Sağlık

Bu bölüm, çocukluk sağlığı hakkında ayrıntılı bilgi bulabileceğiniz yerdir. İlgili ebeveynler olarak, hep küçüklerimiz için en iyisini isteriz. Bu nedenle sizi, çocuklarınızın aşıları, hastalıkları önleme, beslenme ve iyi yeme ipuçları ve hem fiziksel hem de psikolojik ağrı ve diğer problemleri nasıl tedavi edeceğiniz gibi çocuklarınız büyüdükçe endişe duyduğunuz her şeyle ilgili makalelerimizi incelemeye davet ediyoruz.

Ekrana Uzun Süre Bakmak Çocuğumuzu Nasıl Etkiler?

Artık çocuklar çok küçük yaşlarda telefon, tablet ya da diğer elektronik cihazları kullanmaya başladılar. Bununla birlikte, ekrana uzun süre bakmak çocukların bilişsel ve fiziksel sağlıklarını olumsuz yönde etkilemeye başladı. Bundan dolayı, çocuklar için ekran sürelerini kısıtlamak oldukça önemli.

Sonbaharda Soğuk Algınlığından Korunmak

Yaz mevsiminin bitişiyle, hava durumunda önemli ölçüde bir değişim meydana gelir. Sonbaharın gelişi, havaların soğuması ve rüzgarlı olması anlamına gelir. Bu da sağlığımızı etkileyebilir. Örneğin, soğuk algınlığı gibi hastalıkların görülme sıklığı artabilir.

Otizmli Çocuklarda Sembolik Oyun

Otizm, çocukların diğer insanlarla iletişim kurması ve sosyalleşmesini zorlaştıran nörodavranışsal bir bozukluktur. Otizmli çocukların sınırlı-yineleyici ilgi ve davranışları vardır. Birçok durumda bu belirtiler, otizmli çocukların sembolik oyun becerilerini tam olarak geliştirmesine engel olur.

Çocuklarda Ağız Yaraları: Nedenleri ve Tedavisi

Çocuklarda ağız yaraları oldukça yaygın bir şekilde görülür. Ağız kenarlarında meydana gelen bu enfeksiyon, mantar ya da bakteriden kaynaklanır ve özellikle çocuklar yemek yemek için ağızlarını açtıklarında ağrı ve rahatsızlığa sebebiyet verir. Çocukların bu şekilde gereksiz yere acı çekmelerini önlemek için…

İkinci El Sigara Dumanı Çocukları Nasıl Etkiler?

Onlarca yıl önce, hemen hemen her yerde sigara içilmesine izin veriliyordu. Sigara sosyal olarak kabul edilebilir bir şeydi. Ancak, ikinci el sigara dumanının etkileri henüz bilinmiyordu. Sigaraya gösterilen tolerans, sağlığa zararlı etkileri konusundaki bilgi eksikliği nedeniyle makul görülüyordu. Yıllar geçtikçe,…

Kök Hücre Ve Göbek Bağı Saklamak

Öncelikle, bu yazının amacı sizleri göbek bağı saklamak veya hamileliğiniz esnasında genetik bir test uygulamanız konusunda ikna etmek değildir. Bunları yapmadıysanız da kendinizi kötü hissetmenize gerek yok. Konu hakkında yeterince bilgi sahibi olmak ve doğru kararı verebilmek için okumaya devam…

Çocuklarda Huzursuz Bacak Sendromu

Çocuklarda görülen huzursuz bacak sendromu (HBS) türünden haberiniz var mı? Eğer yoksa bugünkü yazımızda detayları öğrenebilirsiniz. Geçmişte, huzursuz bacak sendromunun sadece 45 yaşından büyükleri etkilediği düşünülüyordu.

Bebeklerin Gözündeki Çapak Nasıl Temizlenir?

Bebeklerin gözündeki çapak ile nasıl başa çıkacağınızı bilmeniz çok önemlidir. Bu sayede daha büyük komplikasyonlar olmasını önler ve bebeğinizin gözlerinin temiz olmasını sağlayarak göz sağlığını korumuş olursunuz. Bebekler, uyurken gözlerini uzun süre kapalı tuttuğundan dolayı gözyaşı bezlerinde salgı biriktiği için,…

Rahim Polipleri Nedir?

Rahim polipleri, 35-40 yaş arası kadınlarda çok daha fazla görülmektedir. Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, okumaya devam edin. Tümör kelimesi ilk başta korkutsa da, rahim polipleri, çoğunluğu iyi huylu ve asemptomatik olan bir tümör grubunu temsil eder.

Bebeğinizi Astım Hastalığından Emzirerek Koruyabilir Misiniz?

Günümüzde, birçok bebek özellikle küçük yaşlarındayken astım hastalığından muzdariptir. Problemin genetik bir temeli var. Başka bir deyişle, eğer anne veya babada astım varsa, bebek de olabilir. Bu nedenle doktorlar annelerin bebeklerini astımdan korumak için emzirmelerini tavsiye eder.

Difteri Nedir? Semptomları, Tedavisi ve Önlemleri

Difteri basili bakterisinin sebep olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. Oldukça bulaşıcı olabilse de, önleyici bir aşısı olduğundan gelişmiş ülkelerde pek fazla görülmez. Difteri, aşının olmadığı bölgelerde yayılma eğilimindedir.

Ateş Fobisi: Ebeveynlerin Çocuklarının Ateşlenmesinden Korkması

Aynı zamanda febrifobi olarak da bilinen ateş fobisi, ebeveynlerin çocuklarının ateşinin nöbetlere, menenjite ve hatta ölüme neden olabileceğini düşündüklerinde hissettiği kalıcı, gerekçesiz korkudur. Bu nedenle ebeveynler, çocuklarına gerçekten ihtiyaç duymadıkları ilaçları hızlı bir şekilde vermeleri ve çocuklarını doktora götürmeleri gerektiğini…