Koronavirüs ve Evde Kal Günleri

Karantinada geçen ya da evden dışarı çıkmadan geçirilen günler çocuklar açısından hem fiziksel hem de duygusal olarak zorlu bir süreç anlamına gelmektedir. Ancak bu süreci daha katlanır hale getirmek için faydalı olacak çeşitli ipuçları da bulunmaktadır.
 

Bir süredir COVID-19 ya da diğer adıyla yeni tip koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek için kendimizi evlerimizde izole etmeye başladık. Görünüşe göre bir süre daha bu şekilde yaşamaya devam etmemiz gerekecek. Bu sürecin çok farklı boyutlarda hayatımızı etkileyen oldukça karmaşık bir süreç olduğunu söylemek pek de zor değil. Ancak yine de yetişkinler olarak bizlerin bu zorlu süreci yönetmek adına çocuklara göre daha fazla imkanımız olduğu da bir gerçek. Bu yüzden, evde kaldığımız şu günlerde çocukların bu durumla daha iyi başa çıkabilmelerini sağlamak için sizlere çeşitli öneriler sunuyoruz.

Çocukların bu çok yeni, sıra dışı ve beklenmedik durumdan derinden etkilenmeleri ve büyük korkuya kapılmaları ciddi olasılıklar arasında bulunmaktadır. Özellikle şu anda neler olup bittiğini anlayamıyorlar ve gerekli duygusal desteği görmediklerini düşünüyorlarsa bu süreç onlar için daha da karmaşık bir hal alacaktır. Kafaları karışabilir, sıkılabilirler ve evden çıkamadıkları için kendilerini aşırı derecede bir baskı altında hissedebilirler. Ancak yine de bu günleri çocuklar için bir derece de olsa eğlenceli hale getirebilecek çeşitli yöntemlerin bulunduğunu unutmamak gerekir.

Koronavirüs Günlerinde Çocukların Evde Geçen Süreçle Başa Çıkabilmeleri İçin Öneriler

1. Hijyen Kurallarına Dikkat Edin

Evi terk edemediğiniz için tüm günü pijamalarla geçirmek ve bazı temel hijyen kurallarına pek dikkat etmemek sık karşılaşılan durumlar arasındadır. Ancak bu küçük detaylar aslında duygusal sağlığımız üzerinde çok ciddi etkileri olan önemli bir faktördür. Bu nedenle, her gün kahvaltıdan sonra çocuklarınızdan dişlerini fırçalamalarını, saçlarını taramalarını ve günlük kıyafetlerini giymelerini isteyin.

 

Elbette çocukların çok şık giyinmelerine ya da özel kıyafetler seçmelerine gerek yoktur. Evden dışarıya çıkmayacakları için rahat kıyafetler tercih edebilirler ancak mutlaka uyandıktan sonra pijamalarını çıkarmalarını ve normal kıyafetlerini giymelerini sağlayın. Aynı şekilde her sabah yataklarını yapmaları ve odalarını düzenli tutmaları da önemlidir. Temiz ve düzenli bir ortamda bulunmak çocukların mental olarak daha huzurlu olmalarını ve konsantrasyonlarının daha yüksek seviyelere çıkmasını sağlayacaktır.

Dişlerini fırçalayan çocuklar

Benzer biçimde dışarı çıkmasalar da çocukların normal günlerdeki gibi duş almaları ve özellikle ellerini yıkamaları gerekmektedir. Vücudumuzu ve yaşadığımız çevreyi ihmal etmek er ya da geç kendimizi kötü ve rahatsız hissetmemize yol açacaktır.

Aynı zamanda çocukların mental hijyenine de dikkat etmeliyiz. Bu bağlamda, evde sürekli ve tek konuşulan konunun koronavirüs olmamasını sağlayın. Konu açıldığında ise mümkün olduğunca pozitif yönlerden bahsederek olumlu gelişmeler hakkında konuşmaya çalışın. Çünkü çocukları korkutmak mutlaka negatif etkilere yol açacak ve ters tepecektir.

