Yılbaşında bahçe dekorasyonu için 6 fikir

26 Eylül 2019
Yılbaşında bahçenizi dekore etmeyi düşünüyor ama bunu nasıl gerçekleştirebileceğinizi bilmiyor musunuz? Bu yazımızda sizlere çocuklarınızla uygulamaya geçirebileceğiniz kolay, güzel ve ilgi çekici fikirler sunuyoruz.

Yılbaşı konusunda tutkuluysanız eğer bu yılbaşı ruhunu evin her köşesine yansıtmak için sabırsızlık içerisinde olabilirsiniz. En çok ilgi gören yerlerden biri evin dış cephesini süslemek olmalı bu yüzden yılbaşında bahçenizi nasıl dekore edebileceğiniz üzerine konuşacağımız bu yazıyı sizlerle paylaşıyoruz. Eğer bir bahçe sahibi olacak kadar şanslıysanız bunun tadını sonuna kadar çıkarmalısınız.

Eve ilk girdiğinizde gördüğünüz şey bahçe olur ve bahçe evi açıklayan bir ön yazıya benzetilebilir. Komşularınızın neden mutlu, güzelliklerle dolu ve keyifli bir şekilde yılbaşına girmesine yardımcı olmak istemeyesiniz ki? Aşağıda sıraladığımız uygulaması basit tavsiyelerle hayalinizdeki yılbaşını bahçenize getirebilirsiniz.

Kapımızı yılbaşına açıyoruz

Bizler burada bahçelerinizde bayram havası yaratmak amacındayız,  böylece yılbaşı tutkunuz tüm bahçede hissedilsin ve güzel atmosfer gören herkesi büyülesin.

ahşap ev

Taç süsü

Bu tam bir klasik. Evin kapısından sarkan bir taç ya da çelenk. Bu taç süsünde şu içeriğin yer aldığından emin olun: Çam kozalağı, Çam dalları, ve Köknar… Kendinizi kendi başınıza yapabileceğiniz (DIY) projelerle meşgul edebilirsiniz ve kendi kişisel imzanızı bu taç süsüne ekleyebilirsiniz.

Saksılar ve isteğe göre uyarlanmış çiçekler

Yılbaşında bahçe için süslemek için etrafta hali hazırda var olan bitkilerden yararlanabilir ve bu bitkilerin dallarını ışıklar, çam kozalakları, metal ipler ya da oyuncaklarla dekore edebilirsiniz. Bu tamamen çevrenizdeki kaynakları tekrar kullanıma sokmak ve onları çok daha yılbaşı ruhunda objelere dönüştürmekle ilgili.

Atatürk çiçeğinin dışında yılbaşı döneminde yetişen başka tür bitkiler de yer almaktadır. Bu bitkilerden biri Yılbaşı kaktüsü ve çobanpüskülü. En çok hangi yılbaşı bitkisinin hoşunuza gittiğine karar vermek için araştırma yapın ve evinizi doğayla süsleyin.

Yazı tahtası

Bunların dışında bahçe için bir yılbaşı dekorasyonu olarak yazı tahtası ya da kara tahta koymayı düşünebilirsiniz. Bu tahtayı bot ya da kardan adam şeklinde keserek yılbaşını iple çektiğiniz bu günlerde her gün farklı bir mesaj yazmak için kullanabilirsiniz.

Bu şekil verdiğiniz tahtayı kapıya asabilirsiniz ya da yerden destek vererek zemine monte edebilirsiniz. Bu fikir çocuklarınızın çok seveceği ve paylaşım gibi değerleri çocuklarınıza kolaylıkla öğretebileceğiniz bir fikir olmasıyla dikkat çeker.

Yıldızların ışığının yanında… Bir ışık daha

Işıkları unutmanız mümkün değil. Renkli ışıkların modası bitti ve artık sadece beyaz tonlarında ya da tek renk ışık kullanımı yaygın. Tek tip ışık bahçe için çok daha güzel ve zarif bir hava verecek. Bu ışıkların bir kısmını pencerenize; diğerlerini de bitkilerinize ve ağaçlarınıza yerleştirin. Veranda gibi bir alana sahipseniz eğer rahat bir atmosfer yaratmak için o bölgeyi ışıklarla süsleyin.

Diğer bir güzel fikir de eğer vaktiniz varsa terasınızda atıştırmalık yiyecekler hazırlamak olabilir. Bu yılbaşı yemeği vesilesiyle masanızı ekose masa örtüsüyle, mumlarla, ananasla veya altın rengi objelerle süsleyebilirsiniz. Ya da mumların ışığında ve sıcaklığında ailenizle unutulmayacak bir an yaşamak için çikolatalı ev yapımı kek hazırlayın.

tarçınlı çikolatalı kek

Ahşabı her şekliyle kullanabilirsiniz

Yılbaşında bahçe süslemek için bir diğer fikir ise bahçeye bir masa koyup bu masayı kırmızı masa örtüsü, küreler, mumlar ya da çelenk gibi objelerle kaplamak olabilir. Bu misafirleriniz için davetkar bir hava yaratır. Sahip olduğunuz ağaç gövdesi ya da tahta parçalarını kullanarak bambaşka bir yılbaşı ağacı da hazırlayabilirsiniz.

Evinizin dış cephesini süslemek için birbirinden çeşitli fikir var. Birçok şey yapabilirsiniz fakat evinizin dışını süslerken; içini nasıl süslüyorsanız dışını da öyle süslemek yerine daha farklı yaklaşmayı deneyin.