Menenjit B Aşısı Bexsero Hakkında Bilmeniz Gerekenler

· 8 Aralık 2018

Son zamanlarda menenjit B aşısı çok konuşulan bir konu oldu. Aşıya olan yoğun talep bunun en önemli sebebi.

Aslında Bexsero aşısı henüz Türkiye’de onaylanmış değil. Bununla birlikte, çocuklarının aşılanmasını isteyen ebeveynler yurtdışında veya başka yollarla bu aşıyı yaptırmak istiyor.

Doğrusunu söylemek gerekirse; menenjit B aşısı zor bulunuyor. Hatta bazı aileler uzun süre bu aşıyı arıyor.

Bazı aileler ise Türkiye’de satılan menenjit B aşılarını yaptırmayı tercih ediyorlar. Ancak özetle; pek çok ebeveyn çocuklarına menenjit aşısı yaptırmak istiyor.

Bu makelede, menenjit B aşısı “Bexsero” hakkında konuşacağız. Umarız bu bilgi çocuğunuza aşı yaptırıp yaptırmamak konusunda karar vermenize yardımcı olur.

Menenjit B aşısı çocuğumun sağlığı için önemli mi?

Pek çok ebeveynin kendisine sormadığı bir soru bu. Menenjit aşısı zorunlu olmadığı için bu karar çocuğun ailesine ait.

Ebeveynler ulaşabildikleri bilgilerle bu aşıyı yaptırıp yaptırmamak konusunda karar vermeli. Başka bir deyişle, bu sadece ebeveynlere bağlı başka hiç kimseye değil.

Doktorlar bile ebeveynlerin bu aşıyı yaptırıp yaptırmama kararlarına karışmamaya çalışıyorlar. Sadece bilgi verip kararı ailelere bırakıyorlar.

Çocuğunuzun menenjit B geçirmesi ihtimali son derece düşük, ancak imkansız değil. Bu çok ciddi bir hastalık ve dolayısıyla ebeveynlerin vereceği karar da kolay bir karar değil.

Gerçek şu ki bu aşı çocuk aşıları takvimine göre şart değil. Ancak İspanya’da yapılan araştırmaya göre ülkedeki menenjit vakalarının %65’i menengikok B bakterisinden kaynaklanıyor.

İspanyol Çocuk Sağlığı Enstitüsü’ne göre 2013 yılında 400 – 600 arası vaka kaydedilmiş. Ve yaklaşık 10 vakadan 1’i ölümle sonuçlanmış.

Daha da ötesi, bu vakaların %20 – 30’u sağırlık, zihinsel engel ve spazm gibi ciddi sonuçlar doğurmuş. Kalan %70 – 80’lık kısım ise kalıcı bir hasar olmadan hayatta kalabilmiş.

Menenjit B aşısı hakkında bilmeniz gereken her şey

aşı ilaç

Çocuğumu hangi yaşta aşı yaptırmalıyım?

Menenjit aşısı Bexsero çocuğunuzun 2 aylık olmasından itibaren yapılabilir. Aşı ayrıca henüz aşı yaptırmamış daha büyük çocuklara da uygulanabilir.

Bexsero aşısını aşı takvimindeki diğer aşılarla birlikte uygulamamak en idealidir. Bu yüzden, pek çok sağlık merkezi menenjit B Bexsero aşısını çocuk 3 aylık olana kadar bekletir.

Bu aşı güvenilir mi?

AEMPS isimli İspanyol Sağlık ve Hijyen Ürünleri Birliği bu aşının güvenilirliği kanıtlanmadan dağıtımına izin vermemiş.

Farklı yaşlardaki 8.000 çocuk ile yapılan çalışmalarda çocuklarda sadece aşı yapılan bölgede biraz ağrı ve kaşınma gözlemlenmiş.

Ek olarak, bazı çocukların diğerlerine göre biraz daha hırçınlaştığı ve hafif ateş belirtileri gösterdiği gözlenmiş.

Menenjit B tehlikeli bir hastalık mı?

aşı olan kız

Menenjit B, özellikle küçük çocuklarda son derece tehlikeli bir hastalık. Çünkü küçük çocukların bağışıklık sistemleri henüz gelişmediği için enfeksiyonu durdurması mümkün değili. Hatta bazı vakalar küçük çocukların ölümüyle sonuçlanabiliyor.

Bu hastalığın bir tedavisi var mı?

Evet var. Menenjit B tedavisinde kullanılan bazı antibiyotikler mevcut. Ancak tedavinin başarı şansı çocuğun yaşına ve ilk enfeksiyon kaptıktan sonra ne kadar zaman geçtiğine bağlı.

Çok küçük çocuklarda görülen bazı vakalarda, enfeksiyonun çok hızlı yayıldığı ve bu yüzden antibiyotiklerin işe yaramadığı biliniyor.

Bu aşı etkili mi?

Evet. Örneğin İngilitere’de menenjit B vakalarının sayısı bu aşıdan sonra %50 oranında azalmış.

Bexsero aşı uygulanmaya başladıktan sonra ülkede sadece 37 vaka görülmüş, ki önceki yıl bu rakam 74 vakaymış.

Bu aşının maliyeti ne kadar?

Fiyatının pahalı olduğu bir gerçek. Özellikle aşı yurt dışından alınabileceği için kurlardan dolayı da maliyet yükseliyor.

Artık bu konu hakkında bilgi olarak her bir ebeveyn çocuğuna aşı yaptırıp yaptırmama konusunda karar verebilir. Bu tamamen bir çocuğun anne ve babasının, tüm bilgileri göz önüne alarak verebileceği bir karar.

Unutmayın, bir çocuğun menenjit B geçirmesi çok düşük bir ihtimal. Ancak olur da geçirirse, bu hastalık çok ciddi.

Bunlar da ilginizi çekebilir