.
  • Diğer çocuklarla daha sağlıklı etkileşim kurmayı sağlamak.

Son olarak, her çocuğun eşsiz olduğunu vurgulamak gerekir. Bütün çocuklar barış masalarına kolay bir şekilde adapte olamayabilir. Bu nedenle, denemek için çocukları teşvik etmek en iyisidir. Zorlamak yerine cazip kılmak daha etkili bir yöntemdir.

Barış masasını bir kez kullandıktan sonra, çocuk bu alanı çok keyifli bir özel alan olarak görecektir. Dekorasyon konusunda çocuğunuzdan fikir alın. Birlikte güzel zaman geçirme fırsatını kaçırmayın!