Bitter Çikolata Neden Faydalıdır?

Pek çok insan bitter çikolata tüketmenin faydalı olup olmadığını merak ediyor. Pek çoğunuzu şaşırtabilir ancak bitter çikolata sağlık için gerçekten çok faydalıdır. Bitter çikolatanın faydalarını ve tüketim şeklini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.
Bitter Çikolata Neden Faydalıdır?

Son Güncelleme: 13 Nisan, 2021

Çikolatanın tadını çıkarmak şüphesiz hayatın en büyük zevklerinden biridir. Bitter çikolata tüketerek, hem suçluluk hissetmeden çikolatanın keyfini çıkarabilir hem de faydalarını elde edebilirsiniz.

Bitter çikolata tüketmenin neden faydalı olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin, böylece suçluluk hissetmeden çikolatanın tadını çıkarabilirsiniz.

Doğadaki bu lezzetli ürün, tüketildiğinde çoğu insanı mutlu hissettiriyor. Bunun sebebi içerisindeki maddelerin ruh halimizi iyileştiren endorfin üretimini artırmasıdır.

Bitter çikolatanın bileşenleri

Bitter çikolata, dünyadaki en iyi kakaolardan yapılır ancak içerisine çok sayıda katkı maddesi eklenmez. Bir çikolatanın yüksek kaliteli bitter çikolata olarak kabul edilebilmesi için en az % 70 kakao içermesi gerekir.

Kakao, yağ ve şeker olmak üzere iki yüksek kalori içeriğini birleştirir. 20 gramda yaklaşık 120 kalori bulunur.

Bu lezzetli bileşimde yüksek miktarda flavonoid de bulunur. Bunların arasında kardiyovasküler sağlığı destekleyen epikateşin de vardır.

Bitter çikolata, aynı zamanda, serotonin gibi nörotransmiterleri düzenleyen bir amino asit olan mükemmel bir triptofan kaynağıdır.

Ek olarak, B ve A vitaminlerinin yanı sıra magnezyum, çinko, kalsiyum ve daha birçok mineral için mükemmel bir kaynaktır.

Bitter çikolata tüketmek neden faydalıdır?

Kalori alımına rağmen, içerisindeki besinler nedeniyle bitter çikolata yemek son derece iyidir. Kakaoda bulunan ve sağlığımız için gerekli olan maddeler,  bitter çikolatayı besleyici bir yiyecek haline getirir. Bitter çikolatanın bazı faydaları aşağıdaki gibidir:

Yaşlanmayı önler

Bitter çikolatadaki antioksidanların erken yaşlanmayı önlediği tahmin edilmektedir. Bu özellikten faydalanmak için çikolatayı en saf haliyle tüketmek ve yüksek sıcaklıkta bırakmamak gerekir.

Bu antioksidanlar, serbest radikallerin neden olduğu hücresel hasarı geciktirir, bu da daha fazla doku yenilenmesine olanak sağlar.

çikolata yiyen bebek

Kalbi koruyan etkilere sahiptir

Bitter çikolata tüketiminin faydalarından biri de kalp damar sağlığımız üzerindeki koruyucu etkisi olmasıdır. Bu özellik aynı zamanda arterlerde yağ oluşumunu önleyen ve kötü kolesterolün (LDL) yoğunluğunu azaltan antioksidanlar sayesindedir.

Ayrıca bitter çikolata, arterleri rahatlatan ve tansiyonu düşüren nitrik oksit üretimine yardımcı olur. Arterlerdeki kolesterol ve tansiyondaki bu azalma kan akışını artırır ve kalbi korur.

Zihin sağlığını iyileştirir

Bunun sebebi, temelde antioksidanların etkilerinin bir sonucu olan kan akışındaki artıştır. Ayrıca belli miktarda teobromin ve kafein içeriği, beynin hafızaya ve problem çözmeye yardımcı olan belirli kısımlarını uyarır.

Öte yandan, bitter çikolatadaki triptofan, zevk ve mutluluk veren bir nörotransmitter olan endorfin üretimini artırır. Bu özellik, depresyondan muzdarip olma riskini azaltır.

Bitter çikolata, magnezyum, çinko, kalsiyum ve daha pek çok mineralin yanı sıra mükemmel bir B ve A vitamini kaynağıdır.

Cildinizin daha parlak görünmesini sağlar

Kadınlar açısından bitter çikolatanın heyecanlandırıcı bir faydası cilde iyi gelmesidir. Antioksidan görevi gören A vitamini ve flavonoidler, cildin esnekliğini arttırır ve ince çizgileri gizler.

Faydalarını sadece tüketerek değil, aynı zamanda topikal kullanım yoluyla da değerlendirebiliriz. Bu nedenle, bitter çikolatanın bileşenlerinden hazırlanan pek çok güzellik ürünü vardır.

bitter çikolatanın faydaları

Kilo vermeye yardımcı olur

Çelişkili görünse de, yağ ve şeker içeriği sayesinde bitter çikolata, ölçülü tükettiğimiz sürece kilo vermeye yardımcıdır.

Bunun sebeplerinden biri tok tutması ve öğün aralarında iştahınızı kapatmasıdır. Benzer şekilde öğünde daha küçük porsiyon tüketimini sağlar.

Aynı şekilde, spor öncesi enerji artışına olanak sağlar. Kendinizi mutlu hissettiğinizde, tatlı ve yağlı ürünlere olan isteğiniz de azalır ve bu da kilo kaybına neden olabilir.

Sonuç olarak, porsiyonlarımızı kontrol etmek her zaman önemli olsa da,  her gün bir parça yemek son derece faydalıdır.

Bitter çikolatanın besleyici özelliklerinden yararlanmak için, onu en saf haliyle ve en yüksek kalitede tüketmelisiniz.

İlginizi çekebilir ...
Çocuklar İçin Çikolata İçermeyen Tatlılar: 4 Tarif
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklar İçin Çikolata İçermeyen Tatlılar: 4 Tarif

Çocuklar için önerdiğimiz çikolata içermeyen tatlılar, doğal meyve suyu gibi içeceklerle mükemmel bir kombinasyon oluşturur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ivan M. Petyaev et al. “Dark Chocolate: Opportunity for an Alliance between Medical Science and the Food Industry?”, Front Nutr. 2017; 4: 43
    • David L. Katz et al. “Cocoa and Chocolate in Human Health and Disease”, Antioxid Redox Signal. 2011 Nov 15; 15(10): 2779–2811.
    • Valentina Socci et al. “Enhancing Human Cognition with Cocoa Flavonoids”, Front Nutr. 2017; 4: 19.
    • Grassi, D., Lippi, C., Necozione, S., Desideri, G., & Ferri, C. (2005). Short-term administration of dark chocolate is followed by a significant increase in insulin sensitivity and a decrease in blood pressure in healthy persons. American Journal of Clinical Nutrition.
    • Kerimi, A., & Williamson, G. (2015). The cardiovascular benefits of dark chocolate. Vascular Pharmacology. https://doi.org/10.1016/j.vph.2015.05.011

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.