Gebelik

Burada gebelik hakkında bilmeniz gereken her şeyi bulacaksınız: bebek sahibi olacağınızı öğrendiğiniz andan doğuma kadar. İlk işaretlerin ne olduğu, her hafta neler olacağı, göreceğiniz değişiklikler, dikkat etmeniz gerekenler ve nasıl iyi besleneceğiniz ve daha pek çok soruyu burada ele alacağız. Bulunduğunuz bu harika dönemden tam olarak keyif almanız için size bilgi vermek istiyoruz.

Hamilelikte Ultrason Kontrolü Ne İşe Yarar?

Hamilelik süresince fetusun sağlıklı gelişimini kontrol ederek değerlendirmek için kullanılan en önemli medikal kontrollerden biri ultrason kontrolüdür. Ultrason, ses dalgaları kullanarak vücudun iç bölümlerini görsel olarak göstermeye yardımcı olan bir tür görüntü testidir.

Non-Invaziv Prenatal Tarama Nedir?

Kadınlar bebeklerinin normal bir şekilde gelişim gösterdiğinden emin olmak için hamilelik süreci boyunca pek çok test yaptırmalıdır. Bu çeşitli değerlendirmeler sayesinde, doktorlar annenin ve bebeğin sağlığını takip edebilir. Bu testlerden bir tanesi de non-invaziv prenatal taramadır.

Forseps İle Doğum: Nedir ve Ne Zaman İyi Bir Fikirdir?

Forseps kullanımı ile doğum yapmak, çok özel durumlarda tercih edilebilir. Forseps, bebeğin doğum kanalından çıkmasına yardımcı olmak için kullanılan kıskaçlardır. Vajinanın içerisine giren iki adet paleti vardır. Bu paletlerin, bebeğin kafasını saran bir yapısı vardır.

Gebeliğin 12. Haftası

Gebeliğin 12. haftası, bebeğin boyunun 5 ile 6 santimetre, ağırlığının 8 ile 14 gram arasında olduğu ilk trimesterin sonudur. Kalbi çok güçlü -dakika başına 160 kere – atar ve hareketleri hala hissedilemese de, çoğalmaya başlar. Gebeliğin bu döneminde, bebeğinizin boyutu,…

Plasenta Previa Nedir?

Plasenta previa’nın farklı semptomları arasında en yaygın görüleni, hamileliğin üçüncü trimesterinde ağrısız kanamadır.

Suni Doğum Sancısı: Nedir ve Ne Zaman Uygulanır?

İlk olarak, eğer hamileyseniz, “Suni sancı almayı reddedebilir miyim?”, “Suni sancı canımı yakar mı?”, “İyileşme süresi zor olur mu” gibi sorular kafanızı kurcalıyor olabilir. Sorularınıza yanıt bulabilmek için yazımızı okumaya devam edin.

Doğum Sırasında Uygulanan 4 Nefes Alma Yöntemi

Diğer faydaların yanı sıra, doğum sırasında nefes alma yöntemleri uygulamak dolaşım sistemini harekete geçirir. Bunun yanı sıra, bu egzersizleri yaparken kaslarınızı gergin tutmak kardiyorespiratuvar aktiviteyi artırır, acıyla mücadele etmenize ve kaybettiğiniz enerjiyi yeniden kazanmanıza yardımcı olur.

Hamileliğinizin 7. Haftası

Bebekler, her hafta cinsiyetlerine göre gelişim gösterir. Bu süreçte annenin vücudu da değişir ve bazı semptomlar meydana gelir. Yavaş yavaş, hem bebek hem de anne birbirine alışır ve her geçen gün aradaki bağ güçlenir.

Hamilelik Sırasında İçebileceğiniz Çaylar

Çay ya da doğal bitkilerle yapılan diğer sıcak içecekleri içmek her zaman için sağlıklı olarak kabul edilmiştir. Hamilelik esnasında, belli bir rahatsızlık hissedersiniz, bu rahatsızlığı gidermek için sıcak bir içeceğin tadını çıkarmak sizin için rahatlatıcı ve ideal olacaktır. Tabii ki,…

Doğum Sonrası Dönemde Egzersiz Yapmanın En Etkili Yolları

Doğumdan sonra genellikle annelerin fiziksel aktivitelere ağırlık vermeleri önerilir. Bu yazıda sizlere doğum sonrası dönemde egzersiz yapmanın en etkili yollarından bahsedeceğiz. Fiziksel aktiviteler hamilelik döneminde de tavsiye edilirler. Hamilelik döneminde aktif ve hareketli olmak fiziksel durumu iyileştirmeye, kilo kontrolü sağlamaya,…

Hamileliğinizin 9. Haftasında Ne Beklemelisiniz?

Hamileliğin 9. haftası sonrasında, bebeğiniz fetüs olarak isimlendirilir. Bu süreç, tıbbi olarak fetal süreç olarak bilinir. Bebek henüz belirli bir şekle sahip olmasa da, fetal süreç boyunca normal bir bebek şeklini almaya başlar ancak boyut olarak büyük bir fasulye boyutundadır.

Hamilelik Sırasında Paracetamol: Yan Etkiler

Aşağıda hamilelik sırasında paracetamol kullanmanın olası yan etkileri hakkında konuşacağız. Hamilelik sırasında kullanılabilecek en güvenli ilaçlardan biri olsa da, risksiz değildir. Kontrollü dozlarda alıp her zaman bir doktorun reçetesini takip etmelisiniz.

Kadınlar Neden Regl Döneminde Daha Duygusal Hissederler?

Regl dönemi olarak da bilinden menstrüal döngü ergenlik çağında başlar ve yaklaşık 40 yaşına kadar devam eder. Bu dönemlerde kadın üreme hormonları seviyeleri çok iniş çıkışlı olur. Bu sebeple de bu dönemlerde duygusal ve ağlamaklı hissetmeniz de çok normaldir. İşte…

Hamileyken Lazer Epilasyon Yapılır Mı?

Güzellik amacıyla yapılan bazı uygulamalar hamileyken tavsiye edilmez. Epilasyon da bunlardan bir tanesidir. Daha önce hiç hamilelikte lazer epilasyon yaptırmanın mümkün olup olmadığını merak etmiş miydiniz?

Dış Gebelik: Sebepleri, Semptomları ve Tedavisi

Döllenen yumurta vücudun “anormal” bölümlerine yerleşebilir. Bunlardan bazıları: Fallop tüpleri (en yaygın olanıdır) Fallop tüplerinin rahimle birleştiği yer Yumurtalıklardan biri Rahim boynu Karın Yumurtanın yerleştiği yere bağlı olarak, dış gebelik farklı isimler alabilir. Bunlardan biri, yumurtanın fallop tüplerine yerleştiği durumda…