Glukoz Tolerans Eğrisi Nedir?

12 Mart 2020
Glukoz tolerans eğrisi, bir kişinin tip 2 diyabetten muzdarip olup olmadığını belirlemek için temel bir testtir. Bu test hakkında daha fazla bilgi edinmek için bugünün makalesini okuyun.

Glukoz tolerans eğrisi tip 2 diyabetin saptanmasında önemli bir testtir. Aşağıda hakkında bilgi edinin.

Tip 2 diyabet veya diyabetes mellitus’un ana özelliği, bir kişinin kanındaki sürekli yüksek glukoz konsantrasyonudur.

Bu, insülin üretiminde bir eksikliğin veya glukoz üretiminde bir artışın sonucu olabilir. Ayrıca insüline direnç veya faktörlerin bir kombinasyonu ile de ilişkili olabilir.

Diyabet kronik ve dejeneratif bir hastalıktır. Bulaşıcı değildir ve günümüzde tedavisi yoktur. Bununla birlikte, hastalığı kontrol altında tutmanın yolları vardır.

Diyabetli insanlar bu hastalıkla yıllarca yaşayabilirler. İstatistikler, dünya nüfusunun yaklaşık %15’inin diyabetten muzdarip olduğunu göstermektedir.

Diyabet ile ilgili komplikasyonlar

Bu hastalık, vücudun bazı sistemlerinde bir dizi komplikasyonla ilişkilidir. Örneğin, görme kaybı, ilerleyici karaciğer yetmezliği vb.

Ayrıca, aşırı durumlarda, diyabetli insanlar dolaşım sorunları nedeniyle uzuv kaybı ile karşılaşabilirler. Ayrıca koroner ve serebral problemlerden muzdarip olabilirler.

Glukoz Tolerans Eğrisi

Glukoz tolerans eğrisi, tip 2 diyabetin varlığını belirleyen bir testtir.

Bu değerlendirme, diyabetli birçok insanın asemptomatik olması nedeniyle geliştirilmiştir. Başka bir deyişle, tip 2 diyabetlidir, ancak belirgin semptomları yoktur.

Glukoz tolerans eğrisi vücudun glukozu metabolize etme yeteneğini ölçer. Örneğin, tip 2 diyabetlilerde, kapasitelerini düşürür. Aynı zamanda, tip 2 diyabet, bir kişinin karbonhidratların sindirimi ile ilgili metabolizmasını da değiştirir.

glukoz tolerans eğrisi nedir

Glukoz tolerans eğrisi nelerden oluşur?

Bireylerin yapması gereken ilk şey bir glukoz testine tabi tutulmaktır. Teste başlamadan önce 8 ila 12 saat boyunca yemek yememek önemlidir.

Tıp uzmanları, kandaki glukoz konsantrasyonunu (kan şekeri seviyesi) analiz etmek için bir kan örneği alacaktır. Sonuçlara bağlı olarak, hastalar 220 gr su içinde çözülmüş ağızdan bir doz glukoz almak zorunda kalabilirler. Kesin miktarlar kişinin kendi vücut kütlesine göre değişebilir.

Kural, sağlık personelinin, kişinin her yarım kilosu başına 0.8 gram glikoz vermesi gerektiğini gösterir. Ancak, bu miktar 75 gramdan fazla olmamalıdır. Bu nedenle, bir çocuk bu teste tabi tutulursa, daha küçük bir glukoz dozu alacaktır.

Glukozu uyguladıktan sonra, laboratuvar personeli 3 saat boyunca her 30 dakikada bir kan örnekleri alacaktır. Sonuçlarla, eğri şeklinde bir grafik oluşturacaklar.

Glukoz tolerans eğrisinin normal değerleri nelerdir?

Glukoz testi ve glukoz tolerans eğrisinin analizi ile ifade edilen değerler çok önemlidir. Bir kişinin diyabet olup olmadığını ve ne tür diyabet olduğunu belirlemek için birlikte çalışırlar.

Bir kişinin kan şekeri 60 ila 100 mg / Dl arasındaysa, bu değerler normaldir. Başka bir deyişle, diyabet belirtmezler. Ayrıca, bir saat sonra 200 mg / Dl’den veya iki saat sonra 144 mg / Dl’den düşük değerler de normaldir.

kan aldıran kadın

Glukoz tolerans eğrisinden anormal değerler

Açlıktan sonraki kan şekeri seviyeleri 100 ila 125 mg / Dl arasındaysa, bu bir diyabet öncesi belirtidir. Glukoz uygulandıktan iki saat sonra 140 ila 199 mg / Dl arasındaki kan şekeri seviyeleri tanıyı doğrular.

“Glukoz testi ve glukoz tolerans eğrisinin analizi ile ifade edilen değerler çok önemlidir. Bir kişinin diyabet olup olmadığını ve ne tür diyabet olduğunu belirlemek için birlikte çalışırlar.”

Tip 2 diyabetin göstergesi olan değerler

Glukoz tolerans eğrisine olan ihtiyacı ortadan kaldırmak için 125 mg / Dl’den fazla bir glukoz içeriği yeterlidir. Bu durumda glukoz tolerans testinin yapılması, bireyleri hiperglisemik şok riski altına sokar. Başka bir deyişle, hayatlarını tehlikeye atar.

İki saatlik glukoz alımından sonra 200 mg / Dl’den fazla sonuçlar da tip 2 diyabetin bir göstergesidir.

Glukoz tolerans eğrisi, tip 2 diyabetin varlığını belirlemek için en yaygın testlerden biridir. Her durumda, test olumsuz sonuçlar üretiyorsa, bireylerin yaşam tarzlarını değiştirmeleri gerekir.

Özel durumunuza göre, doktorunuz diyet ve diğer aktivitelerle ilgili rehberlik edecek kişi olacaktır.