Çocuklarda ve Ergenlerde Melanom

Çocuklarda ve ergenlerde melanom nadirdir. Bununla birlikte, önlem almak ve küçükleri uygun cilt bakımı konusunda eğitmek önemlidir.
Çocuklarda ve Ergenlerde Melanom

Son Güncelleme: 02 Mayıs, 2021

Çocuklarda ve ergenlerde melanom, en sık görülen hastalıklardan biri değildir. Ancak bu, cildi korumak veya hastalığı önlemek için uygun bakımın yapılmasının önemli olmadığı anlamına gelmez.

Aslında, çocukluk döneminde üçten fazla ciddi yanık geçiren çocukların gelecekte melanom geliştirme riski daha yüksektir.

Melanom nedir?

Çocuklarda ve ergenlerde melanom nadirdir. European Journal of Cancer‘da yayınlanan araştırmalara göre, 20 yaşın altındaki hastalarda tüm kanser vakalarının yalnızca % 1,3’ünü oluşturuyor.

Melanom, vücuda yayılırsa en agresif cilt kanseridir. Sonuç olarak erken teşhis, ameliyatla temizlenmesi, tedavi ve takibinde büyük önem taşımaktadır.

En çok yetişkinlerde görülür, ancak aynı zamanda çok fazla beni bulunan ve melanom öyküsü olan ergenlerde de görülür.

Cilt muayenesi olan genç kız

Melanom ve benler arasındaki farklar

Yılda bir kez benleri kontrol etmek önemlidir. Bir dermatolog, bir konsültasyon sırasında klinik fiziksel muayene veya dermatoskopi yoluyla benleri inceleyecektir. Kötü huylu bir lezyonu karakterize eden şey, yeni bir nokta mı yoksa özelliklerini değiştirmiş olan mevcut bir nokta mı olduğudur.

Amerikan Kanser Derneği’ne göre, aşağıdaki maddeler lezyonların evde takibine izin verir:

 • Asimetri: Benin iki yarısı arasında benzerlik yoktur.
 • Sınır: Sınırları belirsiz veya düzensizdir.
 • Renk: Renk tek tip değil, hatta farklı tonlar gözlemlenebilir.
 • Çap: Ben, önceki kontrole göre boyut olarak artmıştır.
 • Gelişim: Zamanla şekil, boyut veya renk değişir.

Benleri analiz etmenin başka bir yöntemi de “çirkin ördek yavrusu işareti” denen şeydir. Yani, çocuğun vücudundaki diğer benlerden herhangi bir özelliği bakımından farklı olan bene odaklanmak.

Çocuklarda ve ergenlerde melanom için risk faktörleri

Değiştirilebilen ve değiştirilemeyen risk faktörleri vardır. Ayrıca, bir kişinin bir veya daha fazla yatkınlık faktörüne sahip olması, gelecekte kesinlikle melanom geliştireceği anlamına gelmez.

 • Ultraviyole ışınlarına maruz kalma
 • Birçok beninin olması
 • Displastik nevüsler (atipik benler)
 • Displastik nevüs sendromu
 • Ailede melanom öyküsü
 • Herhangi bir cilt kanseri öyküsü
 • Kseroderma pigmentozum
 • Açık ten, açık renk gözler, sarı saç

Çocuklarda ve ergenlerde melanomu önlemek için ne yapabilirsiniz?

Çocuklarda ve ergenlerde melanomların büyük çoğunluğu, bir DNA mutasyonu nedeniyle geliştikleri için önlenemez. Ancak cildi korumak için önlemler alabilir ve melanomları önlemeye çalışabilirsiniz.

Güneş ışınlarının en agresif olduğu saat 10: 00-16: 00 arasında güneşe maruz kalmaktan kaçınmak önemlidir. Güneş kremi sürseniz bile, maruz kalmanın cilt için bir faydası yoktur.

Her türlü güneş koruması

6 aylıktan küçük bebekler, güneş koruma faktörü uygulanmış olsa bile ultraviyole ışınlarına maruz bırakılmamalıdır. Güneş ışınlarına maruz kalan herkes geniş spektrumlu 50 veya daha fazla faktörlü güneş kremi (UVA / UVB) uygulamalıdır. Ayrıca, ürün vücudun açıkta kalan bölgelerine her 2 saatte bir tekrar uygulanmalıdır.

Tatillerde olduğu gibi aralıklı olarak güneşe maruz kalmak veya çocukluk döneminde yoğun güneş yanıkları yüksek melanom riski taşır.

Cilde verdikleri zarar nedeniyle şezlong ya da solaryum kullanarak güneşlenmek tavsiye edilmez. UV ışınları mutasyonlara ve hücre ölümüne yol açabilir. Ayrıca cildin kendi bağışıklığını azaltırlar.

Cilt doktoruna muayene olan çocuk

Düzenli cilt muayeneleri

Cilt uzmanıyla yıllık ben muayenesi, insanların gözden kaçırma eğiliminde olduğu kontrollerden biridir, ancak bunlar çok önemlidir. Aslında, cildinizi her ay evde kendiniz kontrol etmelisiniz.

Melanom öyküsü olanlar, atipik benleri veya bu tip cilt kanseri olan bir aile üyesi olanlar, kontrollerle daha katı olmalıdır.

Bu nedenle, tıbbi kontroller sırasında dermatolog, lezyonların zaman içindeki gelişimini gözlemlemek için fotoğraf çekmeyi seçebilir.

Tedavi olarak çocuk ve ergenlerde melanomun önlenmesi

Çocukluk, çocukların güneşin verdiği zararlara karşı çok dikkatli olmaları gereken bir yaşam dönemidir. Aynı şekilde, burada oluşan yanıklar ileride cilt için klinik tabloyu belirleyecektir.

Çocukları erken yaşlardan itibaren güneşten korunmanın önemi konusunda bilinçlendirmek ve eğitmek çok önemlidir. Ek olarak, mayolardan şapkalara ve güneş gözlüklerine kadar güneş koruyucu giysiler kullanılabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Pappo AS. Melanoma in children and adolescents. Eur J Cancer. 2003 Dec;39(18):2651-61. doi: 10.1016/j.ejca.2003.06.001. PMID: 14642927.
 • Indini A, Brecht I, Del Vecchio M, Sultan I, Signoroni S, Ferrari A. Cutaneous melanoma in adolescents and young adults. Pediatr Blood Cancer. 2018 Nov;65(11):e27292. doi: 10.1002/pbc.27292. Epub 2018 Jul 3. PMID: 29968969.
 • Ruiz-Maldonado R, Orozco-Covarrubias ML. Malignant melanoma in children. A review. Arch Dermatol. 1997 Mar;133(3):363-71. Erratum in: Arch Dermatol 1997 Jul;133(7):833. PMID: 9080898.
 • Boddie AW Jr, Smith JL Jr, McBride CM. Malignant melanoma in children and young adults: effect of diagnostic criteria on staging and end results. South Med J. 1978 Sep;71(9):1074-8. doi: 10.1097/00007611-197809000-00009. PMID: 684494.
 • Bader JL, Li FP, Olmstead PM, Strickman NA, Green DM. Childhood malignant melanoma. Incidence and etiology. Am J Pediatr Hematol Oncol. 1985 Winter;7(4):341-5. PMID: 4083395.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.