Gebelik

Burada gebelik hakkında bilmeniz gereken her şeyi bulacaksınız: bebek sahibi olacağınızı öğrendiğiniz andan doğuma kadar. İlk işaretlerin ne olduğu, her hafta neler olacağı, göreceğiniz değişiklikler, dikkat etmeniz gerekenler ve nasıl iyi besleneceğiniz ve daha pek çok soruyu burada ele alacağız. Bulunduğunuz bu harika dönemden tam olarak keyif almanız için size bilgi vermek istiyoruz.

Kongo’da Ultrason Sürprizi

Dünyanın pek çok yerinde doğum öncesinde hastaneye giderek gerekli testleri yaptırmak oldukça doğal ve sıradan bir durumdur. Ancak bazı ülkelerde karşı karşıya kaldığımız gerçek bundan çok farklıdır. Hatta kimi zaman inanılması güç ve üzüntü vericidir. Örnek olarak, Kongo’da hamile kadınların…

Kristeller Manevrası Nedir?

Kristeller manevrası, doğumun son aşamasında vajinal doğuma yardımcı olabilmek için ebenin veya kadın doğum doktorunun karna baskı yapmasıdır.

Hamile Kadınlar İçin Bahar Kıyafetleri

Hamile kadınlar için bahar kıyafetleri seçerken neler yapmak gerektiğini biliyor musunuz? Bugünkü yazımızda size sunacağımız pek çok farklı kumaş, renk, dokudan seçiminizi yapabilir ve yeni vücut yapınızla daha rahat hissedebilirsiniz. Kış aylarını geride bıraktığımızda nihayet ceket ve hırkalardan kurtulup çok…

Hamilelikte Yoga Topu Egzersizleri Tavsiye Edilir Mi

Gebelikte yoga topu egzersizleri yapmanın harika avantajları vardır. Fiziksel sağlığınıza çeşitli faydalar sağlayan bu egzersiz, aynı zamanda sosyalleşmeye ve diyalog kurmaya da olanak tanır. Böylece kadın doğum sırasında sakinliğini koruyabilir.

Hamilelik Sırasında Vücudunuzdaki Değişimler

Vücudunuz hamilelik sırasında farklı şekillerde değişir. İlk başta, değişiklikleri çok fazla hissetmeyeceksiniz. Bazı kadınlar ilk birkaç ay boyunca farklı hissetmezler. Ancak bir noktada, her şey değişmeye başlar. Gerçekte, hiçbir gebelik birbirine benzemez. Her kadın kendi hamileliğini benzersiz bir şekilde yaşar.…

Doğum Sonrası Depresyonu Önlemenin 6 Yolu

Hepimiz, duygularımızı yönetmenin kolay bir iş olmadığını biliriz. Ancak, bu imkansız değildir. Çözüm genellikle düşündüğümüzden çok daha basit olabilir. Daha önce bu konu hakkında ne duymuş olursanız olun, doğum sonrası depresyonu önlemek iyi alışkanlıklar benimseyerek mümkün olabilir.

Hamilelikte Amniyotik Sıvı Fazlalığı

Hamile kadınların %2’sinde amniyotik sıvı fazlalığı olduğu tahmin edilmektedir. Basit tanımıyla bebeğin hayatını riske atabilecek komplikasyonlara yol açan bu durum polihidramniyoz olarak bilinir ve gebeliğin herhangi bir aşamasında amniyotik sıvıdaki değişimi temsil eder.

Gebelikte Maternal Astım

Hamilelik, kadınlar için en güzel aşamalardan biridir. Buna rağmen, risksiz değildir. Tıbbi yardım alamazsanız, hem anne hem de bebek için sağlık sorunları artabilir. Bu nedenle maternal astım hastalığını erken tedavi etmek önemlidir. Bu durum çoğu insanın düşündüğünden çok daha yaygındır.…

Hamileyken Mekik Çekilir Mi?

