Gebelik

Burada gebelik hakkında bilmeniz gereken her şeyi bulacaksınız: bebek sahibi olacağınızı öğrendiğiniz andan doğuma kadar. İlk işaretlerin ne olduğu, her hafta neler olacağı, göreceğiniz değişiklikler, dikkat etmeniz gerekenler ve nasıl iyi besleneceğiniz ve daha pek çok soruyu burada ele alacağız. Bulunduğunuz bu harika dönemden tam olarak keyif almanız için size bilgi vermek istiyoruz.

Adet Döngüsü ve Gebelik İle İlgili İlginç Bilgiler

Adet döngüsü ve gebelik doğrudan ilişkilidir. Kadına bir doğurganlık testi yapabilmek için, onun adet döngüsünün nasıl çalıştığını bilmek gerekir. Her periyod süresince meydana gelen içsel ve çevresel tüm değişiklikler, gebelikte önemli faktörlerdir.

Hamile Kadınları Endişelendiren 7 Şey

Bütün hamile kadınların endişelendiği şeyler vardır. Yeni bir bebek dünyaya getireceğiniz haberi tüm algınızı değiştirir. Minik bebeğinizle tanışma günü gelene kadar gergin ve endişeli olursunuz. Bu yazımızda hamile kadınları endişelendiren 7 konudan bahsedeceğiz.

Folik Asit İçeren Gıdalar

Birçok gıda folik asit içerir (vitamin B9), bu vitamin, hamilelik sırasında embriyonun nöral tüp kapanma yetersizliği yaşamasını önlemekten sorumludur. Folik asit eksikliği, ayrık omurga ve anansefali gibi ciddi hastalıklara yol açabilir. South Carolina Çevre Sağlığı Bilimleri Enstitüsü’ne göre, bu vitamini…

Hamilelikte Simfizis Pubis Ağrısı Nedir?

Doğum yaklaştıkça hamile kadınların simfizis pubis bölgelerinde rahatsızlık duymaları çok yaygındır. Bugünkü makalemizi okuyarak bu ağrının sebep olduğu durumları ve belirtileri rahatlatmak için neler yapabileceğinizi keşfedin.

Yazın Doğum Yapmak: Artıları ve Eksileri

Yazın doğum yapmanın eksileri olduğu kadar artıları da vardır. Ayrıca, yazın doğum yapmak ile ilgili birçok konunun basit çözümleri bulunur. Gelin bu konuyu birlikte inceleyelim. Neredeyse 40 haftalık hamile olmak, ağrı ve rahatsızlıklara sebep olur. Artık doğum yapma zamanı çok…

Neden Sadece Kız Çocuğu Dünyaya Getiriyorsunuz?

Hamile olmanın en zevkli yanlarından bir tanesi, kız mı yoksa erkek çocuğuna mı sahip olacağınızı öğrenmektir. Çoğu ailenin bu yönde bir tercihi vardır ve gelecek kız/erkek çocukları ile geçirecekleri zamanların planlarını bile kurarlar. Neden bazı çiftlerin sadece kız çocuğu sahibi…

Oligohidramniyozun Komplikasyonları Nelerdir?

Oligohidramniyozun komplikasyonları hakkında bilginiz var mı? Bu, amniyotik sıvı seviyesindeki azalmayı ifade eden bir terimdir. Bu sıvı, bebeğin anne karnında yaşayabilmesi için gereklidir.  Bebeğin vücudunun etrafında bir koruma katmanı oluşturur.

Anne Karnında Yaşam: Duygusal Etkiler

Anne karnında yaşam ile ilgili her geçen gün daha fazla şey öğrenmeye devam etsek de, bu önemli aşama ile ilgili hala çok fazla şey bilinmemektedir. Bu yazı boyunca, bebeklerin hamilelik sırasında ne hissettiğini ve bu hislerin etkilerini keşfedeceğiz.

Doğurganlığı Artıran Yoga Duruşları: Canlandırıcı 6 Asana

Doğurganlığı artıran ve hamile kalmanızda aktif olarak size yardım edecek altı yoga duruşunu keşfedin. Doğurganlığı artıran yoga duruşları ve bu egzersizlerin neden kadınların anne olmasına yardımcı olduğunu birlikte anlayalım. Bunun cevabı, yoganın kadın vücudu üzerindeki olumlu etkilerinde gizlidir. Öncelikle yoga,…

Hamilelikte Pika Sendromu Nedir?

Bu yazımızda, hamilelikte pika sendromu hakkında bilgi vereceğiz. Bu yeme bozukluğu, henüz herkes tarafından çok bilinmemektedir. Söz konusu yeme bozuklukları olduğunda, akla ilk olarak anoreksiya ve bulimia gelir. Bununla birlikte daha az bilinen başka yeme bozuklukları da vardır.

Bebekler Doğumda Ne Hisseder?

Doğum sırasında kadınların bazı fiziksel ve duygusal süreçlerden geçtiğini hepimiz biliyoruz. Peki, hiç bebekler doğumda ne hisseder diye düşünmüş müydünüz? Bu yazımızda bu sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Vajinal Doğum Nasıl Yapılır?

Elbette her anne, herhangi bir komplikasyon oluşmadan, normal vajinal doğum yapmak ister. Bu nedenle bu yazımızda vajinal doğumun ne olduğundan ve hamileliğin son zamanlarını tanımlayan tıbbi yönlerinden bahsedeceğiz.

Doğum Yapma Korkusunun Sonuçları

Söz konusu doğum olduğunda , korku sizi tutar ve durumu olduğundan daha zor bi hale getirir. Peki, bu nasıl olur? Haftalarca bebeğinize kavuşacağınız anı beklediniz ancak zamanı geldiğinde ise tek hissettiğiniz korku mu oldu?

Hamilelik ve HPV Hakkında Bilmeniz Gereken Şeyler

Uzmanlar yaklaşık 200 farklı çeşit İnsan Papilloma Virüsü (HPV) olduğunu söylemektedir. Bunlardan yaklaşık 40 tanesi cinsel yollarla aktarılır ve genital bölgeleri etkiler. HPV kapan insanların çoğu bunu uzun vadeli sonuçlar yaşamadan atlatmaktadır. Öte yandan, hamilelik ve HPV endişelenilecek bir durum…

Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Alışkanlıklar

Sağlıklı bir yaşam sürdürmek her türden hastalığın çaresidir. Aynı zamanda, vücudun üreme sisteminin doğru ve verimli bir şekilde çalışmasını da sağlar. İnsan üreme sisteminin çalışması sürdürülen alışkanlıklara bağlıdır. Hamile kalmayı etkileyen alışkanlıklar yeme düzeni, fiziksel aktivite ve bir takım maddelerden…

Anne Olmak İstiyorum Ama Korkuyorum

Anne olmaktan korkmak, düşündüğünüzden daha sık rastlanan psikolojik bir durumdur. Pek çok kadın anne olmak istediğinde böyle hisler besler. Bunun yanı sıra, bu kararın hayatlarını sonsuza kadar değiştireceğinin de farkındadırlar.

Hamileyken Seyahat Etmek Güvenli mi?

Kadınlar genellikle hamileyken seyahat etmek hem kendileri hem de bebekleri için güvenli mi diye merak ederler. Bu soru özellikle de uzun seyahatler söz konusu olduğunda çok yaygındır. Bir seyahatin risksiz ve zevkli geçmesi için hamile kadınların dikkate alması gereken birkaç…