Koronavirüs Günlerinde Çocuklarla Evde Neler Yapabilirsiniz?

İçinden geçtiğimiz günler şüphesiz evde kalıp yetkililerin açıklamalarına göre hareket etmemiz gereken bir süreç. Bu olağan dışı durum, günlük yaşantımızda da ciddi anlamda değişiklikleri beraberinde getiriyor. Bir aile olarak bu süreçle en iyi şekilde nasıl başa çıkmamız gerektiğini bilmemiz gerekiyor.
 

COVID-19 ya da koronavirüs salgını ve devam eden olağanüstü durum nedeniyle her birimizin sorumlu davranması ve yetkililer tarafından yapılan evde kal çağrılarına uyması gerekmektedir. Bu nedenle, ailelerin de bu yeni durumla mücadele sürecine adapte olmaları ve birlikte geçirecekleri uzun koronavirüs izolasyon günlerini en iyi şekilde değerlendirmek için uygun alternatifleri göz önünde bulundurmaları önemlidir.

Bu nedenle, evde izolasyon günlerinde çocuklarınızla birlikte yapabileceğiniz aktiviteler ve diğer önerileri sizler için derledik.

Birlikte Yemek Yapın ve Yeni Tarifler Deneyin

Çocuklarınızla geçirdiğiniz bu uzun günlerde onlara çok sevdikleri o kekin nasıl yapıldığını öğretebilirsiniz. Belki de kek yapmak için yeni ve eğlenceli yöntemler de deneyebilirsiniz. Aile olarak mutfağa girmek ve birlikte birşeyler hazırlamak, koronavirüs izolasyon günlerinde en eğlenceli aktiviteler arasında yer almaktadır.

Diğer taraftan bu tür aktiviteler, çocuklarınızın evde günlük olarak yemek hazırlanmasının nasıl bir şey olduğunu öğrenmeleri açısından da iyi bir fırsattır. Bir yandan onlara mutfakta neler yapılması gerektiğini gösterirken, diğer yandan da birlikte sağlıklı bir menü hazırlamanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Kek yapan bir aile

Aile Olarak Sohbet Ederek Vakit Geçirin

Her ne kadar bir kriz döneminden geçiyor olsak da, ailecek oturup sohbet etmek ve birbirinizi daha iyi tanımak açısından bu krizi bir fırsata dönüştürebilirsiniz. Örnek olarak kendi çocukluğunuzun nasıl geçtiğini ve çocukken evde neler yaptığınızı onlara anlatabilirsiniz. Çocuklar da kendi ilgi alanlarından ve hoşlandıkları şeylerden bahsedebilirler.

 

Ev İşlerini Birlikte Yapın

Çocuklarınıza ev içindeki günlük basit işleri öğretin ve bir kısmını onlara vererek sorumluluk almalarını sağlayın. Örnek olarak, temizlik işlerini ailenin tüm bireylerine dağıtabilirsiniz. Bu sayede temizlik kavramının aslında herkesin sorumluluğunda olan bir görev olduğunu öğretebilirsiniz.

Koronavirüs İzolasyonunda Aile Olarak Evde Oyunlar Oynayın

Çocuklar için anne ve babalarının onlarla vakit geçirmesi ve oyunlar oynaması kadar heyecan verici başka birşey yoktur. Şüphesiz bu uzun ve stresli süreçte çocukların anne ve babalarıyla birlikte eğlenmeye ihtiyaçları vardır. Bunun için en iyi seçeneklerden biri oyun oynamaktır.

Oynadığınız oyunun saklambaç ya da sandalye kapmaca gibi oldukça klasik ya da basit bir oyun olup olmadığının herhangi bir önemi yoktur. Ayrıca bu oyunları, kazananlar için çeşitli ödüller belirleyerek daha da zevkli bir hale getirebilirsiniz. Örnek olarak, o gece izleyeceğiniz filme ya da bir sonraki oyuna kazanan kişi karar verebilir.

Sevdiğiniz Filmleri Sıraya Koyarak İzleyin

Fazla abartmadığınız sürece, koronavirüs izolasyon günlerini iyi bir şekilde geçirmenin en güzel yollarından biri aile filmleri izlemektir. Ancak film izleme aktivitesini doğru bir biçimde planlamak ve dikkatli olmak önemlidir. Çünkü ekran başında geçireceğiniz zamanı farkında olmadan aşmanız büyük bir olasılıktır.

Video oyunu oynayan bir aile

Koronavirüs İzolasyon Günlerinde Ders Çalışma Düzenini İhmal Etmeyin

Son olarak, çocuğunuzun günlük ders çalışma rutinini devam ettirmesi ve her gün derslerine düzenli bir biçimde yeterince zaman ayırması çok önemlidir.

Sürekli olarak vakitlerini eğlence ile tatil modunda geçirmeleri çocukların okula geri döndüklerinde performanslarının düşmesine neden olacaktır. Bunun dışında bir süre sonra her şeyden sıkılmaya başlayacak ve ne yaparlarsa yapsınlar keyif almama riski ile karşı karşıya kalacaklardır.

O yüzden hem boş zamanlarını hem de ders çalışma zamanlarını gösteren günlük bir çizelge belirlemek, çocukların doğal akademik alışkanlıklarını yitirmemeleri konusunda yardımcı olacaktır. Aynı zamanda bu tür bir zaman çizelgesi ile çocukların sürekli olarak eğlence ve boş zaman aktivitelerine alışmamaları da sağlanmış olacaktır.

Kısacası, bu hassas dönemde karşı karşıya kaldığımız zorlu süreçle başa çıkabilmek için öncelikle sağlıklı bir rutin belirlemek ve ailece birlikte güzel zaman geçirmek gerekmektedir. Bunun dışında, evde aile olarak birlikte geçirdiğiniz zamanı doğru değerlendirerek eğitim sorumluluklarınızı, birbirinize olan bağlılığınızı ve ayrıca güzel alışkanlıklarınızı güçlendirerek koronavirüs izolasyon günlerini etkin bir biçimde geçirebilirsiniz.