Koruyucu Göğüs Pedi Nedir?

Koruyucu Göğüs Pedi Nedir?

Son Güncelleme: 07 Şubat, 2019

Emzirme seansları arasında sızan sütün oluşturduğu nem ve lekelerden koruyucu göğüs pedi sayesinde kaçınabilirsiniz. Piyasadaki bu farklı seçenekler oldukça faydalıdır.

Kadınlar emzirdiğinde günün herhangi bir anında birkaç damla süt memelerinden sızabilir. Giysilerin lekelenmesinden kaçınmak için birçok kadın koruyucu göğüs pedi kullanmaktadır. Bu makaleyle onlar hakkında daha fazla bilgi edinin.

Koruyucu göğüs pedi hakkında bilmeniz gerekenler

Bu ürünlerin emici göğüs diskleri gibi farklı isimleri vardır, fakat genellikle koruyucu göğüs pedi olarak bilinmektedir. Annenin bebeğini emzirdiği aylarda oldukça faydalıdır, zira her emzirme arasında göğüs bir miktar süt sızdırabilir.

Bu ufak damlalar zararsız gibi görünebilir. Fakat giysilere lekelenir ve meme uçlarının düzgün bir biçimde kurumasına müsaade etmez. Bazı kadınlarda sızıntılar birkaç damladan çok daha fazladır, özellikle emzirme zamanı geldiğinde ve mesela anne ev dışında çalışıyorsa ve bebek etrafında değilse.

Birçok anne, ağlayan bir bebek duyduğunda veya bir bebeğin kokusunu aldığında “refleks” olarak süt üretir ve sonrasında süt sızıntısı gerçekleşir. Bu uyarıcılar vücudun çocuğun ihtiyaç duyduğu gıdayı üretme tepkisini vermesine neden olur.

Tüm bu vakalar için koruyucu göğüs pedi mükemmel bir çözümdür zira süt damlalarını emer ve kıyafetlere leke yapmasını engeller.

Kadınlar emzirme seansları arasında göğüslerinden çıkan sıvı nedeniyle meme uçlarının etrafında beliren ıslak görüntüden rahatsızlık duyar.

koruyucu göğüs pedi

Bu durum günün herhangi bir anında gerçekleşebileceği için en iyisi hazırlıklı olmaktır. Böylelikle eğer kadın evinin dışındaysa veya evde misafir ağırlıyorsa rahatsızlık ve utançtan kaçınılmış olur.

Ayrıca, koruyucu göğüs pedi meme uçlarında oluşabilecek ve cilt problemlerine neden olabilecek fazla nemden de kaçınmaya yardımcı olur. Bu diskler süt damlalarını emerek cildi ve kıyafetleri korur. Bu yüzden çantanıza koymayı unutmamalısınız!

Farklı koruyucu göğüs pedi türleri

Koruyucu göğüs pedi kullanmanın avantajlarını öğrendiğinize göre sıra onları eczaneniz veya bir süpermarketten almaya geldi.

Günümüzde iki tip bulabilirsiniz: tek kullanımlık ve yıkanabilir. Tercihinizi zevkinize, alışkanlıklara ve isteğinize göre yapabilirsiniz.

Tek kullanımlık pedler

Bir yandan tek kullanımlık pedler vardır. İsminin de belirttiği gibi bu pedler atılabilir. Kadınlar sadece bir kere kullanır ve polipropilen ile pamuk gibi selüloz ve sentetik fiberler dahil olmak üzere farklı malzemelerden yapılmaktadır.

Yüksek emicilik kapasitesine sahiptir fakat kötü olan şey bebek bezleri ve ıslak mendillerde olduğu gibi bir miktar çöp yaratmalarıdır. Bu yüzden bazı anneler onları sadece özel durumlarda kullanmaktadır.

“Bu ufak damlalar zararsız gibi görünebilir. Fakat giysilere lekelenir ve meme uçlarının düzgün bir biçimde kurumasına müsaade etmez.”

Yıkanabilir pedler

Öte yandan yeniden kullanılabilir veya yıkanabilir koruyucu göğüs pedleri tercih edebilirsiniz. Bunlar pamuk ve diğer yıkanabilir ve dilediğiniz kadar kullanabileceğiniz kumaşlardan yapılmaktadır.

Bu da, sadece iki çifte sahip olmak yeteceği için uygun fiyatlı oldukları anlamına gelir. Bir çifti yıkatıp kuruturken diğer çifti kullanabilirsiniz.

koruyucu göğüs pedleri

Bu pedlerle ilgili sorun ise tek kullanımlık olanlar kadar etkili olmamaları ve ayrıca kadının bu pedler her kirlendiğinde yıkamak zorunda kalmasıdır, bu durumda bebek her uyuduğunda yapacak bir başka işin olması anlamına gelmektedir.

Ayrıca, eğer ofiste olmak gibi, evden uzun saatler boyunca uzakta vakit geçiriyorsanız pedleri saklayarak yıkamak için eve gidene kadar beklemeniz gerekecektir.

Kısacası, koruyucu göğüs pedleri bebeğin emzirildiği ilk günler veya haftalarda sıklıkla kullanılmaktadır. Kadınlar bu pedleri özellikle vücutları besleme programına henüz alışmamışken kullanır.

Doğum izninden yeni dönmüş kadınlara tavsiye edilmektedir.

Elbette, iyi işlev görmeleri için onları sık sık değiştirmeniz ve ıslandıklarında vücudunuzla uzun süre temas etmelerini engellemek için üstünüzde bırakmamanız gerekmektedir.

İlginizi çekebilir ...
Emzirmekle İlgili Sıkça Sorulan 9 Soru
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Emzirmekle İlgili Sıkça Sorulan 9 Soru

Emzirmek birçok anne için zor bir aşama olabilir, özellikle de ilk kez anne olanlar için. Emzirmekle ilgili sıkça sorulan 9 soru nedir?


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.