Bebekler ve Çocuklar İçin Güneş Kremi Kullanmaya Ne Zaman Başlamalısınız?

Çocuğunuzu güneş ışınlarına uzun süre maruz bırakmaktan her şekilde kaçınmanız gereklidir. Şapka, siperlik ve hatta güneş gözlükleri çocukları zararlı UV ışınlarından korumak için çok iyi araçlardır. Peki güneş kremi? Daha fazla bilgi için okumaya devam edin.
Bebekler ve Çocuklar İçin Güneş Kremi Kullanmaya Ne Zaman Başlamalısınız?

Son Güncelleme: 02 Ağustos, 2020

Güneş ışınları, yaz mevsimi başta olmak üzere yılın diğer zamanlarında da hem yetişkinler hem de çocuklar için zararlı olabilir. Peki bebekler ve çocuklar için güneş kremi kullanmaya ne zaman başlamalısınız? Çocuklarla açık hava aktiviteleri yaparak onlarla vakit geçirmek çok güzeldir. Bununla beraber, alınması gereken bazı önlemler vardır. Bunlardan bazıları da tabi ki hava durumu ile ilgilidir.

Tabi ki alabileceğiniz en temel önlem, özellikle de en yoğun olan saatler başta olmak üzere güneşe maruz kalmaktan kaçınmaktır. Ayrıca, cildinizin doğrudan güneş ışığına maruz kalmaması için ince giysiler giymek de iyi olacaktır. Buna ek olarak, bir şapka ile başınızı korumanız da iyi bir fikirdir.

Çocuğunuzun yaşına uygun bir güneş kremi kullanmak da alabileceğiniz önlemlerden biridir. Fakat ebeveynlerin bu konuda soruları olabilir. Siz de bebekler ve çocuklar için güneş kremi kullanmaya ne zaman başlamak gerektiğini öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin!

Çocuklar için hangi yaşta güneş kremi kullanmaya başlanmalı?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, güneş ışığından kaçınmanız gereken zamanlar vardır. Yetişkinler için yüksek risk taşıyan saatler 12.00-16.00 arasındayken 6 aydan küçük bebekler için bu aralık her iki taraftan birer saat daha uzundur. Bu yaştaki bebekler için güneş kreminde dikkat etmeniz gereken en önemli şey kremin içeriğidir.

Kimyasal filtrelere sahip ve genellikle yetişkinler için kullanılan güneş kremleri mevcuttur ve bunlar bebeklerin hassas cildi için önerilmemektedir. Ayrıca bu kremler, alerjik reaksiyonlara ya da tahrişe de sebep olabilmektedir. Öte yandan fiziksel filtreye sahip olan güneş kremleri bebekler için kullanılabilir.

Bu kremlerin farkı cilt tarafından emilmiyor olmasıdır, bu yüzden de cilt hastalıklarına sebep olma olasılığı düşüktür. Çocukların hoşlanmadığı beyaz renk, kremlerin bu özelliğinin bir göstergesidir. Beyaz renk kaybolduğunda kremi tekrar sürme vakti gelmiş demektir.

Yine de güneş kremini kullanmak, başka hiçbir seçenek olmadığında tercih edilmelidir. Eğer güneşe maruz kalmaktan kaçınabiliyorsanız bu en iyisi olacaktır. Bu basit ama engelleyici önlem sayesinde sıcak çarpmasından güneş yanığına kadar her türlü sorundan kaçınabilirsiniz.

bebekler ve güneş

6 aydan daha büyük bebekler için güneş kremleri nasıl kullanılmalıdır?

Piyasada 6 aydan büyük bebeklere uygun güneş kremleri olsa da bu yine de en iyi seçenek değildir. Bu ürünlerin içeriğinde bulunabilen paraben gibi maddeler çocukların sağlığı için tehlikeli olabilir. Öte yandan, omega 3 gibi maddeler içeren kremler de bulunmaktadır. Olumlu etkisi olan diğer maddeler de çinko oksit ve titanyumdur ve bu maddeler özellikle kulak ve yüz gibi hassas bölgeler için uygundur.

Plaja gittiğinde çocuklarını korumak isteyen bazı ebeveynler çocuklarını bu ürünlere gereğinden fazla maruz bırakarak tam aksi sonuçlara sebep olabilmektedir. Bu yüzden, daha önce de belirttiğimiz gibi, yapabileceğiniz en iyi şey güneşin en yoğun olduğu saatler başta olmak üzere çocuklarınızı güneşten tamamen korumaktır.

3 yaşından büyük çocuklar için güneş kremi kullanmak güvenlidir

Aksi yönde bilgi verilmediği sürece, güneş koruyucu kremlerin çoğu 3 yaşından büyük çocuklar için uygundur. Bu yaştaki çocukların cildi daha dayanıklıdır ve bu tip ürünlerin içindeki maddelere ve UV ışınlarına karşı hazırlıklıdır. Aynı zamanda, bu yaştaki çocuklar kendi başlarına hareket edebilir.

Bunun sonucu olarak da çocukları yerinde tutmak ve güneşten korumak daha zorlaşır. Bu yüzden, onların sağlığını koruduğunuzdan emin olmak için güneş kremi kullanmak daha iyi olabilir. Fakat yine de güneşin en tehlikeli olduğu saatlerde onları güneşe maruz bırakmamanız gerekir.

bebekler ve tatil

Güneş koruyucu kremlerle ilgili tavsiyeler

Eğer çocğunuz için güneş kremi kullanmaya yeni başlayacaksanız, aşağıdaki tavsiyeler işinize yarayabilir:

  • Kollar, bacaklar ve yüz için sadece bir kat sürün. Eğer çocuğunuz tamamen giyinik değilse – örneğin denizde ya da havuzda ise – vücuduna da sürün.
  • Çocuğunuz güneşe çıkmadan 30 dakika önce güneş kremini sürmelisiniz.
  • Denize ya da havuza her giriş çıkıştan sonra tekrar uygulayın. Pek çok güneş kremi suda çözünmektedir.
  • Çocuğunuz suya girmemiş olsa dahi her iki saatte bir güneş kremini yenileyin.

Faktöre gelince, her zaman en yüksek 50 faktör kullanmak en iyisi değildir. Bu konuda mutlaka doktorunuza danışın ve onun tavsiyesini uygulayın.

Çocukların güneş, soğuk ve sıcak gibi faktörlerden yetişkinlerden daha çok etkilendiğini unutmayın. Güneş kremi kullanmak gibi önlemler almak, doğru ürünü kullandığınız sürece çok faydalı olacaktır. İhmal etmeyin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.