Hamileliğin Faydaları: Hamilelik, Sadece Zorluklar Yaşamak Demek Değildir

Hamileliğin Faydaları: Hamilelik, Sadece Zorluklar Yaşamak Demek Değildir

Son Güncelleme: 06 Haziran, 2018

Hamilelik birçok yönden karışık bir süreçtir. Bu süreci yaşarken her ne kadar genel olarak hayatımıza getirdiği zorluklara odaklanıyor olsak da bazı yararları olduğunu görmezden gelemeyiz. Hamileliğin, birçok açıdan son derece güzel ve duygu yüklü bir süreç olmasının yanı sıra birçok şaşırtıcı faydası da vardır. Şimdi bazılarınız kendi kendinize “Hamile olmanın ne gibi faydaları olabilir ki?” diye soruyor olabilirsiniz. Hamilelik, genellikle yaşanabilecek kötü durumlar ya da yaşanılan geçici rahatsızlıklar üzerinden anlatıldığı ve yorumlandığı için bu şekilde düşünüyor olmanız doğaldır. Hamileliğin hayatlarımıza getirdiği yenilikler bizi rahat ettirecek hoş durumlar değillerdir ve doğum anını düşünmek bizleri korkutur. Buna rağmen hamilelik süreci tamamen olumsuzluklardan oluşmamaktadır.

Hamilelik sürecini yaşayan siz okurlarımızdan birçoğunun bu sürecin iyi yönlerinden de faydalandığının farkındayız. Yaşadığımız rahatımızı kaçıran, can sıkıcı değişiklikleri bir kenara bırakırsak hamileyken duygusal açıdan çok daha parlak zamanlar yaşayabiliriz. Hamile olmanın hayatımıza getirdiği olumlu yönleri aşağıda detayları ile açıklayacağız.

Hamileliğin Hayatımıza Getirdiği 6 Faydalı Şey

Şimdi, bir anlığına da olsa mide bulantısı, stres ve kilo alma gibi olumsuz şeyleri düşünmeyi bırakıp hamileliğin olumlu yönlerinden keyif almaya başlayalım. Yaşadığınız bu süreçten faydalanabileceğinizi göz önünde bulundurabilirsiniz. Hamileliğin hayatımıza getirdiği faydalardan bazılarını aşağıda sıraladık:

kaşıkla yemek yiyen hamile kadın

Sağlıklı bir hayat yaşama

Hamileliğimiz esnasında, günlük alışkanlıklarımızı düzenlemek ve geliştirmek sağlığımız için kaçırılmaması gereken bir faydadır. Hamile olduğumuzu fark ettiğimiz andan itibaren kendimize çeşitli şekillerde özen göstermeye başlarız. Yaşamınızın bu önemli evresinde belki de hayatınız boyunca devam ettirmeyi başarabileceğiniz sağlıklı bir yaşam şekli oluşmaya başlar.

Gerekli vitamin ve besin değeri yüksek yiyecekler ile desteklenen dengeli bir beslenme düzenine geçiş yapmamız daha sağlıklı bir yaşam sürmemize katkı sağlayacaktır. Buna ek olarak yediğimiz her şeye özen göstermemiz, ne sıklıkta yemek yediğimizi ve tükettiğimiz miktarı gözlemlememizin de sağlığımıza ek faydaları olacaktır.

Hamileliğimiz esnasında sağlık kaygılarımızın yanı sıra estetik kaygılarımız da oluşur. Hamileliğimizde çok fazla kilo almak ve çatlaklara sahip olmak istemeyiz.

Aslında her zaman dikkat etmemiz gereken sağlığımız hamileyken önem teşkil etmeye başlar. Hamileliğimiz fark ettiğimiz andan itibaren daha sağlıklı bir beslenme düzenine geçiş yapar, hayatımızdaki zararlı alışkanlıkları azaltır ya da sonlandırırız. Ve tabii ki doktora daha sık gitmeye başlarız.

Regl sancıları ve rahatsızlıklarından kurtulma

Tahmin edebileceğiniz gibi, hamileyken adet dönemlerimizde yaşadığımız ağrılar için endişelenmemize gerek yoktur. Regl döngümüz hamileliğimizin sürdüğü aylar boyunca duracaktır. Yaşanılan bazı hamileliklerde regl döngüsünün doğumdan hemen sonra başladığı ve karın ağrılarının normale göre arttığı görülmüştür.

Birkaç aylık süre boyunca adet pedinin masrafından ve rahatsızlığından kurtulmak hamileliğin bize sağladığı avantajlardan biridir. Yıllar sonra kısa süre için bile olsa her ay sıkıntısını çektiğimiz bu yükten kurtulmak çok büyük bir rahatlıktır.

Sosyal ilişkilerimizin artması

Hamilelik her ne kadar eğlence parklarına gitmemize ya da partilere katılmamıza çeşitli limitler getirse de yine de sosyal hayatımızın farklı şekillerde gelişmesini sağlar. Hamile kadınlar doğum öncesi muayenelerde, alışveriş merkezlerinde ve halka açık çeşitli yerlerde karşılaşıp ya da buluşup çoğunluk ile gebelikleri hakkında bilgi alışverişinde bulunurlar. Bu açıdan baktığınızda hamileliğiniz yeni arkadaşlar edinmenize vesile olur.

Sizinle aynı süreci yaşamakta olan yeni arkadaşlarınız beklediğiniz bebeğin cinsiyetini sorup doğum ile ilgili kendi bilgilerini paylaşırlar ya da rahatınızın ve sağlığınızın yerinde olup olmadığı ile ilgili endişelenip size duygusal destek verirler.

Aile içerisinde ise hamile kadın şımartılır ve kendisine bir kraliçeymiş gibi ilgi gösterilir. Kısacası hamile olmanın hiç de yabana atılmayacak fayda ve avantajları bulunmaktadır.

çocuklar ve anneleri

Hamilelik vücutta kanser oluşma riskini azaltır

Yapılan son bilimsel araştırmalar hamileliğin kanser olma olasılığımızı düşürdüğünü ortaya çıkarmıştır. Hem hamilelik hem de bebeğin memeden emzirilmesi kadınlardaki meme kanseri riskini azaltır.

Dış görünüşümüzde olumlu değişiklikler meydana gelir

Çoğu hamilelikte kadınlar dış görünümlerinde olumlu değişiklikleri deneyimlerler. Örnek olarak, hamile kadınların saç dökülmesi problemleri azalırken saçları daha hacimli ve daha güzel bir görünüme kavuşur. Hamilelik, normal hayatlarındaki göğüs ölçülerinden memnun olmayan kadınların da hep arzu ettikleri bedende göğüslere sahip olmalarına yardımcı olur.

Cinsel hayat renklenir

Hamileyken cinsellik açısından psikolojik olarak daha rahat bir döneme gireriz. Örneğin, cinsel ilişki sırasında yaşanılan hamile kalma korkusu bu dönemde doğal olarak yaşanmaz.

Cinsellik açısından biz hamile kadınlar genellikle kendimizi daha az çekingen hissederiz ve hatta libidomuzda artış bile olabilir. Hamile kadınlarda pelvise akan kan miktarı artar ve genital bölgede ekstra bir hassasiyet oluşturur.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.