Hamileyken mekik çekmek, her kadına önerilen bir egzersiz değildir.  Bu yazımızda, mekik çekmenin en iyi yollarını ve hangi durumlarda faydalı olabileceğini öğrenebilirsiniz.

Doğum Esnasında Kusmak Normal Midir?

Bazı kadınlar, doğum sırasında yoğun bir kusma isteği duyduklarında endişelenebilirler. Bu, her kadının başına gelebilecek bir durumdur. Bu belirtiyi hamilelik sırasında yaşamayan kadınlar bile, doğum esnasında kusmak isteyebilir.

Hamilelikte İçilen Sigara Bebeğinizin DNA’sını Değiştirebilir

Uzmanlar, hamilelikte sigara içmenin bebeğe zarar verebileceği konusunda uzlaşmış durumdalar. Bu nedenle, ufaklıkların sağlığını ciddi bir tehlikeye atmamak ve sigara içmeden önce durup bir daha düşünmek konusunda bizleri uyarıyorlar. Son dönemde yapılan araştırmalar, sigaranın fetüs üzerinde oldukça ciddi etkileri olabileceğine…

Luteal Faz Nedir ve Hamileliğe Nasıl Etki Eder?

Luteal faz, ovülasyon (yumurtlama) sonrası başlayan ve bir sonraki menstrüal (adet) döngüsünün başında sonlanan bir evredir. Birçok kadın, anne olmaya karar verene kadar bu durumdan habersizdir. Bu kısa evre, hamile kalmayı güçleştirebilir veya düşüğe sebep olabilir.

Gebelik ve Koşu: Mümkün Bir Kombinasyon

Giderek daha popüler hale gelse de, hamile kadınların zorlu egzersiz rutinleri uyguladıklarını görmek oldukça şaşırtıcıdır. Yakın zamana kadar, hamile kadınların koşu yapmasının uygun olmadığı düşünülüyordu. Bununla birlikte, günümüzde hamile kadınların egzersiz yapması neredeyse tıbbi bir gereklilik olarak düşünülüyor.

Doğumda Rh Uyuşmazlığı: Bilmeniz Gerekenler

Rh faktörü, 1940 yılında maymunlar üzerinde yapılan bir deney esnasında keşfedildi. Deney özellikle Macaco Rhesus adı verilen Hint şebekleri üzerine yapıldığı için bu faktör, Rh faktörü ismini almıştır. Bu deney sayesinde bilim insanları, Rh- kana sahip insanların yine yalnızca Rh-…

Doğuma İlişkin Yasal Haklar

Söz konusu doğum olduğunda, tıbbi ekip ve hastalar arasında yakın bir bağ vardır. Bu ilişki doğum öncesinde başlar ve doğum sırasında ve sonrasında ise tarafların yükümlülüklerini yerine getirmesiyle güçlenir. Bu yazımızda, doğuma ilişkin yasal haklar hakkında konuşacağız.

Kısır Olup Olmadığınızı Nasıl Anlarsınız?

Kısır olup olmadığınızı nasıl anlarsınız? Eğer kendinize bu soruyu soruyorsanız, muhtemelen bir süredir gebe kalmaya çalışıyorsunuzdur. Bu süreçte sizi bunaltabilecek pek çok duygu ve düşünceye kapılabilirsiniz. Bahsedeceklerimize kulak vererek bu şüphelerden kurtulabilirsiniz.

Hamile Kadınlar İçin Kışlık Kıyafetler

Kış ayları doğru kıyafetleri seçmek adına yılın en zor dönemlerinden biridir. Bir de hamileyseniz, beğeneceğiniz bir şeyler bulmanın yanında, rahat ve sıcak tutan kıyafetler de tercih etmelisiniz. Seçimlerinize biraz yaratıcılık katarak, hamile kadınlar için özel üretilen harika kışlık kıyafetler bulabilirsiniz.