Babypod: Nedir ve Yararları Nelerdir?

12 Şubat 2020
Babypod, doğrudan fetus için müzik çalan küçük bir intravajinal hoparlördür. Bugünün makalesinde, Babybod'un ne olduğu hakkında daha fazla bilgi vereceğiz. Ayrıca bu yenilikçi enstrümanın gelişmekte olan bebekler için faydaları hakkında konuşacağız.

Babypod, hamile kadınların tıpkı tampon gibi vajinasına yerleştirebileceği küçük bir cihazdır. Fetüsün 18 haftaya ulaştıktan sonra müziği net bir şekilde dinlemesini sağlar.

İşitme, embriyoların geliştirdiği ilk duyudur, yani bu noktada müzik dinleyebilirler.

İspanyol bir şirket tarafından tasarlanan Babypod, gelişmekte olan fetüs için doğrudan müzik çalan bir hoparlördür. Buna karşılık, fetus sese fiziksel bir tepki üretir.

Babypod’u vajinaya yerleştirerek, kadınlar karın duvarının bariyerini aşabilir. Bu, bebeklerin sesleri artan yoğunluk ve netlikte duymasını mümkün kılar.

Diğer faydaların yanı sıra, Babypod bebeklerde doğmadan önce seslendirmeyi teşvik eder ve nöronal gelişimi artırır. En önemlisi, hoparlörün titreşimlerinin bebeğinizi olumsuz etkilemeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Babypod nasıl çalışır?

Bu aleti kullanmak için kadınlar önce Babypod hoparlörü vajinaya yerleştirmelidir. Ardından, hoparlörü bir akıllı telefonun kulaklık jakına takarak bağlarlar.

Küçük cihaz sessiz bir sohbetin sesine eşdeğer olan 54 desibel ses çıkaracaktır. Cihaz pil gücüne bağlı değildir ve Bluetooth kullanır.

Babypod’un sesini artırmak imkansızdır, yani hoparlör anne ve bebek için tamamen güvenlidir. Enstrüman silikon dış yüzey ve hipoalerjenik kordondan yapılmıştır. Küçük boyutu sayesinde yıkanması, takılması ve çıkarılması kolaydır.

Aynı zamanda, annelerin de dinlemeye katılabileceğini belirtmek önemlidir. Tek yapmanız gereken kulaklıklarınızı konektörün üstündeki ses jakına bağlamaktır.

Çalışmalar Babypod faydalarını teyit ediyor

Araştırmacılar, doğum öncesi müziğin bebeklerin bilişsel gelişimindeki olumlu etkilerini incelediler. Bu erken uyarılma, bebeklerin beyninin bilgiyi emmeye başlamak için doğumu beklemek zorunda olmadığı anlamına gelir.

Aynı zamanda, çok sayıda çalışma, vajinadan duyulduğunda müziğin daha etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Çoğu ses karın duvarından geçerek alıcı ucunda boğuk ve daha az net olmaktadır.

akıllı telefon tutan gebe kadın

Babypod yeni bir keşfin ürünüdür. Bebeklerin intravajinal müziğe maruz kalması fetal aktiviteyi, ağız telaffuzunu ve dilin çıkarılmasını önemli ölçüde artırır. Bütün bunlar bir bebeğin bilişsel gelişiminin belirtileridir.

Fetal reaksiyonun neredeyse garantili olduğunu bilmelisiniz. Bebeklerin yaklaşık %87’si vajinadan duydukları müziğe yanıt verir. Bu yanıtlar hem kafa hareketlerini hem de vücut hareketlerini içerir.

“Bebek dokuz ay boyunca karnınızda, üç yıl boyunca kollarınızda ve ölene kadar kalbinizde taşıdığınız bir şeydir”
—Mary Mason—

Babypod kullanmanın 6 avantajı

Aşağıda, hamile kadınlar arasında Babypod kullanımının 6 faydasını listeleyeceğiz ve açıklayacağız:

1. Gelişmekte olan bebeklerin sesleri duymasını sağlar

Babypod, bebeklerin karın duvarı bariyeri olmadan sesleri duymasını sağlar. Vajina kapalı bir alandır. Bu, sesin sadece bebek ile vajina ve uterus duvarları arasında seyahat etmesi gerektiği anlamına gelir.

2. Nörolojik gelişimi artırır

Bu yeni enstrüman, beyin sapının seslendirme ve dile doğru çalışan nöronlarını uyarır. Rahimde seslere maruz kalmak, beyinde olması gereken normal bağlantılara yardımcı olmak için önemlidir.

3. Bebeklerde iletişimi destekler

Babypod, sosyal iletişim alanında önemli bir rol oynamaktadır. Bunun nedeni, bebeklerin hala rahim içindeyken bile iletişim kurmayı öğrenmelerine yardımcı olmasıdır.

Çalışmalar, çocuklarda müzikle erken duyusal uyarımın faydalarını kanıtlamıştır. Bu özellikle konuşma ve iletişimde daha yüksek beceriler geliştirmek için geçerlidir.

4. Prenatal sağırlığın teşhisi

Bebek müzikal uyarana tepki göstermezse bu cihaz sağırlığın erken teşhisine katkıda bulunabilir.

babypod ve fetüse yararları

5. Annelerde stresi azaltır

Babypod kullanımı küçüklerinin gelişini bekleyen annelerde stresi azaltır. Bu buluş sayesinde, doğmamış bebekleriyle müzik paylaşabilir ve rahatlatıcı ve eğitici anların tadını çıkarabilirler.

6. Daha özenli çocuklar

Uzmanlar, genç yaşlardan itibaren müzik dinlemenin hafıza, dikkat ve konsantrasyon alanlarında faydalı olduğunu teyit ediyorlar. Hassasiyeti de artırır.

Babypod’un faydalarının çok değerli olduğu sonucuna varabiliriz. Bebeğinizin vajinadan müzik dinlemesini sağlayan ilk cihazdır. Babypod’u kullanarak, çocuklar doğmadan önce bile müziğin keyfini çıkarmayı öğrenebilirler.