Koronavirüs Çocuklar İçin Tehlikeli Midir?

20 Mart 2020
Koronavirüs şu anda tüm dünyayı alarm durumuna geçirmiş durumda. Bu yazımızda, koronavirüs tehdidi ile ilgili bazı bilgilere ve bu virüsün çocuklar üzerindeki etkilerine değiniyoruz.

Şu anda dünyanın her yerinde insanların en çok konuştukları ve ağızlarından düşürmedikleri tek kelimenin koronavirüs olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunun en önemli nedeni virüsün insandan insana çok hızlı ve kolay bir biçimde bulaşabiliyor olmasıdır. Peki bu önemli tehdit çocukları hangi ölçüde etkileyebilir? Bu virüs çocuklar için gerçek anlamda bir tehlike oluşturuyor mu? Eğer öyleyse alarm durumuna geçmemiz gerekir mi?

Şimdi sizlere hem koronavirüs hakkında çeşitli bilgiler verecek, hem de bu virüsün çocuklar üzerindeki etkileri konusunda önemli noktalara değineceğiz. Elbette bunlara ek olarak alınabilecek önlemlerin neler olduğunu da inceleyeceğiz.

Koronavirüs Nedir?

Koronavirüsler nereden geldiği bilinmeyen bir virüs ailesidir. Bu virüslerin farklı türleri bulunmaktadır. Basit bir soğuk algınlığından zatürreye, en ağır durumlarda ise solunum sisteminin işlemez hale gelmesine kadar pek çok soruna neden olmaktadırlar.

Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde ilk kez yeni bir koronavirüs vakası görülmüştür. O tarihten günümüze kadar enfeksiyon kapmış kişilerden sağlıklı insanlara geçmeye başlamasıyla birlikte koronavirüs bulaşan insan sayısı çok hızlı bir biçimde artmıştır.

Koronavirüs

Her ne kadar dünya genelinde koronavirüs tespit edilen insan sayısı oldukça fazla olsa da, bu virüs nedeniyle olan ölüm oranlarının düşük seviyelerde olduğu gözlenmektedir. Hatta bugüne kadarki oranların, daha önce görülmüş olan koronavirüs türlerinden kaynaklanan salgınların yol açtığı ölümcül etkilere oranla daha düşük seyrettiği görülmektedir.

Koronavirüs Semptomları Nelerdir?

Koronavirüs, büyük oranda sıradan grip semptomları ile benzer özellikler göstermektedir. Bu semptomlar arasında en yaygın rastlanan ve öne çıkanları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Burun akıntısı.
  • Genel anlamda rahatsız hissetme.
  • Aşırı yorgunluk.
  • Kas ağrıları.
  • Öksürük.
  • Yüksek ateş ve üşüme.
  • Boğaz ve baş ağrısı.

Bu virüsü kapan bir insan hiç semptom göstermeyebilir, normal bir grip belirtileri yaşayabilir ya da daha önce de belirttiğimiz gibi en ciddi vakalarda virüsün etkilerini çok ağır bir biçimde hissedebilirler. Bu ağır semptomlar arasında, zatürre ve solunum sisteminin tamamen iflas etmesi gibi ölümcül vakalara rastlanmaktadır.

Bu en ciddi vakalar, bünyesi daha zayıf ve hassas insanlarda görülmektedir. Bu grupta bulunan insanlar, yaşlılar, çocuklar ve bağışıklık sistemi zayıf olanlardan oluşmaktadır.

Çocuklarda Koronavirüs

Görüldüğü kadarıyla koronavirüs çocuklar açısından daha hafif etkiler bırakan bir hastalıktır. Bu durum, daha önce de altını çizdiğimiz gibi virüsün düşük ölüm oranı ile birlikte değerendirildiğinde, çocuklarda koronavirüs tehdidine ilişkin rahatlatıcı bir resim sunmaktadır.

Pediyatri kuruluşları, çocuklarda koronavirüs yönetimi ve kontrolüne yönelik çeşitli protokoller hazırlama planları yapmaktadırlar.

Elbette konuyla ilgili en önemli nokta, her türlü şüpheli vaka karşısında sürekli olarak uyanık ve hazır olmak ve hiç vakit kaybetmeden sağlık yetkililerine haber vermektir. Böylelikle virüsün bulunması halinde gerekli önlemlerin derhal alınması ya da virüsün bulaşmadığının teyit edilmesi mümkün olacaktır.

Tedavi ve Önlemler

Yeni tip koronavirüsün tedavisi için henüz etkili bir yöntem bulunmamaktadır. Şu an için uygulanabilecek tedavi, semptomlardan birinin tespit edilmesi, ateş ve ağrının kontrol altına alınması ve hastanın genel sağlık durumunun mümkün olduğunca iyi seviyede tutulması ile sınırlıdır.

Koronavirüsten korunma

Aynı zamanda olası komplikasyonlar için hazırlıklı ve uyanık olmak çok önemlidir. Özellikle bu durum, daha önce de belirttiğimiz gibi hassas gruplara dahil olan insanlar açısından çok daha dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Yani virüsün insandan insana bulaşmasını engellemek için gerekli önlemleri almak son derece önemlidir. Bunun en önemli parçasını ise yeterli derecede temizlik ve hijyen önlemlerinin alınması oluşturmaktadır. İşte gerekli hijyen önlemlerinin alınması ilk ve en temel önlemdir. Ayrıca el hijyeni konusuna özellikle dikkat edilmesi gerektiğinin de altını çizmeliyiz.

Virüsün bulaştığı insanlarla temas etmekten mutlaka kaçınmamız gerekmektedir. Eğer bu mümkün değilse gözlerinizi, burnunuzu ve ağzınızı uygun bir biçimde kapatmanız çok önemlidir.

Özet Olarak…

Şu anda tüm dünya koronavirüs nedeniyle alarm durumuna geçmiş olsa da, konunun uzmanları mutlaka sakin kalmamızı ve kesinlikle panik yapmamamızı tavsiye etmektedirler. Bu virüsün özellikle çocuklar açısından agresif bir tehdit olmadığını söyleyebiliriz.

Buna ek olarak, sağlık organizasyonlarının virüs tehdidine karşı çok hızlı bir biçimde müdahale etmeleri, herhangi bir enfeksiyon durumunda koronavirüsün kontrol dışı bir biçimde hızlıca yayılma olasılığını da ciddi oranda düşürmektedir. Öyle de olsa, her zamanki gibi en ufak bir şüphe duyulması durumunda zaman geçirmeden hemen bir uzmana görünmek gerektiğini de aklımızdan çıkarmamalıyız.