Sağlık

Bu bölüm, çocukluk sağlığı hakkında ayrıntılı bilgi bulabileceğiniz yerdir. İlgili ebeveynler olarak, hep küçüklerimiz için en iyisini isteriz. Bu nedenle sizi, çocuklarınızın aşıları, hastalıkları önleme, beslenme ve iyi yeme ipuçları ve hem fiziksel hem de psikolojik ağrı ve diğer problemleri nasıl tedavi edeceğiniz gibi çocuklarınız büyüdükçe endişe duyduğunuz her şeyle ilgili makalelerimizi incelemeye davet ediyoruz.

Okula Giden Çocuklarda 7 Bulaşıcı Hastalık

Okula başladığında, bazı çocukların oldukça tehlikeli olabilen birtakım bulaşıcı hastalıklara yakalanma riski artar. Hastalıkları önlemek için bazı önlemler alabilirsiniz. Bununla birlikte, bu hastalıklardan kaçınmak zordur çünkü çok çabuk yayılırlar.

Strabizmus: Sebepleri, Teşhisi ve Göz Tembelliği Tedavisi

Strabizmus veya göz tembelliği, gözler arasındaki koordinasyon eksikliğinin bir sonucu olarak görüşü etkileyen bir anormalliktir. Strabizmusun tedavisine mümkün olan en kısa sürede başlamak için erken teşhis önemlidir. Tedaviyi geciktirmenin en büyük riski, deviye göz sebebiyle çocuğun görme yetisini kaybetme olasılığıdır.

Salmonella Nedir ve Nasıl Önlenir?

Kırmızı et, kümes hayvanları eti, sebzeler, süt ve peynir, günlük hayatımızda en çok tükettiğimiz yiyeceklerdendir. Bununla birlikte, bu yiyecekler bize salmonella bakterisi bulaştırabilir. Bu bakteri, yiyecek pişirildiğinde ortadan kaybolur.

Jinekologların Yaptığı Testler ve Bunların Amaçları

Jinekologların yaptığı testler, birçok kadını etkileyen rahim ağzı kanseri ve göğüs kanseri gibi hastalıkları ortaya çıkarır. Bu testler, rahim ağzı ve meme kanserinin erken belirtilerini görmek ve üreme ve cinsel sağlığınızla ilgili diğer faktörleri belirlemekte size yardımcı olur. Jinekologların yapılmasını…

Aşı Karşıtlığı Hareketi Nedir?

Aşı karşıtlığı hareketi, aşı ilk ortaya çıktığından beri vardır yani yeni bir durum değildir. Bu hareket oldukça tehlikelidir çünkü hem toplum sağlığını hem de birey sağlığını riske atmaktadır.

Kene Isırması Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Çoğu durumda kene ısırması kızarma, kaşınma ve ısırığın etrafında şişkinliğin dışında herhangi bir hasara yol açmaz. Ancak bu parazit tipi deride bir süre kalırsa ısırığı aracılığıyla hastalıkları geçirebilir. Böyle bir durum olduğunda tıbbi müdahale edilmesi çok önemlidir.

Çocuklarda İntususepsiyon: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

İntestinal invajinasyon olarak da bilinen intususepsiyon, 3 ay ile 3 yaş arasındaki çocuklarda ortaya çıkan bir durumdur. Bağırsak tıkanması ile karakterizedir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Bu tıkanıklık, bağırsakların bir kısmının kendi içine katlandığı durumlarda görülür.

Juvenil Diyabet: Belirtilerini Öğrenin

Juvenil diyabet yıldan yıla belirgin bir şekilde artan bir hastalık haline gelmiştir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, dünya nüfusunun %5’inden %10’una yükselerek, tüm dünyaya önemli ölçüde yayılmıştır. Bu hastalık, vücut insülin adı verilen hormonu yeterince üretemediği zaman ortaya çıkar. Diyabetli çocuklar…

Çocuklarda Ağrılı Pronasyon: Ne Yapılabilir?

Ağrılı pronasyon veya bakıcı (dirsek) çıkığı, eklem yerindeki bir kemiğin hafif bir sublüksasyonu veya kısmen yerinden çıkması demektir. Çocuğun kolunun hızla çekildiği durumlarda bu sorunla karşılaşılabilir. Bu sebepten dolayı, çocuklarda ağrılı pronasyon hakkında bilmeniz gereken her şeyi burada açıklayacağız. Lütfen…

Astımlı Çocuk Spor Yapabilir mi?

Astımlı çocuk spor yapabilir mi? Bu, astımlı çocukları olan ailelerin en büyük bilinmezlerinden biridir. Astımı olan birçok çocuk, belli bir sporu yapmak istemektedir, ancak ebeveynleri böyle bir çocuk için bunun güvenli olup olmadığından emin değildir. Astımlı çocukların sevdikleri sporlara katılmalarını…

Okul ve Astım: Bilmeniz Gerekenler

Günümüzde öğretmenler ve müdürler, güncel çocuk hastalıkları konusunda ve bunlarla başa çıkmak konusunda daha bilinçli hale gelmişlerdir. Okul ve astım, eğitmenler bilgili ve destekleyici olursa sorun teşkil etmez.

Ses Tellerinizde Nodül ya da Polip Olabilir mi?

Ses tellerindeki nodül veya polipler, gırtlakta sık sık meydana gelen yaralar sonucunda oluşur. Ses tellerinin kenarlarında organik şekilde iyi huylu şişkinlikler olarak gelişirler. Yaraların çeşitli sebepleri olabilir. Çoğu durumda karakteristik özellikleri, tanısı ve tedavisi oldukça benzerdir.