Gebelik

Burada gebelik hakkında bilmeniz gereken her şeyi bulacaksınız: bebek sahibi olacağınızı öğrendiğiniz andan doğuma kadar. İlk işaretlerin ne olduğu, her hafta neler olacağı, göreceğiniz değişiklikler, dikkat etmeniz gerekenler ve nasıl iyi besleneceğiniz ve daha pek çok soruyu burada ele alacağız. Bulunduğunuz bu harika dönemden tam olarak keyif almanız için size bilgi vermek istiyoruz.

Kusurlu Doğumlar: Çeşitleri ve Önlenmesi

Ceninin tam oluşmaması ya da diğer bir deyiş ile doğum kusuru aslında konjenital (doğuştan) bir anomalidir. Vücuttaki bu anomaliler yapısal ya da işlevsel olabilirler. Doğum kusurları bebek hamilelikte henüz anne karnındayken, doğumda ya da bebek doğduktan sonra fark edilirler.

Hamileliğinizin 13. Haftası

Karnınızdaki bebeğinizin ikinci üç aylık dönemi başlıyor. Hamileliğinizin 13. haftasında bebeğinizin boyu 6.5 ila 10 santimetreye, ağırlığı ise 13 ila 20 grama ulaşır.

Hamile Kadınlar İçin Sağlıklı Atıştırmalar

Uzun ve karmaşık tariflere başvurmadan önce, sağlıklı atıştırmalıklar için bugünkü makalemizdeki önerilere göz atın. Burada sizi ve küçüğünüzü doğru bir şekilde beslemek için basit seçenekler bulacaksınız. Sağlıklı alışkanlıklar, hamilelik sırasında, sizin ve bebeğinizin sağlığı için zorunludur. Hamileyseniz ve nasıl besleneceğiniz…

Hamilelik Sırasında Dispne (Nefes Darlığı): Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelik sırasında dispne anne adaylarının yaşadığı yaygın bir rahatsızlıktır ve nefes alma zorluğu demektir. Hamilelik sırasında vücutta meydana gelen değişikliklerin ve komplikasyonların sonucudur. Nefes darlığı olarak da bilinen dispne, esas olarak kardiyovasküler sistem ve solunum sistemi ile ilişkilidir.

Örtülü Doğum Nedir?

“Örtülü doğum” ifadesini duymamış olanlar bunun doğum sırasında meydana gelen bir tür anormallik ya da bozukluk anlamına geldiğini düşünebilir. Bu ifadeye aşina olanlar ise bunu mistik bir olay olarak görebilir. Bu makalede sizlere, örtülü doğumun ne olduğunu açıklayacağız. Duymuş olabileceklerinizin…

Histerektomi Sonrası Anne Olmak

Kadın üreme sistemlerinde belirli koşullar gestasyonun gerçekleştiği organa yani rahime saldırır. Rahim çıkarılırsa, çocuk sahibi olma şansının azaldığı doğru ama bu şans tamamen ortadan kalkar mı?

Hamileliğin Yaygın Olarak Görülen 15 Yan Etkisi

Hamilelik, genellikle fiziksel rahatsızlıkların da görüldüğü bir fiziksel değişiklik periyodudur. Şayet bu rahatsızlıkların herhangi birinden muzdaripseniz yalnız değilsiniz. Bu makalede bahsettiğimiz yan etkiler hamilelikte çok yaygın olarak görülür.

Planlanmış Doğum Nedir?

Planlanmış bir doğumu gerekli kılan pek çok neden olabilir. Bu yazıda göreceğimiz üzere, doğumu planlı olarak gerçekleştirmek hem annenin hem de bebeğin sağlığını koruma amacıyla yapılır.

Fetüsün Pozisyonu Doğumunuzu Etkileyebilir

Bebeğinizin normal doğumla mı yoksa sezaryen doğumla mı dünyaya geleceği büyük ölçüde onun rahimdeki pozisyonuna bağlıdır. Fetüsün rahimdeki pozisyonu ve bunun ne anlama geldiği ile ilgili daha fazla öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. Fetüsün pozisyonu doğumunuzun nasıl olacağını belirler.…

Doğum Gecikirse Ne Olur?

Kendinize şunu sormuş olabilirsiniz: Doğum gecikirse ne olacak? Gecikme, bebeğe yönelik çeşitli riskleri beraberinde getirebileceğinden bu geçerli bir sorudur. Gecikmeli doğumlar hakkında bilmeniz gerekenler bu yazımızda.

Hamileliğin İlk Üç Ayında Kanamanın Nedenleri

Hamileliğin ilk üç ayında kanama gebeliğin hangi bir aşamasında yaşanırsa yaşansın endişe vericidir. Her zaman doktorunuza danışmayı gerektiren bir durumdur. Bazen küçük problemlerle ilgili olabilir, ancak diğer zamanlarda çok daha ciddi bir sebepten kaynaklanıyor olabilir.

Servikal Efasman Nedir?

İlk kez anne olduğumuzda, özellikle doğum söz konusu olduğunda her şey bizi korkutur. Örneğin, “servikal efasman” gibi bir terimi duymak zor olabilir. İşte bu yazımızda bu terimin anlamını açıklayacağız. Bebeğin doğumu yaklaştıkça, annenin vücudu bu duruma uyum sağlar. Gebelik sırasında…

Ani Düşüğe Neden Olan 3 Faktör

Ani düşük adı verilen olayın neden meydana geldiğini bilmek her anne adayı için çok önemlidir. Unutmayın ki, bilginin hiçbir zaman zararı dokunmaz. Çocuk düşürme (ya da doğal kürtaj) bizim kontrolümüz dışında bulunan nedenlerden dolayı yaşanır. Bu durumlarda, hamilelik ani bir…

Her Hamile Kadının Yaşadığı Günlük Problemler

Her hamile kadının yaşadığı günlük problemlerin ilk işaretleri… Uyandım ve kendimi şımartmak için çikolatalı bir kek canım çekti. Evet, biliyorum… Günün bu erken saatlerinde protein ağırlıklı bir beslenme şekline öncelik vermem gerekiyor ama bir yandan da her hamile kadınının bu…