Kadınlarda D Vitamini Eksikliği

D vitamini, metabolizmanın düzgün çalışması, kemik sistemi, epidermi ve bağışıklık sisteminin güçlü olması bağlamında çok önemli bir rol oynamaktadır. Ancak birçok kadın bu denli öneme sahip olan D vitamini eksikliği sorununu yaşamaktadır. Bu yazımızda, D vitamini eksikliği ile bağlantılı risklere ilişkin bilgiler sunacağız
Kadınlarda D Vitamini Eksikliği

Son Güncelleme: 11 Nisan, 2019

D vitamini, vücudun çeşitli sistemleri üzerinde sahip olduğu güçlü etkiler nedeniyle çok önemli bir besin maddesidir. Bu vitamin, vücut tarafından özel bir tür kolesterolden üretilmekte ve güneş ışınlarının yarattığı etki ile dönüşerek kullanılmaktadır.

Bunun yanında D vitamini, tükettiğimiz besinler yoluyla da alınabilmektedir. Her ne kadar bir vitamin olsa da, bir hormon olarak da değerlendirilmektedir. Çünkü karaciğer ve böbreklerde çeşitli dönüşüm süreçlerinden geçerek özellikle deride sentezlenmektedir.

Elbette D vitamini, özellikle bebek emziren ya da hamile olup ek besin maddeleri alamayan kadınlar için çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bu vitaminin eksikliğinin bebeğin gelişimi, bağışıklık sistemi ve kemikleri açısından oldukça önemli bir risk oluşturduğunun bilinmesi gerekmektedir.

Şimdi sizlere, yeterince D vitamini almadığımızın işareti olan, çok fazla dikkat etmediğimiz ancak oldukça geçerli bazı belirtilerden bahsedeceğiz. Eğer aşağıda sıralayacağımız belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza danışmanız sizin için faydalı olacaktır. Bu durumda doktorunuz, büyük olasılıkla sizden kan testi yaptırmanızı isteyecektir. Çünkü kan testi D vitamini seviyenizi tam olarak öğrenmeniz için tek geçerli yöntemdir.

Kadınlarda D Vitamini Eksikliğine Bağlı Riskler

D vitamininin büyük bir kısmı vücutta üretilmektedir. Bu üretim, güneş tarafından yayılan ultraviyole ışınların kolesterol üzerindeki etkisi ile oluşmaktadır. Diğer yandan, D vitamininin bir diğer kısmı ise besin maddeleri üzerinden sağlanmaktadır.

D vitamininin yiyeceklerin büyük bir bölümünde bulunduğunu bilmek faydalı olacaktır. Bunlar arasında en önde gelenler, balık yağı, mantarlar ve bazı sebzelerdir.

D vitamini eksikliği kadın sağlığı açısından ciddi ve önemli bir tehlikedir. Bu önemli vitaminin eksikliğine işaret eden açık belirtilerden bazıları; kemiklerde, eklemlerde ve kaslarda kronik hale gelmiş sürekli bir ağrı hissi, depresyon durumu ya da aşırı yorgunluk olarak sıralanabilir.

Güneş kremi süren kadın

1. Hiper Tansiyon

Yüksek kan basıncı oldukça yaygın bir hastalıktır. Bu durum aynı zamanda kalp ve damar sistemi ile ilgili çok önemli bir risk faktörü anlamına da gelmektedir. Kadın sağlığı açısından D vitamini oldukça önemli bir rol oynar. Bu bağlamda, yüksek kan basıncının yarattığı kalp ve damar hastalıkları riskinin azalması açısından bu vitamin önemli bir yardımcı konumundadır.

Aslında D vitamini eksikliği kan basıncı üzerinde olumsuz bir etki oluşturmaktadır. Bu nedenle, D vitamini takviyesi almak, kan basıncını düzenlemek için en uygun yöntemler arasında bulunmaktadır.

2. Depresyon

D vitamini eksikliğine bağlı olarak gelişebilecek sorunlardan bir diğeri depresyondur. Bu konuda, D vitamini seviyelerinin düşük olması ile depresyonun belirtileri arasında önemli bir bağ olduğunu söylemek gerekir. Aynı zamanda D vitamini, vücuttaki serotonin hormonunun düzenlenmesi için de önemli bir rol oynamaktadır.

Serotonin, kişinin iştahını ve ruh halini düzenleyen bir nörotransmitterdir. Bu madde hormonlar kanalıyla D vitamini tarafından aktive edilmektedir. Bu nedenle D vitamininin, kadınların ruh halleri ve bununla bağlantılı olarak depresyon durumu üzerinde önemli etkilerinin bulunduğunun altını çizmek gerekir.

“D vitamininin yiyeceklerin büyük bir bölümünde bulunduğunu bilmek faydalı olacaktır. Bunlar arasında en önde gelenler, balık yağı, mantarlar ve bazı sebzelerdir.”

3. Aşırı Yorgunluk ve Uyku Eksikliği

D vitamininin ana işlevlerinden biri de yorgunlukla savaş ve bağışıklık sistemine yaptığı katkılara ek olarak vücudun kalsiyum emilimine yardımcı olmasıdır. Bu bağlamda, kadınlarda D vitamini eksikliği konusunda en iyi bilinen belirtilerden biri de aşırı yorgunluk ve uyuklama halidir.

D vitamini bir hormon olarak metabolizmada ve vücudun bağışıklık sisteminde çok önemli rol oynamaktadır. Benzer şekilde, kadınların uyku kaliteleri ile ilgili olarak da önemli bir işleve sahip olduğunun altını çizmek gerekir.

Balık yiyerek D vitamini alan kadın

4. Eklemler ve Kemikler

Eklem ağrıları, kadınlarda D vitamini eksikliğinin temel belirtileri arasında bulunmaktadır. Aslında bu vitaminin kaslarda ve kemiklerdeki ağrıları azaltma etkisinin bulunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Kasların düzgün bir biçimde çalışmasına yardımcı olması, kasları güçlendirmesi, düşme ve kırık risklerini azaltması nedeniyle D vitamininin kadınların sağlığı açısından oldukça faydalı olduğunun altını çizmek gerekir.

Bunlara ek olarak, D vitamini kemiklerin incelmesini ve güçsüzleşmesini önler. Ayrıca menopoz döneminde estrojen oranının düşmesine bağlı olarak kadınlarda yaygın olarak görülen osteoporoz (kemik dokusu içinde anormal derecede boşlukların oluşması) riskini de azaltır.

Son olarak, D vitamininin kadın vücudunun metabolizması için gerekli bir organik madde olduğunun unutulmaması gerekmektedir. Bu nedenle, D vitamini eksikliği sorunu ile karşı karşıya kalmamak için dengeli bir beslenme düzenine sahip olmak ve ayrıca günlük olarak yeterli derecede güneş ışığı almak gereklidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.