Gebelikte Maternal Astım

21 Aralık 2019
Astım kontrol altında olmadığında, annenin kan dolaşımındaki oksijen miktarında artan bir azalmaya neden olabilir. Bu eksiklik bebeğinize çok fazla zarar verebilir, bu nedenle maternal astım ile yakından ilgilenilmesi gerekir.

Hamilelik, kadınlar için en güzel aşamalardan biridir. Buna rağmen, risksiz değildir. Tıbbi yardım alamazsanız, hem anne hem de bebek için sağlık sorunları artabilir. Bu nedenle maternal astım hastalığını erken tedavi etmek önemlidir.

Bu durum çoğu insanın düşündüğünden çok daha yaygındır. Aslında, hamile kadınların neredeyse %10’u bu durumdan mustariptir.

Bu genellikle hamilelikten önceki solunum sorunlarının bir sonucudur. Bu nedenle, maternal astımı gebelikte kontrol etmeyi bilmek ve öğrenmek önemlidir.

Maternal astım belirtileri

Her şeyden önce, nefes alma zorluğu veya nefes darlığı ile ilgili nöbetleriniz olabilir. Öte yandan, gittikçe kötüleşen bir ıslık sesi duyabilirsiniz. Ayrıca öksürebilirsiniz veya göğsünüzde basınç olabilir.

maternal astım yaşayan kadın

Maternal astım genel sonuçları

Unutmayın ki, astım solunum yollarını etkileyen bir hastalıktır. Hem nefes almayı hem de vermeyi, yani hava akışını engelleyen bir enflamasyona neden olur.

Astımınızı hamilelik sırasında kontrol altında tutmazsanız, sizin ve bebeğinizin hayatını tehlikeye sokabilecek eksiklikleri tetikleyebilir. Maternal astım tıbbi müdahale, kontrol ve tedavi gerektiren bir konudur.

Anne için sonuçları

Astım belirtilerinizi görmezden gelirseniz, bir astım krizi geçirebilir veya nefes almanız zorlaşabilir, hamilelik komplikasyonları yaşamayı riske edersiniz.

Örneğin, anne erken doğuma girebilir. Ayrıca acil tıbbi bakım gerektiren solunum yetmezliği veya preeklampsi yaşayabilir.

Bebek için sonuçları

Kandaki oksijen seviyeleri o kadar düşebilir ki bebeğin hayatını tehlikeye sokabilir. Anlık ve gelecekteki sağlığını etkiler.

Hiçbir şeyi şansa bırakmamalısınız. Bebeğiniz ani ölüm veya doğum öncesi ölüm yaşayabilir, büyüme gecikmeleri, erken doğum veya düşük kilo nedeniyle acı çekebilir.

Eğer maternal astımı kontrol altına alırsanız, bu sonuçların olasılığı daha düşüktür.

Vücudunuzdaki değişiklikleri fark etmeniz ve maternal astım belirtilerini tanımlamanız önemlidir. Rahatsızlıkların her zaman bir belirti olmadığını unutmayın.

Bu anlamda, bebeğinizin organlarınız üzerindeki ağırlığı ve baskısından dolayı rahatsız olabileceğinizi unutmayın. Bu aynı zamanda yatarken olduğu gibi belli pozisyonlarda nefes almayı zorlaştırabilir.

Maternal astımı olan anneler için 4 ipucu

Genellikle, bu durum kalıtsal bir faktördür. Hamilelik sırasında astım ataklarının önlenmesi için önlemler almak önemlidir. Örnek vermek gerekirse:

  • Kendinizi kötü havası olan ortamlara maruz bırakmaktan kaçının. Astım krizi tetikleyebilirler.
  • Nefes almayı düzenleyen ve optimize eden bazı fiziksel egzersizler yapın. Egzersiz faydalı olsa da, ne tür egzersizlerin sizin için uygun olduğu konusunda doktorunuzla konuşun. Bazı egzersiz türleri astımı daha da kötüleştirebilir.
  • Doktorunuzun verdiği ilaçları alın.
  • Akciğer kapasitenizi kontrol etmek için spirometri gibi testler yaptırmalısınız.

Maternal astım tedavisi

astım ilaçları

Bir anne olarak hedefiniz bebeğiniz için mümkün olan en iyi sağlığı sağlamak olmalıdır. Hamileyken sağlığınız için yapmanız gerekenleri yapmanız önemlidir. Bunun için, bazı iyi teknikler:

  • Gevşeme ve nefes terapileri. Akciğer kapasitenizi normal aralıkta veya bu aralığa mümkün olduğunca yakın tutmada etkilidirler.
  • Rahatlamayı ve astım krizi semptomlarını kontrol etmeyi öğrenin.
  • Sinirlenmekten ve normal aktivitelerinizde gereksiz yere acele etmekten kaçının.

Eğer ihtiyaç duyuyorsanız, alerji uzmanı, immünologlar ve doğum uzmanınızla konuşun.

Unutmayı ki, en önemli şey astımı tetikleyen faktörleri kontrol etmektir. Örneğin, güçlü koku, duman, polen ve evcil hayvan tüyleri. Ayrıca, ilaçlarınızı daima yanınızda bulundurmanız gerekir.

Hamilelik çok hoş bir deneyim olabilir. Bununla birlikte, her zaman zorluklar olacaktır ve bunlardan biri de maternal astım olabilir. Astımınız varsa endişelenmeniz normaldir. Tavsiyemize uyarsanız, bu durumun sizin veya bebeğinizin riskini artırması gerekmez.