 2. Koronavirüs ve Evde Kal Sürecinde Çocuklar İçin Dengeli Rutinler Belirleyin

Çeşitli rutinler belirlemek, çocukların günlük yaşantılarında bir düzen sağlamaları ve kendilerini daha fazla güvende hissetmeleri açısından gerçekten faydalı bir yöntemdir. Bu nedenle, evde geçen bu uzun zaman diliminde birtakım zaman çizelgeleri belirleyerek bunlara uygun aktiviteler planlamak önemli bir ihtiyaçtır.

 

Örnek olarak öğleden önce ders çalışma ve ödev yapma gibi okulla ilgili konulara ayrılabilir. Öğleden sonraki periyot ise daha çok eğlence içerikli, keyifli aktiviteler vs. için daha uygun olabilir. Ayrıca çocukların mutlaka fiziksel aktiviteler yapmaları gerektiğinin de altını çizmemiz gerekir. Çünkü normalden daha az hareket ettikleri için bu ihtiyaçlarını giderecek çeşitli yöntemler bulmak gerekebilir. Evin içinde bulunmaları nedeniyle fiziksel kısıtlamaları yaratıcı çözümler ve teknolojik destekle aşmak mümkün olabilir.

İnternette çocuklar için pek çok farklı türde egzersiz seçenekleri bulabilirsiniz. Aynı şeklide öğrenip uyguladıklarında çok keyif alacakları çeşitli koreografiler de bulunmaktadır. Bu anlamda oyun konsollarının yardımından da faydalanabilirsiniz. Çünkü bu konsollarda hareket gerektiren pek çok oyun seçeneği bulunmaktadır.

Bunların dışında ufaklıkların gün içinde birkaç saatliğine de olsa hava almaları ve bir miktar güneş ışığına maruz kalmaları faydalı olacaktır. Evlerinde bahçe gibi açık havaya çıkılabilecek yer olmayanlar ise balkonlarda ya da pencere kenarlarında kitap okumak ya da resim çizmek gibi çeşitli aktiviteler yapabilirler.

Evde egzersiz yapan anne ve kız

Diğer taraftan, uzun süre evin içinde bulunmanın getirdiği sinir ve stres seviyesini azaltmak için çocuklarla birlikte çeşitli egzersizler ya da meditasyon yapmanızı öneriyoruz. Bu tür aktivitelerin çocuklara uyarlanmış versiyonları da bulunmaktadır. Bunlar sayesinde çocuğunuzun keyfi yerine gelecek ve kendini mutlaka daha iyi hissedecektir.

 

3. Yalnız Geçirilen Zaman

Son olarak, aile ile geçirilen bu kadar çok zamanın ne kadar eşsiz bir fırsat olduğunu bilsek de, hepimizin kendimizle baş başa kalma ihtiyacımızın bulunduğu da bir gerçektir. Gün içerisinde uzun saatleri hep birlikte geçirmek belirli bir süre sonra sıkılmamıza, bunalmamıza ve bir süreliğine ortamdan uzaklaşma ihtiyacı içine girmemize neden olabilir. Bu nedenle, gün içinde çocuklarınızın da kendi kendilerine geçirebilecekleri zamanın ve yalnız bulunacakları bir ortamın bulunmasını sağlayın.

Bu bağlamda, çocukları kendi odalarında oynamaları, bir hikaye okumaları ya da hoşlarına gidecek ve onları geliştirecek çeşitli hobiler edinmeleri konusunda teşvik edin. Örnek olarak farklı yazı stilleriyle yazı yazmak ya da origami gibi güzel seçeneklerden bazılarını denemelerini sağlayabilirsiniz.

Kısacası, bu zorlu dönemde temel amacınız çocukların evde geçirdikleri günleri düzenli, mümkün olduğunca farklı ve dengeli bir biçimde geçirmelerini sağlamak olmalıdır. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak kendilerine dikkat etmelerini ve bunun yanında hem ders hem de eğlence için yeterince vakit ayırmalarını sağlamalısınız. Ev içinde huzurlu ve pozitif bir hava oluşturmaya çalışın. Tüm bunların da ötesinde bu günlerin bir şekilde geride kalacağını ve normal hayatınıza döneceğinizi aklınızın bir köşesinden asla çıkarmayın.