Doğum Sonrası Mutluluk İçin Öneriler

Hamilelik ve ardından gelen doğum sonrasında yeni annenin farkında olması gereken önemli detaylar bulunmaktadır. Bu bağlamda, bu süreçte sadece neler olup bittiğini anlamak değil aynı zamanda zihinsel huzuru elde etmek de önemlidir.
Doğum Sonrası Mutluluk İçin Öneriler

Son Güncelleme: 19 Mart, 2021

Doğum sonrası mutluluk için her şeyden önce bu dönemde daha moralsiz, cesaretsiz ya da üzgün hissetmenin son derece doğal olduğunu bilmek gerekir. Bebeğiniz artık karnınızda olmasa da organik seviyede devam eden bazı değişimler duygusal sağlığınızı etkilemeye devam eder.

Elbette doğum sonrasında vücudun nasıl bir aşamadan geçtiğinin farkında olmak gerekli önlemleri alarak günden güne daha hızlı bir biçimde eski halinize dönebilmeniz için son derece önemlidir. Bu bağlamda, gerekli bilgileri elde etmek için güvenilir kaynaklara başvurmak ya da endişeleriniz konusunda doktorunuzla konuşmak doğru bir yöntemdir. Bu sayede en doğru ve sağlıklı adımları atmanız mümkün olacaktır.

Bu noktada doktorunuzla aranızda iyi bir ilişkinin bulunması da önemlidir. Çünkü sağlıklı bir iletişim kafanızdaki soru işaretlerini ve endişeleri daha kolay bir biçimde dile getirmenize yardımcı olacaktır.

Doğum Sonrası Süreç Gerçeği

üzgün bir anne

Annelik, hem olumlu hem de olumsuz anlamda pek çok duygunun bir arada yaşandığı bir süreçtir. Bu hassas süreçte özellikle olumsuz duygular yoğunlaştığında, zaman içinde geçmediğinde ve normal hayatı etkilemeye başladığında profesyonel bir yardım almak gerekir. Bu bağlamda, duyguları ve düşünceleri baskı altına almanın (örneğin sessiz kalarak) bir nedeni yoktur. Bu nedenle yardım almak son derece normal ve tavsiye edilen bir davranış biçimidir.

Sosyal açıdan bakıldığında, hamileliğin insanlar üzerinde tamamen sağlıklı, neşeli ve mutlu anlar barındırdığına inanılan bir etkisi vardır. Ancak gerçek hayatta bu sürecin anne için bazı psikolojik sonuçları da beraberinde getirdiğini bilmek gerekir.

–Alicia Escaño Hidalgo, psikolog–

Her kadın için duygusal olarak eşe, aileye, arkadaşlara ve doktora güvenmek çok önemli bir ihtiyaçtır. Ancak bunun yanında ruhsal sağlığı korumak için nasıl davranmanız gerektiği konusunda sadece profesyonel kişilere güvenmek gerektiğini de bilmelisiniz. Diğer tavsiyeler her ne kadar mantıklı ve sağlıklı görünseler bile bir noktada geri tepebilirler.

Doğum Sonrası Mutluluk İçin İpuçları

Uzmanların pek çoğu doğum sonrası mutluluk için anne adayının yakınındaki insanlardan bazı konularda fikir alması gerektiği konusunda uzlaşmışlardır. Bu bağlamda, o andaki ihtiyaçları ve doğum sonrası nelere ihtiyacının olacağı, beklentilerinin neler olduğu ve annelik tecrübeleri hakkında diğer insanlarla hangi noktaya kadar paylaşım yapmak istediği gibi konularda sorular sorabilir.

Yukarıda belirttiğimiz konularda açık bir biçimde iletişim kurabilmek için her aşamada yaşanacak farklı fiziksel ve mental süreçler hakkında kendinizi eğitmeniz önemlidir. Bunun için bir doktordan ya da psikologdan yardım alabilirsiniz. Bunların sonucunda çok büyük bir olasılıkla net ve sağlıklı bir bakış açısı kazanırsınız.

doğum sonrası stres

Doğum sonrası süreçte mutlu olmak için aşağıdaki önerileri aklınızda tutmanız faydalı olacaktır:

