Uluslararası Diploma: Bilmeniz Gereken Her Şey

27 Şubat 2020
Uluslararası diploma, İngilizce, Fransızca ve İspanyolca olmak üzere üç dilde verilen 2 yıllık bir programdır. Bu yazımızda, bu ilgi çekici alternatifle ilgili daha fazla bilgi edinin.

Uluslararası diploma, dünyada tanınan bir lisans derecesi almanıza olanak sağlar. Dünya çapındaki üniversitelerde eğitim görmek oldukça faydalıdır. Bu program, 75 ülkede 2.000’den fazla üniversiteyi kapsar.

Bu, her yıl daha da popüler olan uluslararası bir diplomadır ve liseden sonra evrensel bir eğitim almak isteyen gençlerin dikkatini giderek daha fazla çekmektedir.

Sorun çekmeden yabancı bir üniversiteye kayıt yaptırmak isteyenler için uluslararası diploma harika bir seçenektir. Pek çok öğrenci için, bu öğrenmenin ve gelişmenin iyi bir yoludur.

Uluslararası Diploma ile ilgili bilinmesi gerekenler

Uluslararası Diploma, 2 yıl süren bir programdır. Programa katılım yeri neresi olursa olsun, öğrenci kursu tamamlamak için tam zamanlı katılım göstermelidir.

Bu programa, 16-19 yaş arasındaki öğrenciler kayıt yaptırabilir. Program bittiğinde, dünyanın herhangi bir yerindeki lisans üstü programlara kayıt yaptırma imkanı elde edilir. Pek çok öğrenci, üniversiteden önce bu programa kaydolur.

Uluslararası Diplomanın Başlıca Avantajları

Uluslararası Diploma, eşsiz bir eğitimsel odak noktasına sahiptir. Dünyaya açıklık, kültür ve öğrenme isteğine odaklanır. Şüphesiz, bu program öğrencilerin eleştirel olarak düşünmesine yardımcı olur. Ayrıca, kendi toplumları içerisinde uluslararası konular hakkında da bilgi sahibi olabilirler.

Bununla birlikte, öğrenciler harika bir eğitim alır. Milli eğitim sisteminden farklı olan bu programda, dünyadaki en iyi yöntemler kullanılır.

Bu deneyim, öğrencilerin en az bir yabancı dilde pratik yapmasına olanak tanır. Buna ek olarak, uluslararası bir toplumun içerisinde yaşarlar. Böylece, sağlam bir kültürel temel inşa ederler.

Uluslararası diploma, üniversitelerin yanı sıra uluslararası okulların da son derece beğendiği bir sistemdir. Kültürlerarası bir deneyim sahibi olmak ve çeşitli dillerde akıcı olmak son derece faydalıdır. Öğrencilerinin en iyi okullara kabul almasına yardımcı olur.

üniversite öğrencileri

Ortak bir felsefe

Uluslararası Diploma programını uygulayan bütün okulların ortak bir felsefesi, uluslarası eğitimde yüksek bir kaliteyi teşvik etme bağlılığıdır.

Bu program aynı zamanda kişisel gelişime, cömertliğe ve farklı kültürlere açık olmaya da önem verir. Amaç, öğrencilerin yaşadığı toplumu daha iyi anlamasına olanak tanımaktır. Öğrenciler hem akademik hem de kültürel anlamda kendilerini geliştirmelidir.

Uluslararası diploma

Uluslararası diploma sınavı, bir kurs programını tamamlamaktan ibaret değilir. Bu, bir üniversite öncesi sınavdır. Sadece Uluslararası Diploma Kuruluşu tarafından tanınan okullar öğrencileri bu sınavlara hazırlayabilir.

Hedeflerinden bir tanesi, kaliteli eğitim vermektir. Ayrıca, öğrencilerin kendileri gibi kaliteli bilgi sahibi kişilerle aynı ortamda yaşamasını sağlar.

“Doğru eğitim, kendinin en iyi versiyonu olmana olanak tanıyandır.”

–Mahatma Gandhi–

Uluslararası Diplomaya başvurmak için aşamalar nelerdir?

Programın pek çok aşaması olduğundan, önceden başvurmanızı öneriyoruz. Planladığınız tarihin en az 7-10 ay öncesinden hazırlıklara başlayın. Eğer bu program için yurt dışına gitmek istiyorsanız, iki seçeneğiniz var:

  • İlk olarak akredite kuruluşlarla iletişime geçebilirsiniz. Okumak istediğiniz yerde olan programlardan birini seçin.
  • İkinci olarak, doğrudan yurt dışı temsilcilikleri ile iletişime geçebilirsiniz. Böylece gerekli olan belgeleri ve kayıt tarihlerini öğrenebilirsiniz. Okulların göndermenizi istediği belgeler arasında küçük farklar olabilir.
fotoğraf çekinen arkadaşlar

Uluslararası Diploma programı ne kadara mal olur?

Uluslararası Diplomanın maliyeti okuldan okula değişiklik göstermektedir. Kuruma, devlet okulu veya özel okul olmasına göre farklılıklar oluşmaktadır.

Bununla birlikte, devlet desteğinin yanı sıra okulun konumuna da bağlıdır. Bu, aile yanında, yurtta veya ayrı bir dairede konaklama isteğine göre maliyetin değişeceği anlamına gelir.

Farklı ülkelerdeki fiyatları karşılaştırmak zordur. Okulların öğrencilerden talep ettiği fiyatlar, uluslararası öğrencilerden talep ettiği fiyatlardan farklıdır. Bu yüzden, program için birkaç bin euro ödenek gerekebilir. Bununla birlikte, uluslararası öğrenciler için bu maliyet ikiye veya üçe katlanabilir.

Eğer çocuğunuz farklı ülkelerde yaşamayı deneyimlemek istiyorsa, Uluslararası Diploma programı bunun için idealdir. Birkaç sene yurt dışında yaşamak, çocukların unutamayacağı bir tecrübe olacaktır.