Bir Bebek Aşkınızı Güçlendirir, Günlerinizi Kısaltır ve Gecelerinizi Uzatır

Bu “Ben Anneyim” yazımızda size hayatımızda beklenmedik şekilde gerçekleşen tüm değişiklikleri anlatmak istiyoruz.
Bir Bebek Aşkınızı Güçlendirir, Günlerinizi Kısaltır ve Gecelerinizi Uzatır

Son Güncelleme: 27 Aralık, 2020

Bir bebeğin gelişiyle hayatımız 180 derece değişir. Rutinlerimiz, planlarımız, uyku saatlerimiz, göz altı morluklarımız ve en önemlisi de kalbimize kadar her şeyimiz değişir. Bir bebek kalbimizi büyütür. Bebek, duygusal pusulamız, ilham kaynağımız ve her günümüzün odağı haline gelir.

Bazıları, anneliğin daha önce kimsenin söylemediği yüksek bir maliyet olduğunu söyleseler de ebeveyn olmanın hiç kimse için kolay olmadığının farkında olmalıyız. Hiçbir bebek dünyaya kullanım kılavuzu ile gelmez çünkü hiçbirimiz makina değiliz. Hepimiz etten kemikteniz, duygularımız ve ihtiyaçlarımız günden düne değişiyor…

Bu öğrenme süreci ve bu macera hiç şüphesiz hayatlarımızın en iyi zamanları olacak. İyi babalar ve istisnai anneler özel malzemelerden yapılmıştır; paslanmaz aşk, sonsuz sabır ve ateşe dayanıklı sevgi.

Bu “Ben Anneyim” yazımızda size hayatımızda beklenmedik şekilde gerçekleşen tüm değişiklikleri anlatmak istiyoruz. Her gün içimizi küçük bir heykeltıraş misali şekillendirip, bizi daha iyi olmaya, olgunlaşmaya, inanılmaz derecede güçlü olmaya davet ediyor.

Gecelerim daha kısa, günlerim daha uzun ama daha mutluyum

bebeğin gelişiyle değişir

Doğru: Gününüzün nasıl geçeceğini ciddi olarak düşündüğünüz günler var, çünkü kemikleriniz ve bacaklarınız ağrıyor, şişkin hissediyorsunuz ve uyuyamadığınız o saatleri düşünüyorsunuz.

 • Gün ortasında, kimsenin sorumluluğu üstünde olmadan kalkabildiğin o günler nereye gitti? Çok uzaktalar, ancak, vücudunuzun bütün yorgunluğu, bebeğinizi kucağınıza aldığınız anda geçer.
 • Bu gücün nasıl ve nereden geldiğini bilmiyorsunuz ama anında tepkiler veriyorsunuz ve ebeveynlik denen o program anında çalışmaya başlıyor.

Başkalarının methiyelerine ihtiyacım yok: bebeğim benim motivasyonum

Kısa bir süre öncesine kadar, birinin yaptığınız şeyleri fark etmesi sizin için önemliydi. Hepimiz yüceltilmeyi ve övülmeyi severiz… Planlarımızı daha çok teşvik ve motivasyonla gerçekleştirmek ve ilerletmek takviye bir güç almak gibidir.

Artık iltifatlara veya cesaretlendirmeye ihtiyacınız yok. Yaptığınız, üstlendiğiniz veya söylediğiniz her şeyi yargılayacak olan tek kişi bebeğinizdir, sizin için önemli olan ve sizi endişelendiren tek şey O. Gülümsemesi, sağlığı, beşikte uyurkenki ve mutlu olduğu zamanki huzurlu uykusu en iyi motivasyon kaynağınızdır. 

Artık daha sabırlı ve daha hoşgörülüyüm: kalbim büyüdü

bebeğin gelişiyle değişir

Hayatı artık farklı bir perspektiften görüyorsunuz: dünyayı yeni keşfetmeye başlayan, her şeyin onun için yeni, ilginç ve harika olduğu birinden.

 • Kalbiniz daha da büyüdü ve artık sizi strese sokan konular hakkında daha toleranslısınız çünkü şimdi öncelikleriniz farklı.
 • Hayatınız farklı bir hızda ilerliyor ve acele etmenin gereksiz olduğunu biliyorsunuz. Ebeveynliğinizi,  eşlik eden ve hisseden, kucaklayan ve öğrenen, rahatlatan ve yönlendiren o yavaş ateşe göre ayarlıyorsunuz. 

Artık basit şeylerden zevk almaya başlıyorsunuz

Bebeğinizle kestirmek, ilk adımlarına tanıklık etmek, doğayı nasıl keşfettiğini, evcil hayvanların etrafındayken nasıl heyecanlandığını veya babasıyla nasıl yüksek sesle güldüğünü görmek sizin için bu dünyanın harika mucizeleridir.

Hayatınız birden karmaşık bir hal aldı ama inanılmaz derecede basitleşti çünkü bebeğinizle yaşadığınız sade yaşantıyı seviyorsunuz, çünkü bebeğinizle yaşadıklarınız sizde harika izler bırakıyor.

Her gün yeni bir şey öğrendikçe aslında “hiçbir şey bilmediğinizi” anlıyorsunuz…

bebeğin gelişiyle değişir

Çoğu yeni anne babalar gibi hayat hakkında her şeyi bildiğini zanneden insanlar vardır. Çalışmalarımız, önceki deneyimlerimiz ve bazen sahip olduğumuz yüksek özgüven, dünya ile ilgili her şeyin beynimizde yazılı olduğu gibi bir kanıya düşürüyor bizi.

 • Ancak ilk çocuğumuz dünyaya geldiğinde “hiçbir şey bilmediğimizi” fark ederiz. Çünkü kimse bizi neden ağladıklarını, neden bazen memeyi reddettiklerini, neden kızdıklarını bilmeye hazırlamadı. Neden uyumuyorlar ya da kendi fantastik dilleriyle bize ne anlatmaya çalışıyorlar?
 • “Hiçbir şey bilmediğimizi” ve ebeveynliğin çok fazla doğaçlama gerektirdiğini ve tüm bunların kitaplardan değil doğrudan yürekten gelen bilgilerle sağlandığını fark ettik.

Sonuç olarak, bebek sahibi olmak hayatımızın akışını değiştirir. Bir bebek bize yeni gülümsemeleri, yeni zorlukları, büyük korkuları ve harika umutları da beraberinde getirir. Bir bebeğin gelişiyle hayatımız 180 derece değişir. Rutinlerimiz, planlarımız, uyku saatlerimiz ve en önemlisi de kalbimize kadar her şeyimiz değişir. Unutmayın, anne babalar da bebekleri ile beraber büyür ve gelişirler.

İlginizi çekebilir ...
Bitkileri Keşfetmek İçin Eğlenceli Aktiviteler
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Bitkileri Keşfetmek İçin Eğlenceli Aktiviteler

Onlara saygı duymayı ve onları korumayı öğrenmek için bitkileri anlamak gerekir. Bitkileri keşfetmek için deneyebileceğiniz eğlenceli aktiviteleri ...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
 • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
 • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
 • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
 • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.