Koronavirüs Çocuklara Nasıl Anlatılmalı?

21 Mart 2020
Çocukların koronavirüsü duymaları kaçınılmaz bir durum. Bu nedenle, anne ve babaların çocuklara güven verici sözcükler kullanmaları ve bu hastalığı basit ve kolay anlaşılabilir bir biçimde açıklamaları önemlidir.

Koronavirüs dünya çapında günden güne yayıldıkça insanların korkuları da o denli artıyor. Konuyla ilgili medya aracılığıyla aralıksız bilgilendirme devam ediyor. Elbette bu süreçte yeni enfeksiyonların önüne geçmek için günlük rutinlerimizde de çok önemli değişimler yaşanıyor. Bu olumsuz tabloyla karşı karşıya kalan çocukların kafalarının karışması ve nasıl davranmaları gerektiği konusunda kendilerini çaresiz hissetmeleri ise son derece doğal bir durum. Bu noktada, gereksiz üzüntüye ve endişeye kapılmamaları için anne ve babaların çocuklarına koronavirüs hastalığını nasıl açıklayacaklarını bilmeleri büyük önem taşıyor.

Eğer çocuklarınız belirli bir yaşa ulaşmışsa, bu küresel gerçeği onlardan gizlemek elbette mümkün olmayacaktır. Çok çeşitli kaynaklardan binlerce bilgiyi zaten almış olacaklar ve tabi bunların önemli bir kısmı da ön yargılı ve yanlış bilgilerden oluşacaktır. Bu nedenle, anne ve babaların çocukları ile doğru iletişim için güvenli bir ortam yaratmaları gerekiyor.

Korku Her Şeyi Daha Kötü Hale Getirir

Bu noktada aklımızdan çıkarmamamız gereken en önemli detay, korku hissinin ufaklıkları çok derinden etkiliyor olmasıdır. Yani çocuklar bizim pek de ciddi olmadığını düşündüğümüz konulardan bile kolaylıkla etkilenebilirler. Eğer bu tür süreçleri doğru bir biçimde yönetemezsek çocukların son derece olumsuz etkileneceklerini söylemek elbette zor değil. Eğer çok korkarlarsa endişe, uyku zorlukları ve fiziksel ağrı şeklinde çeşitli reaksiyonlar göstermeleri de olasılıklar arasında bulunmaktadır.

Bu nedenle sizlere bu yazımızda vermek istediğimiz ana mesaj, endişelenmek yerine çok dikkate almamız gereken konular üzerinde yoğunlaşıyor. Bir çocuğun kendi hayatı üzerinde çok sınırlı bir kontrol şansı bulunmaktadır. Yani çocukların günlük aktiviteleri ve rutinlerini belirleyenler anne ve babalar ya da diğer yetişkinlerdir. İşte tam da bu yüzden, eğer çocukların her gün yapacakları şeyler konusunda herhangi bir seçim yapma şansları yoksa, o halde herhangi bir biçimde endişelenmelerine de gerek olmayacağını söyleyebiliriz.

Koronavirüs semptomları

Çocuklara Koronavirüs Nasıl Açıklanmalıdır?

Konuyu Konuşabileceğiniz Uygun Bir Ortam Yaratın

Bu konuda doğru bir tavır alabilmek için aile içindeki iletişim ortamında belirli bir standardı sağlamak gerekiyor. Yani çocuklar, korktukları ya da şüphe içine düştükleri konularda gidip anne ve babaları ile rahatça konuşabileceklerini bilmeliler. Bu ortam sağlandıktan sonra onlarla rahat ve sakin bir konuşma yapabilirsiniz. Bu konuşmayı, çocuklar size koronavirüs hakkında herhangi bir şey sormadan önce bile gerçekleştirebilirsiniz. Çünkü çocukların dev bir bilgi yığını içinde kafalarının karışmasını önlemek için konuyu önceden açıklamak daha faydalı bir yöntem olabilir.

Öncelikle çocuklarınızın şu ana kadar ne bildiklerini ve neler öğrendiklerini aktarmalarına izin verin. Bu sayede, bilgi seviyeleri hakkında bir fikriniz oluşacak ve ayrıca olası korkularının neler olduğunu öğrenme şansına sahip olabileceksiniz. Daha sonra onlara, bu virüs ve semptomları ile ilgili çok basit ve yaş grubuna göre anlayabilecekleri şekilde bilgi verin.

