Sivrisinek Isırıklarını Önlemek İçin Ne Yapılması Gerekir?

Sivrisinek ısırıkları oldukça can sıkıcıdır ve genelde gece uyurken ısırılırız. Neyse ki bazı alışkanlık ve doğal tariflerin yardımıyla sivrisinek ısırıklarını önleyebilir ve bu böcekleri uzaklaştırabiliriz.
Sivrisinek Isırıklarını Önlemek İçin Ne Yapılması Gerekir?

Son Güncelleme: 07 Nisan, 2021

Sivrisinekler yalnızca ısırıklarının can sıkıcı olmasından ötürü değil, aynı zamanda alerjik reaksiyonlara yol açabilme ve hastalık yayabilme durumlarından dolayı da bizleri usandırabilirler. Tabii sivrisinek ısırıklarını önlemek adına başvurabileceğiniz bazı doğal yöntemler bulunuyor.

İnsanların nefes verirken saldıkları karbondioksit ve bunun yanı sıra sıcaklık ve nem gibi etmenler sivrisinekleri cezbetmektedir. Bu böcekler “dişlerini”, yani çok ince ağız kısımlarını batırabilecekleri bir kokunun peşinde gezerler.

Bundan ötürü, hangi kokuların ilgilerini çektiğini ve hangi kokulardan uzak durmak istediklerini bilmemiz işimize yarayacaktır. Bugünkü yazımızda, sivrisinek ısırıklarını önlemek için neler yapmanız gerektiğinden söz edeceğiz.

Sivrisinekleri Çeken Kokular

İnsan vücudunun kimyasal yapısı sivrisinekler için adeta bir radar görevi görür. Amonyak, laktik asit ve karboksilik asidin kokusunu alırlar. Özellikle sarıhumma ya da dang ateşi taşıyan Aedes aegypti türü sivrisinekler laktik aside karşı koyamazlar.

Sıtma sivrisineği de denen Anopheles gambiae türü ise daha çok vücudunda birkaç günlük ter biriken kişilere hücum ederler. Bundan ötürü, hijyen kurallarına dikkat etmeyen ya da etmesi mümkün olmayan kişilerin sivrisinekler tarafından ısırılma ihtimali daha fazladır.

Sivrisineklerin en çok rahatsız ettiği gruplardan biri de hamile kadınlardır. Özellikle gebeliğin son dönemlerinde kadınlar daha çok karbondioksit saldığı için böyle bir duruma maruz kalırlar. Anne adayları ısırıklara daha açık oldukları için daha fazla dikkatli olmaları gerekir.

Sivrisinek ısırıklarını önlemek için sprey

Sivrisinek Isırıklarını Önlemek: Sivrisinekleri Uzaklaştıran Kokular

Bazı insanlar sivrisineklere karşı genetik bir kalkana sahiptir fakat genelde çoğu insan bu böceklere karşı savaşmak zorunda kalır. Yaz aylarında cildin terlemesi sivrisinekleri çeker. Fakat onu uzaklaştıran bazı koku ve bitkiler vardır.

Adaçayı gibi antimikrobil bitkiler sivrisinek ısırıklarına karşı doğal püskürtücü görevi görürler. Kekik, tarçın, okaliptüs ya da kimyon da da işe yaramaktadır. Okaliptüs yağı özellikle uzun doğa yürüyüşlerinde kullanılabilir.

Sivrisineklerin en çok rahatsız ettiği gruplardan biri de hamile kadınlardır. Özellikle gebeliğin son dönemlerinde kadınlar daha çok karbondioksit saldığı için böyle bir duruma maruz kalırlar.

Sivrisinek Isırıklarını Önlemek İçin Ev ve Kişisel Hijyene Dair İpuçları

  • Sivrisinekler durgun sularda ürerler. Bundan ötürü, evinizde su dolu bir kova ya da suyu akmış çöp bulundurmamalısınız. Ayrıca, moloz, yaprak, talaş ya da istiflenmiş eşyalar da tutmamalısınız. Çünkü gün içinde bunların arasına saklanabilir ve güneş battığında ortaya çıkabilirler.
  • Sivrisinekler genellikle güneş batarken ve gün ağarırken ortaya çıkarlar. Bu zamanlarda özellikle çocuklar için daha çok dikkatli olmalısınız.
  • Sivrisinekleri çekmemek için en azından günde iki kere duş almanız işe yarayacaktır. Ayrıca sivrisinekler koyu renk kıyafetlerden hoşlandıkları için bu tarz kıyafetleri tercih etmemeniz de çözümlerden biri olacaktır.
  • Tropikal ya da dağlık bölgelerde ve su yakınlarında sineklik kullanmak faydalı olacaktır. Sineklikte küçük bir delik olursa hiçbir anlamı kalmaz. Bundan ötürü her akşam sinekliği kontrol etmelisiniz.
Cilt üstünde sivrisinek

Sivrisinek Isırıklarını Önlemede Etkili Koku ve Ürünler

  • Sinekliklere permetrin ya da okaliptüs yağı sıkılabilir.
  • En etkili ve güvenli sivrisinek kovucu DEET’dir ve kullanıma uygun olduğu Dünya Sağlık Örgütü tarafından teyit edilmiştir.
  • Sivrisinek kapanları. Bir kaba narenciye özlü deterjan dökerek kendi sivrisinek kapanınızı yapabilirsiniz. Kuru buz da karbondioksit içerdiğinden ötürü sivrisinekleri çeken bir diğer maddedir.
  • Sivrisinek ısırıklarını önlemek için başka başka yollara da başvurabilirsiniz. Örneğin, maya, şeker ve suyu bir kapta karıştırın. Bunun yanı sıra, idris otu ya da kaynatılmış sarımsak da işinizi görecektir. Kafur ve nane de sivrisineklerin nefret ettiği diğer kokular arasında yer alır.

Sonuç olarak, ister evde ister doğada, sivrisinek ısırıklarını önlemek için hazırlıklı olmanız gerekir. Bu bağlamda, hemen kimyasallara başvurmamalı ve evinizi ya da vücudunuzu kirletmeyecek ev yapımı çözümleri denemelisiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.