Anne olunca gönlünüzde hep çocuğunuzu taşırsınız

Anne olmak hiç şüphesiz ki karnınızda 9 ay boyunca bir bebek taşımaktan çok daha fazla şey içerir. Aslında anne olunca çocuğunuz tüm hayatınız boyunca sizi etkileyecek şekilde gönlünüze yerleşmiş olur. Peki, annelik içerisinde ne barındırır?
Anne olunca gönlünüzde hep çocuğunuzu taşırsınız

Son Güncelleme: 16 Mart, 2019

Bu yazımız aslında annelerimize şükranlarımızı gösterebilmek için hazırladığımız bir yazı çünkü onlar hayat meydana getiren ve çocukları için kendinden fedakârlık yapan nadide canlılardır. Anne olmak deyince peki aklımıza ne gelmeli?

Anne olmak ne anlama gelir?

Anne olmak bebeğinizin bezini değiştirmekten ya da gün içerisinde çocuğunuz için savaşacağınız birçok zorluktan fazlasıdır. Bu tip günlük özveriler aslında sizin için sıradanlaşacak.

Dünyaya getirdiğiniz küçük bebeğin esenliği ve ışığını koruması için bu günlük şeylerin ötesinde bir fedakârlık yapmanız gerekecek. Dünyaya getirdiğiniz bu ışık sizi çok heyecanlandıracak.

Annelik beraberinde köklü bir hayat değişikliği ve zamanınızın ve önceliklerinizin yeniden belirlenmesi anlamına gelir. Annelik sizin her şeyinizi vermenizi isteyen bir fedakârlık barındırır. Buna kalbiniz de dahildir. Her gün çocuğunuzu sağlıklı ve mutlu görebilmek için enerji harcamanız gerekir.

Çocuğunuzun daha da ileri gidebilmesi için onun ihtiyaç duyduğu araçları ona sağlayıp ona nasıl yaşaması gerektiğini öğreteceksiniz. İşin ilginç kısmı bunları karşılığında hiçbir şey beklemeden yapacaksınız.

Bu yüzden annelik aslında hayatınızın kalan kısmı için bir yaşama sebebi edinmenin dışında çocuğumuzla geçirdiğimiz her vaktin değerini bilmek için fırsatlar sunacak. Zaman geçecek ve kuş yuvadan uçup kendi hayatını kuracak.

O aşamada ise karışık hisler içerisinde bulacaksınız kendinizi: Ç ocuğunuzun mutluluğu ve bunun getirdiği gurur mu sizi motive edecek? Yoksa nostaljik bir ruh haline bürünüp melankolik ya da depresif bir hal mi alacaksınız?

mutlu anne ve bebek

Anne olmanın arka planında neler yatar?

Daha soyut terimlerle düşünmek istersek annelik aslında bir hayal ya da bir dileğin gerçek olması. Annelik bir iş ve aynı zamanda geleceğe doğru yatırım yaptığınız ama an be an neler hissedeceğinizi de belirleyecek bir yolculuk.

Annelik aslında ne şekilde hissedip düşündüğümüzü büyük ölçüde değiştirir; önceliklerimizi radikal bir şekilde gözden geçirmemiz gerekir ve içsel bir değişimin önünü açarız.

Annelik sevgi kelimesinin gerçek anlamını keşfetmenizi sağlar. Ufak bebeklerinizden gelen saf ve koşulsuz sevgi bizde derin bir hayranlık uyandırır.

Annelik kendi annelerimizi de daha iyi anlamamızı sağlar ve onların seneler boyunca göstermiş olduğu emeği ve yaptıkları fedakârlıkların değerini görmeyi öğretir.

Annelik çocuğa da yansır; çocuğuna baktığında anne aslında bir aynaya bakar gibi kendinden gelen en iyi özelliklerin çocuğu üzerinden kendisine yansımasına bakar.

Bu sebeple anne olmak tekrar yaşamak için fırsat sunar, daha önce hissetmediğiniz şeylerin kapılarını aralar ve daha önce imkânsız gibi gördüğünüz şeylerin imkânlı olduğunu keşfetmenizi sağlar.

