40 yaşında anne olmak

40 yaşında anne olmak

Son Güncelleme: 14 Haziran, 2018

Kadınların anne olmayı ertelemeleri gitgide artan bir durum. Bu durumun, annelik içgüdüsünün az olması, iş ve profesyonel çevre gibi birçok sebebi var.

Bu durumun normalleşmesi 40 yaşında anne olmanın sadece uygulanabilir değil, aynı zamanda olumlu bir seçenek haline gelmesini sağladı.

Profesyonel ve ekonomik faktörlerin yanı sıra gençliğin tadını çıkarmak gibi kişisel kararlar da var. Gençlik hayalleri gerçekleştirildiğinde, birçok kadın doğru vaktin geldiğini düşünür. Artık istedikleri yönlerden tatmin olmuşlardır ve bir aile kurmayı düşünmeye başlarlar.

Bir kadının 40 yaşında hamile kalmayı seçmesinde herhangi bir sakınca olmamalıdır. Çünkü ideal vakit, onun hislerine, vücuduna ve sağlığına nasıl bakacağına bağlıdır.

Son zamanlardaki bilimsel gelişmeler sayesinde, geç yaştaki hamileliklerde görülen komplikasyonlar ortadan kalktı.

Elinizdeki koz: olgunluk

Kısa süre öncesine kadar, 40 yaşında anne olmak inanılmaz bir şeydi. Artık günümüzde, bu bir trend haline geldi. Belli bir yaştan sonra, anneler daha dikkatli oluyor ve kendilerine daha çok güveniyor. Ayrıca, daha olgun annelerin çocukları hamilelik sırasında gösterilen özen sayesinde daha iyi duygusal ve fiziksel sağlığa sahip oluyor.

Genelde, anneliği erteleyen kadınlar profesyonel ve işle ilgili hedeflerini öncelikleri haline getirmiş kadınlardır. Bir sebebi de, belirli bir partnerin olmaması olabilir. Bu durumlar, doğru anı beklemek için yeterli sebeplerdir.

geç anne olmak

İspanya İstatistik Kurumu’na göre, doğumların %33’ünü 34 yaşının üstündeki kadınlar oluştururken, doğum yapan İspanyol kadınların %5’i 40 yaşında. Öte yandan, uzmanlar anne olmak için ideal biyolojik yaşın 18 ila 35 yaş arası olduğunda hemfikir.

40 yaşında anne olmanın avantajları

Hamilelik büyük bir sorumluluk ve kendini adamayı gerektiren bir süreçtir. Eğer bu yaşta anne olmayı seçerseniz, bu kararı bütün seçenekleri gözden geçirerek aldığınızdan emin olun.

Hamileliği 40 yaşına kadar ertelemenin avantajı annenin çok daha olgun ve sorumluluk bilincinde olmasıdır. Artık profesyonel kariyerini kurmuştur, sabit bir partneri vardır ve bağımsızlığını doğru şekilde kullanır.

Gençliğin getirdiği ekonomik zorluklar aşıldığında, 40 yaşında anne olmak ideal bir seçenektir. Ekonomik durumları daha iyidir ve çocuklarına ayırabilecekleri daha çok zamanları vardır.

40 yaşında anne olmanın riskleri

40 yaşından sonra anne olan kadınların sayısı son 30 yılda üçe katlandı.

İspanyada, ortalama hamilelik yaşı 32 olsa da, Dünya Sağlık Örgütü 35 yaşından itibaren görülen hamileliklerin riskli olduğunu belirtiyor.

Unutmamak gerekir ki, 40 yaş hamile kalmak için zor bir yaştır. Yumurtaların sayısı azalmıştır, bu yüzden de uzmanlar yumurta bağışı gibi doğurganlığı arttıracak tedaviler önermektedir.

Bu yaşta anne olmanın sebep olabileceği bazı sorunlar şunlardır

  • Düşük riski.
  • Erken doğum.
  • Sakatlık.
  • Çocukta kromozom anomalileri (Down Sendromu gibi).
  • Annede tansiyon ve mevsimsel diyabet görülmesi

Daha önce de belirtildiği üzere, hamileliğin takibi çok daha sıkıdır ve gelişen teknoloji bu anomalilerin ve sakatlıkların hamileliğin erken dönemlerinde tespit edilmesini sağlamaktadır.

Eğer anne hamilelik boyunca kendine iyi bakarsa, bu riskler azalır ve bu doğal süreç başarılı bir doğumla sonlanır.

Annenin hamile kalmasını engelleyen bir sağlık sorunu varsa, doğurganlığı arttıran birçok tedavi seçeneğinin olduğu unutulmamalıdır. Bunun için, doktorunuzla iyi bir iletişiminizin olması şarttır.

Eğer siz de bu yaştaysanız ve hamile kalmayı düşünüyorsanız veya zaten hamileyseniz vücudunuzu doğum için hazırlamanız gerektiğini unutmamalısınız. 40 yaşında anne olmak mümkündür, ancak gerekli önlemleri alarak. Bilinçli olun!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.