Çocuklara Temel ve Basit Bilgiler Verin

Çocukları bilgilendirirken yaşları ve bilişsel kapasitelerinin ne seviyede olduğunun, dikkate alınması gereken en önemli noktalar arasında bulunduğunu unutmamalıyız. Ufaklıklara bu virüsün, daha önceden bildikleri tıpkı bir grip ya da mide ağrısı gibi bir hastalık olduğunu söyleyebilirsiniz.

Yani bir kişi eğer hasta olmuşsa, onun iyileşmesi ve okul gibi yerlerde arkadaşlarına hastalığı bulaştırmaması için evde kalması gerektiğini söyleyin. İşte şu anda yaşananların gerçek amacının da bu olduğunu vurgulayın.

Çocuklara, koronavirüsün ana semptomlarını anlatın ve eğer kendilerini kötü hissediyorlarsa mutlaka anne ve babalar olarak size gelmelerini tembih edin. Ancak aynı zamanda bu virüsü kapan insanların büyük kısmının iyileştiğini ve en büyük riski yaşlı insanların taşıdığını da söylemeyi unutmayın.

Bu süreçte paniğe neden olmayın ve kimseyi telaşlandırmayın. İnsanlar nasıl ki grip ya da diğer hastalıklar nedeniyle sürekli bir biçimde hayatlarını kaybediyorlar ve bu gerçeğin altını sürekli bir biçimde çizmek zorunda kalmıyorsak, aynı durum koronavirüs için de geçerli olmalıdır. Ayrıca çocuklarınıza aile üyelerinin sağlıklarının yerinde olduğu ve kimsenin hasta olmadığı konusunda da güvence verin.

Çocuğuyla konuşan bir anne

Hijyen İçin Yapmamız Gerekenleri Açıklayın

Bu konuda çocukların yapabilecekleri ve ellerinden gelen önlemlere odaklanmak faydalı olacaktır. Diğer bir deyişle temel hijyen önlemlerinin nasıl alınması gerektiği konusunda çocukları bilgilendirmek gerekir. Onlara sık sık ellerini yıkamalarını ve bunu en az 20 saniye süreyle yapmaları gerektiğini öğretin. Ayrıca hapşırdıklarında ya da öksürdüklerinde ağızlarını dirseklerinin iç tarafı ile kapatmalarını veya bir mendil kullanmalarını hatırlatın.

Diğer bir çok önemli nokta da çocuklara ellerini ağızlarına, burunlarına ya da gözlerine götürmemeleri gerektiğini öğretmektir. Bu önlemleri alması konusunda çocukları teşvik etmek, onların kendilerini daha güvende hissetmelerine yardımcı olacak ve kontrolün daha fazla ellerinde olduğu hissini uyandıracaktır. Bu sayede korkuları ve kafalarındaki belirsizlikler de mümkün olduğunca azalacaktır.

Endişelenmeden Mücadele Etmek: Koronavirüsü Çocuklara Açıklamanın Püf Noktaları

Her şeyden önce çocukları virüs konusunda endişeye kapılmamaları konusunda ikna etmelisiniz. Bir yandan öğrettiğiniz hijyen kuralları konusunda dikkatli olmaları gerekirken, diğer yandan da normal yaşantılarını devam ettirmeyi bilmeleri gerekir.

Çocuklara, araştırmacıların, doktorların ve diğer uzmanların hastalığın tedavisini bulmak, insanları iyileştirmek ve hepimizi güvende tutmak için çalıştıklarını hatırlatın. Elbette anne ve babaları olarak sizlerin de gözünüzün daima onların üzerinde olduğunu anlatın. Yapmaları gereken tek şeyin, sizin söylediklerinize harfiyen uymak ve endişeye kapılmamak olduğunu sürekli bir biçimde tekrarlayın.

Son olarak, koronavirüs konusunda kendi ruh sağlığınızı ve psikolojik durumunuzu da dikkate almalı ve çocuklarınızın bulunduğu ortamlarda bu hastalıkla ilgili konuşmalarınıza çok dikkat etmelisiniz. Eğer çocuğunuzun virüsle ilgili herhangi bir sorusu varsa mutlaka cevaplamaya çalışın. Ancak genel anlamda çocuklarınızla iletişiminizin normal günlük hayattaki şekilde devam etmesine ve sürekli olarak virüs hakkında konuşmamaya özen göstermelisiniz.