  • Doğumdan sonra mahremiyet konusunda gereken saygının gösterilmesini istemek önemlidir. Bu süreçte dinlenmek çok önemli olduğundan ziyaret saatlerinin kısıtlanması gerekir. Her ne kadar sevdiklerinizi kabul etmek hoş olsa da, bunun doğum sonrası süreçte aynı zamanda büyük bir yük olduğunu da unutmamak gerekir. Çünkü ziyaretçiler hem dinlenmenize engel olur hem de günlük faaliyetlerinizi aksatır. Ayrıca bunlardan da öte anne ile bebek arasındaki adaptasyon sürecini de engeller. Yani bu ikili birbirine alışmak istese de ziyaretçilerle de ilgilenmek gerekeceğinden bu durum gereksiz bir endişeye ve aynı zamanda yorgunluğa yol açacaktır. Bu nedenle size yakın olan insanlardan nazik bir biçimde davet edilmedikçe ziyaretinize gelmemelerini rica etmeniz doğru olacaktır.
  • Yeni doğmuş olan bebeğinizi kucağına almak isteyenlere hemen vermeyin. Hayatının ilk günleri ve haftalarında herkes bebeği kucağına almak istese bile bunun ne hijyen ne de duygusal açıdan pek de doğru olmayacağını ifade etmeniz gerekir. Diğer insanların da bu konuda anlayışlı olmaları ve sadece bebeğin anne ve babası izin verir ya da özellikle isterse onu kucağına almaları doğru bir davranış olacaktır.
  • Yardımları kabul edin. Özellikle ev işlerinde ya da anne olarak siz biraz dinlenirken, banyo yaparken veya başka bir işle uğraşırken bebeğe bakma konusunda yardım almanız faydalı olacaktır. Bu yardımın elbette diğer insanların istekleri doğrultusunda değil annenin ihtiyaçlarına göre ayarlanması önemlidir.

Doğum Sonrası Mutluluk İçin Dikkat Etmemiz Gereken Diğer Konular

  • Sadece profesyonellerden tavsiye alın. Herkesin tavsiyesini almak ve uygulamaya çalışmak sadece bunalmanıza ve kafanızın karışmasına yol açar. Çünkü herkesin kendine göre farklı kriterleri ve tecrübeleri vardır. Bu nedenle, en uygun davranış biçimi aile bireylerine ya da arkadaşlarınıza kafanızdaki soru işaretleriyle ilgili sorular sormak, onların cevaplarının sadece kendi görüşleri olduğunu ve bir doktor olmadıklarını unutmamaktır. Aynı şekilde annenin sadece kendi doktorunun tavsiyelerine uymaya çalışması ve böylelikle ne kendini ne de bebeğinin hayatını riske atmaması son derece önemlidir.
  • Alternatif ilaçlar konusunda dikkatli olun! Eğer bir uzman tarafından önerilmiyorsa, doğal ya da buna benzer ilaçların sağlık açısından en faydalı seçenekler olmadıklarını unutmayın. Her organizma aynı değildir. Bu yüzden de bir insanda fayda sağlayan bir ilaç diğeri için aynı sonucu vermeyebilir. Ayrıca bir ilacın doğal olmasının onun herhangi bir zararı olmayacağı anlamına gelmediğini de aklınızdan çıkarmayın. Örnek olarak, pek çok ilacın etkin maddelerinin bitkilerden alınan bileşenler olduğu bilinen bir gerçektir.

Doğum sonrası mutluluk için yukarıda değindiğimiz konuları önceden konuşmak ve mümkün olduğunca detaya inmek önemlidir. Bu şekilde davranmak, fikirlerini, tecrübelerini ve bilgilerini bizimle paylaşmak isteyen insanların iyi niyetlerini göz ardı etmek ya da küçümsemek anlamına gelmez. Sadece anne ve bebek açısından en doğru olana odaklanmak gerekir. Bu sayede olası komplikasyonların önüne geçmek ve sağlıklı bir annelik tecrübesi yaşamak için ciddi bir şansımız olacaktır.

Açık ve içten bir biçimde neye ihtiyacınız olduğunu ve neler beklediğinizi ifade etmeniz, yeni doğum yapmış olan bir anne olarak diğer insanların sizi daha iyi anlamalarını ve hangi noktaya kadar yardımlarına ihtiyacınız olacağını bilmelerini sağlayacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Escaño, A. Psicosis puerperal: descripción, prevención y tratamiento. La mente es maravillosa. [En línea].
  • Moldenhauer, J. Depresión posparto. Manual MSD (Versión para profesionales). [En línea].
  • Postpartum psychiatric disorders. MGH Center for Women’s Mental Health. Reproductive Psychiatry Resource & Information Center. [Online].
  • Wisner KL, Perel JM, Peindl KS, Hanusa BH, Piontek CM, Findiling RL. Prevention of postpartum depression: a pilot randomized clinical trial. Am J Psychiatry. 2004 Jul;161(7):1290-2.DOI: 10.1176/appi.ajp.161.7.1290

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.