Yaz Aylarında Bronzlaşmak İçin 9 İpucu

4 Haziran 2020
Güneşin altında güzel havanın tadını çıkarmak ve bronzlaşmak mı istiyorsunuz? Eğer öyleyse, cildinize zarar vermeden daha etkili ve uzun süreli bir bronzluk elde etmek için vereceğimiz tavsiyeleri kaçırmayın.

Yaz mevsimiyle özdeşleşen bir aktivite, güneşin altında saatlerce uzanarak bronzlaşmaktır. Bununla birlikte, eğer gerekli özeni göstermezseniz bronzlaşma son derece tehlikeli olabilir. Şüphesiz, her şeyde aşırıya kaçmak zararlıdır. Söz konusu bronzlaşmak olduğunda, dikkatli olmaktan zarar gelmez.

Plajda, havuz kenarında veya doğrudan güneş ışığına maruz kaldığınız her yerde, pek çok insan bronzlaşarak sıcak havanın tadını çıkarır. Bu, son derece rahatlık verici bir andır ve uzun süre beklenen yaz tatilinin önemli bir kısmıdır.

Bununla birlikte, güneşe maruz kalmanın sağlık sorunlarına yol açmasını önlemek için bazı önlemler almalısınız.

Yaz aylarında bronzlaşmak için tavsiyeler

Aşağıda, güneşlenmeden önce bilmeniz gereken birkaç noktadan bahsedeceğiz. Eğer bu noktalara dikkat ederseniz, sağlığınızı riske atmadan yaz günlerinin keyfini çıkarabilirsiniz. Sonradan pişman olmaktansa, önlem almak her zaman daha iyidir.

1. Her şey kararında olmalı

Güneşlenme mevsimini açacaksanız, aşama aşama ilerlemelisiniz. İlk gün 20 dakika güneşte durarak başlayın ve sonrasında gölgede kalın. Ertesi gün güneşte kaldığınız süreye 15 dakika daha ekleyin.

Hiçbir zaman güneşin altında çok uzun süre kalmayın. Güneş koruyucu mutlaka kullanılmalıdır ancak belirli bir saatten sonra güneş kremini yenilemek gerekir.

2. Her zaman güneş koruyucu kullanın

Cildi kızarmayan kişiler bile güneş koruyucu kullanmalıdır. Son kullanma tarihini kontrol etmeyi unutmayın ve tarihi geçen kremleri kullanmayın. Cildinizin hassasiyetine göre kullanmanız gereken güneş koruyucuyu tercih edebilirsiniz.

Güneşe çıkmadan önce, parfüm ve deodorant kullanmayın ve makyaj yapmayın. Bunlar cildinizde lekelenmeye sebep olabilir.

güneşlenen kadın

Güneş koruyucu kullanımına ilişkin olarak, koruyucuyu dışarı çıkmadan yarım saat önce kullanmalısınız. Ayrıca, denize veya havuza girdiğiniz takdirde iki saatte bir kremi yenilemelisiniz.

3. Sürekli sıvı tüketimi

Su tüketimi, cildinizin ışıl ışıl görünmesini sağlayan ve vücut ısınızı düzenleyen kaynakların tükenmesini önleyecektir. Bu yüzden, sık sık su içerek vücudunuzu yenilemeye çalışın.

Yazın bronzlaşırken yiyecekler de önemlidir. Güneşin altında birkaç saat geçirdikten sonra, bol miktarda antioksidan içeren meyve ve sebze yemeye çalışın. Ayrıca, bol lifli mısır gevreği de tüketin.

4. Bulutlara güvenmeyin

Bulutlu bir günde güneş ışınlarından muzdarip olan birini tanıyor musunuz? Bunun sebebi, bulutlar tarafından gizlendiği için, siz göremeseniz de UV ışınlarının vücudunuza ulaşabilmesidir. Buna ek olarak, su, kum ve yükseklik, güneş ışınlarının etkisini artıran faktörlerdir.

“Yazın bronzlaşırken yiyecekler de önemlidir. Güneşin altında birkaç saat geçirdikten sonra, bol miktarda antioksidan içeren meyve ve sebze yemeye çalışın. Ayrıca, bol lifli mısır gevreği de tüketin.”

5. Başınızı ve gözlerinizi koruyun

Güneş gözlüğü takmak çok önemlidir. Böylece, göz hastalıklarını önleyebilirsiniz. Ayrıca, başınız da güneş ışınlarına maruz kalmamalıdır. Her zaman bir şapka takmaya özen gösterin.

Diğer hassas bölgeler ise boyun, yüz ve kulaklardır. Plajda bir gün geçirdikten sonra, saçınızı nemlendiren ve besleyen ürünler de kullanmanız gerekebilir. Kıyafet bakımından, her zaman açık renkler tercih edin. Koyu renkler ısıyı emer.

güneş koruyucu kullanmak

Güneşlenirken daha iyi bronzlaşmak için ipuçları

Verdiğimiz ipuçlarında çoğu zaman sağlık konusuna odaklansak da, daha iyi bronzlaşmanızı sağlayacak tavsiyeler de vereceğiz. Notlarınızı alın ve keyifli günlere hazır olun:

  • Bronzlaşmaya yardımcı yiyecekler. İçerdiği besin maddeleri sayesinde, havuç, mango, biber, kabak, domates ve yumurta bronzlaşmaya yardımcı yiyeceklerdir.
  • Kuru yemişler tüketin. Bronzluk sürenizi uzatmak için beslenmenize ekleyin.
  • Kremlerinize A vitamini ekleyin. Bunları kapsül olarak aldığınızda melanin üretimini desteklersiniz ve cildiniz beslenir. C ve E vitamini, bronzlaşırken cildinizi korumak için iyidir.
  • Bronzlaştırıcı krem kullanın. Eğer güneşin altında çok fazla zaman geçirmekten hoşlanmıyorsanız, bu seçeneğe yönelebilirsiniz. Dikkatli olun ve cildinize zararı olup olmadığını öğrenmek için denemeden önce doktora sorun.
  • Kısacası, eğer sağlığınıza dikkat ederseniz yazın bronzlaşmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Birkaç küçük önlemle, gelecekteki büyük problemleri önleyebilirsiniz.