Çocuğunuza Şiiri Tanıtmanın En İyi Yolları

30 Ekim 2019
Doğal bir şekilde çocuğunuzu şiir ile buluşturmanız mümkündür. Nasıl mı? Yazımızın devamında bunu açıklayacağız.

Şiirlerin çocuk gelişimi ve özellikle çocukların kelime bilgisi için oldukça yararlı olduğu herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir. Ebeveyn olarak siz de bunun farkına vardığınızda, kendinize çocuğunuzun şiire nasıl ilgi duyabileceğine ve onu şiirle nasıl tanıştırmanız gerektiğine dair sorular sormaya başlayabilirsiniz. Bu nedenle, çocuğunuza şiiri tanıtmanın en iyi yolları hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Çocuğunuzla şiiri en iyi şekilde nasıl tanıştırabilirsiniz?

Şiir evrensel bir dildir. Çocuğun duyarlılığını geliştirdiği gibi, yaratıcılığını da artırır ve etraflarında olup biten olayları ve kendi duygularını daha iyi anlamalarını sağlar. Kafiyeleri ve anlatım tarzıyla şiirler çocukların kelimeleri ve duyguları daha iyi anlamasını sağlar.

Çocuğunuzun şiire ilgi duyması için izleyebileceğiniz yollarla ilgili bazı farklı teoriler bulunmaktadır. Bununla birlikte, günümüze daha uygun olan en iyi yöntemleri sizinle paylaşarak, size çocuğunuzu en etkili şekilde şiirle buluşturmanın yollarını göstereceğiz. Ve bunu yaparken oldukça basit yöntemlerden bahsedeceğiz.

Şimdi bu yöntemlere bir göz atalım; neden bu kadar etkili olduklarını ve çocuğunuzun hayatına bu yöntemlerle nasıl girebileceğinizi inceleyelim.

Çocuğunuza şiiri birlikte okuyarak tanıtın

Çocuğunuza şiiri tanıtmanın en iyi yolları demişken, en etkili yöntemle başlamak daha uygun olacaktır. Çocuğunuza şiiri tanıtmanın en iyi yolu ona şiir okumaktır. Çocuğunuzun seveceği birçok şiir kitabı piyasada satılmaktadır. Çocuğunuza sadece şiir değil, genel olarak ona sesli okuma yapmanız çocuğunuz için çok önemlidir. Şiir kitabı okumanın da birçok faydası bulunmaktadır.

Çocuğunuzla Şiiri Tanıştırmanın En İyi Yolları

Şiir dinlerken, çocuklar kelimelerin kafiyelerini duyar ve şiirde bulunan yazıları inceleme şansı bulur. Bu da çocuğunuzun şiirin ölçüsünü ve kafiyelerini daha sonra hatırlamasını sağlar.

Çocuğunuzla birlikte her gün şiir okuma alışkanlığı edinirseniz, onunla olan ilişkiniz oldukça gelişecektir. Kısa şiirler okuyarak başlayabilir ve daha sonra kafiyeli kitapçıklara devam edebilirsiniz ve son olarak da şiire alışan çocuğunuzla birlikte çocuk şarkıları söylemeye bile başlayabilirsiniz. Çocuğunuzun düzenli okuma alışkanlığı arasına şiir kitapları da eklemeniz, onun şiiri tanımasını ve şiire olan yakınlığının da artmasını sağlayacaktır.

Şiir ezberlemek

Çocukların hafızalarını geliştirebilmesi için şiir ezberlemek çok iyi bir yöntemdir. Bu sayede çocuğunuz özellikle onun sevdiği şiirleri seçmeniz durumunda eğlenirken öğrenmeye başlayacaktır. Çocuklar yeni kelimeleri öğrenmek için oldukça heveslidir ve zamanla sizinle birlikte söylediğiniz kelimeleri tekrar etmeye çalışırlar.

Çocuğunuza şiir okuma alışkanlığını öğrettikten sonra ona kafiyeleri ezberletmeye başlayabilirsiniz. İdeal olarak kısa ve basit şiirlerle başlayabilir ve daha sonra daha karmaşık yapılı şiirlere geçiş yapabilirsiniz.

Çocuğunuzun arkadaşlarını veya akrabalarınızı düzenleyeceğiniz ufak bir şiir okuma yarışmasına davet etmeniz çok iyi bir fikirdir. Şiir ezberlemek oldukça kolaydır fakat çocuğunuzun şiirini seçerken dikkatli olmalısınız çünkü çocuğunuzun seçtiğiniz şiiri beğenmesi oldukça önemlidir.

Şiir yazmak

Şiir okuma ve öğrenme süreçlerini başarıyla geçtikten sonra sıradaki görevimize odaklanabiliriz; çocuğunuza kendi şiirini yazmayı öğretmek. Bunun için en iyi başlangıç bildiğiniz şiirlerden başlamak olacaktır. Böylece çocuğunuz bildiği şiirlerdeki kafiyeleri ve uyakları değiştirerek yeni şiirler ortaya çıkarabilir.

Şiir okuyan çocuk

Bir diğer başlangıç yöntemi de onlara resimler çizerek beğendikleri kafiyeleri bu resme göre yazmalarını söylemektir. Daha sonra ufak ufak kendi resimlerini de çizerek kendi başlarına kafiyeler oluşturmaya başlayabilirler. Bu zamanla kendiliğinden olacaktır.

Çocukları şiirle tanıştırmanın en iyi yöntemlerinden biri de şüphesiz onlara kendi şiirlerini yazdırmaktır. Doğal olarak kendilerini geliştirerek şiirler yazacakları gibi, yazdıkları şiirleri de sahiplenecekleri için şiirle tanışmaları çok anlamlı ve unutulmaz bir tecrübe olacaktır.

Şiir dinlemek

Bu yöntem çocuğunuzu şiirle tanıştırabilmeniz için oldukça faydalıdır. Çocuk şarkılarını dinletmek, özellikle çocuğunuzun ufak yaşlardan itibaren şiirle tanışması için en etkili yöntemlerden biridir. Bebekler ve ufak çocuklar eğlenceli ve basit şarkılar dinlemeyi çok sever.

Bunu yapabilmek için en popüler çocuk şarkılarını arayabilir veya çocuğunuzun sevdiği ritimli ve eğlenceli basit bir şarkıyla da başlayabilirsiniz. Buna ek olarak, piyasada çocuklar için satılan şiir kitaplarının bazılarında CD eki de bulunmaktadır ve bu da sizin için iyi bir çözüm olabilir.

Çocukların şiiri benimsemesi ve anlamaya başlaması çok hızlı gelişen bir süreçtir. Çocuklar genellikle bunu kelimeleri olan bir oyun olarak kabul eder. Çocuklara hikaye okumanız kadar onları şiirle tanıştırıp şiir de okumanız oldukça önemlidir. Özellikle sessiz bir zamanda ve yerde çocuğunuzla sihirli kafiyelerin arasında kaybolabilir ve çocuğunuzun gelişimine şiir desteği ile oldukça yardımcı olabilirsiniz.