Reşit Çocukların Hukuki Özellikleri

29 Kasım 2019
Reşit çocukların yasal özellikleri aile hayatınızı düzenleyebilir. Bu yazıda, bu yasal durumu etkileyen farklı faktörlerden bahsedeceğiz.

Son yıllarda, bazı ülkelerde çocuklar ebeveynlerini nafaka için mahkemeye vermektedir. Aynı şekilde, bazı ebeveynler de çocuklarını tam tersini istemek için mahkemeye vermiştir: reşit çocuklarını desteklemeyi bırakmak.

Bu durumlar, dünyada çapında meydana gelen bir şeyin yansımasıdır: Çalışmayan yetişkinler. Bu, çocukların dışarı çıkıp bağımsız olmalarını daha zor ve pahalı hale getiren zor ekonomik durumun bir sonucudur.

Bu durum da ebeveynlerin çocuklarına beklenenden daha uzun süre ekonomik destekte bulunmalarına neden olur. Bu yazıda, reşit çocukların yasal özelliklerinden bazılarını gözden geçireceğiz.

annesiyle tartışan reşit kız

Yasal kavramlar

Ebeveynler, yasal veya evlilik dışı çocuklarına reşit olmamaları durumlarında ve bunu gerektiren diğer yasal durumlarda yardımcı olmak zorundadır. Yasal olarak bağımsız olmayan çocuklar, ebeveynlerinin otoritesi altındadır.

Ebeveyn otoritesi, belirli hak ve yükümlülükler içerir. Örneğin, ebeveynler çocuklarına bakmak, onlarla vakit geçirmek, onları beslemek, eğitimlerini sağlamak vb. zorundadır.

Çocukların ebeveynleri boşanır veya ayrılırsa, bir hakim, ebeveynlerin nafaka olarak bilinen bu ihtiyaçları nasıl karşılayacaklarını belirler.

sarılan anne oğul

Ebeveyn otoritesi ve yasal yaş

Çocuklar 18 yaşına geldiğinde, ebeveyn otoritesi sona erer. Bu, ebeveynlerin reşit olmayan çocukları üzerindeki haklar ve yükümlülükler çerçevesinin sona erdiği anlamına gelir.

Ancak bunun bazı istisnaları vardır. Bunlardan biri bağımsız çocukları içerir – çocuklar küçük olsalar bile ebeveynlerinin otoriteleri sona erenlerdir. Çocukların engelli olduğu kabul edilen bir durum vardır, bu durumda ebeveyn otoritesi 18. yaş gününden sonra da devam edebilir.

Ebeveynler yetişkin çocuklarını desteklemeye devam etmek zorunda mı?

Yasalar, yasal yaşın ebeveynlerin yetkisi ile sona erdiğini ancak yine de ebeveyn olarak birçok yükümlülüklerinin bulunduğunu belirtir. Bir bakıma, çocuklarına yiyecek, bakım ve koruma sağlama görevi, çocuklar ekonomik olarak bağımsız olduklarında sona ermektedir.

Günümüzde birçok genç, bağımsız olmayı zor buluyor ve ebeveynleriyle daha uzun süre kalıyor. Böylece, ebeveynlerinin görevleri, çocuklarının 18. yaş gününün çok ötesine uzanır.

Bu zorunluluk yasalarca talep edilmektedir. Bu, eğer yasal yaştaki bir çocuk hala ebeveynleri ile yaşıyorsa ve ekonomik olarak bağımsız değilse, ebeveynleri artık onu desteklemek istemediğinde, ebeveynlerini mahkemeye götürebilir.

reşit kızıyla tartışan aile

Reşit çocuklar ebeveynlerinden ne zaman nafaka alabilirler?

Kanun, reşit çocukların, ihtiyaç duymaları halinde hala nafaka alma hakkına sahip olduğunu belirtmektedir. Ancak, dikkate alınması gereken bazı hususlar vardır.

Çocuk nafakası ihtiyacı reşit çocuğa isnat edilemez. Bu, bu ihtiyacın çocuğun sorumsuz davranışlarının bir sonucu olamayacağı anlamına gelir.

Bazı anlaşmazlıklar mahkemeye taşınırsa, hakimler çocukların bir iş arayıp aramadığını veya çalışıp çalışmadığını dikkate alacaktır. Reşit çocuğun, ihtiyaçlarını karşılamak için elinden geleni yaptığını kanıtlaması gerekir.