Annelik aşamasına gelmek günlük olarak yaşamınızda sorumluluk, adanmışlık, sabır ve gurur deneyimlemenize sebep olur. Bu şekilde aslında bir öncü anne olmak sizin seçiminiz.

Sonuçta bu bir seçim ve bu seçimin karşılığında küçük parçanızın mutluluğu ve neşesi sizin neşeniz ve mutluluğunuz anlamına gelecek ve sizi daha da ileri taşıyacak.

sarılan anne ve bebek

Sınır tanımayan bir kalp, limitsiz bir gönül

Anne olmak sınır tanımadan sevebilmeyi gerektirir. Kalbinizin maddi olanın ötesine açılmasına izin vererek kalbinizi çocuğunuzun yönlendirmesine de izin verirsiniz. Bir çeşit sizin kalbinizden kopan bir parça bebeğinizde can bulur ve vücudunuz dışına çıkarak etki alanı genişler.

Anne olduğumuzda bilmediğimizi düşündüğümüz şeylerden endişe duymak yerine içgüdüsel olarak ruhunuzun derinliklerinde ne yapmanız gerektiğini hep bilirsiniz.

Annelik sürecinde iyi anne nasıl olunur bunu öğrenmeniz gerekecek ve bunların yanında daha önce deneyimlemediğiniz bir sevgiyi ve aşkı gönlünüzde alevlendireceksiniz.

Anne olmak eşsiz bir maceraya atılmak anlamına da gelir ve elbette bu macera için yaşamaya değer. Çocuğunuzun hayatının ilk günlerinden itibaren farklı şekillerde uzlaşmalara ve anlaşmalara varmanız gerekecek.

Bu süreç size çocuğunuza sevgi göstermeyi, güvenli bir gelecek sunmayı, anlayış gösterip uyum sağlamayı ve affedebilmeyi öğretecek. Bu açılardan baktığımızda çok öğretici bir süreç sizi bekliyor.

Annelik kalbinizi kocaman açmanıza sebep olacak ve mutluluk verici duygusallıkta çocuğunuza bağlı hissedeceksiniz. Onu beşikte sallayıp, giydirecek ve her isteğine yetişmeye çalışacaksınız.

Onu yaralamaktan, yargılamaktan ya da suçlamaktan uzak duracaksınız. Çünkü aslında annelikle beraber gelen sevgi daha çok çocuğunuzu olduğu gibi kabul edebilme yetinizle ilişkili.

Anne olmak bir yandan da çocuğunuza hak ettiği iyi geleceği sağlamak ve çocuğunuzun ideallerini gerçekleştirip onun özgür ve mutlu bir hayat yaşamasını sağlamak için ona gerekli fırsatları sunmakla ilgilidir.

Tabii ki bu attığınız adımı daha dikkatli atmanız gerektiği anlamına gelecek ve acele etmemeniz istenecek sizden. Tüm bu süreç de sizi daha değerli bir insan haline getirirken örnek bir insan olma yolunda ilerleyeceksiniz.

Annelik hayatın kadınlara sunduğu en güzel fırsat olabilir. Eğer ki bizzat anne olmanın nimetleri ve kısmetini yaşama fırsatınız olduysa lütfen bu fırsatı boşa harcamamak için çaba gösterin. Çocuğunuzu yetiştirebilmek için gereken zamanı ayırın; buna değer!

Çocuğunuz ve hayat sizin tüm çabalarınızı karşılayacak şekilde sizi ödüllendirip, emeğinizin , fedakârlıklarınızın ve adanmışlığınızın karşılığını bulduğundan emin olacaksınız.

İlginizi çekebilir ...
Bazen En İyi Tedavi Anne Sevgisidir
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Bazen En İyi Tedavi Anne Sevgisidir

Bu yazımızda çocuklarımız hastalandığında veya bir yerlerini incittiğinde onlara nasıl destek olmamız gerektiğiyle ilgili faydalı bilgiler paylaşıy...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.