Karın Kaslarını Güçlendirmek İçin Egzersizler

Karın Kaslarını Güçlendirmek İçin Egzersizler

Son Güncelleme: 27 Mart, 2019

Kadınların birçoğu bel çevrelerinin kolaylıkla kalınlaştığından ve özellikle de doğumdan sonra sarkık bir hal aldığından şikayet ederler. Bu durumu önleyebilmek için sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı ile karın kaslarını güçlendiren egzersizler yapmaları şiddetle tavsiye edilir.

Bel bölgesindeki fazla yağlardan kurtulmak ve karın kaslarını güçlendirmek imkansız değil. Bunu başaran birçok kadın var ve siz de onlardan biri olmak istiyorsanız istikrarlı olmanız gerek. Unutmayın ki beslenme düzeninize dikkat etmezseniz, aşırı miktarda şekerli içecek ve alkol tüketirseniz bu hedefe ulaşmanız pek mümkün değil.

Bu egzersizleri yapmanın yanı sıra sağlıklı ve dengeli bir beslenme programına uymanız ve bol su tüketmeniz oldukça önemlidir. Dışarıdan sağlıklı görünmek aynı zamanda içten de sağlıklı olmak anlamına gelir. Kötü alışkanlıklar edinmek durumu daha da kötü hale getireceğinden ötürü dikkat etmek oldukça önemlidir. 

Karın kaslarınızı güçlendirmek için 5 kolay egzersiz

Fiziksel egzersizler isteğe göre evde veya spor salonunda kolaylıkla yapılabilirler. Aşağıda bahsedeceğimiz egzersizler hem oldukça kolaydır hem de istediğiniz yerde yapabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan şey gerekli alanı yaratmak.

İhtiyacınız olan gereçler bir havlu veya bir mat, ufak ağırlıklar ve birkaç parça spor kıyafetidir. Egzersizleri daha keyifli bir hale getirebilmek için bu hareketleri müzik dinlerken veya televizyon karşısında da yapabilirsiniz. Susuz kalmamaya özen gösterin ve yanınızda mutlaka bir şişe su bulundurun.

Bisiklet

Sırt üstü uzanın ve bacaklarınızı yukarı doğru kaldırın. Bir bisiklet kullanıyormuşçasına pedal çevirme hareketini tekrarlayın ve bacaklarınızı tutabildiğiniz kadar uzun süre boyunca havada tutun.

Eğer bir egzersiz bisikletine erişiminiz var ise bundan faydalanmaya çalışın. Etkisi tamamen aynıdır ve belki bu şekilde daha rahat bile hissedebilirsiniz. Sırtınıza dikkat edin ve uzun süre antrenman yapmamaya çalışın. Bu egzersiz karın kaslarınızı güçlendirme konusunda en etkili egzersizlerden biridir.

plank hareketi

Plank

Plank hareketi hem karnı hem kolları hem de bacakları güçlendirmek isteyen kişiler tarafından tercih edilir. Push-up hareketine çok benzerdir fakat farklı olarak yukarı ve aşağı hareket etmeyi gerektirmez. Ayak parmak uçlarınızı ve ellerinizi yere konumlandırarak ayaklarınızdan başınıza kadar düz bir hat oluşturacak şekilde pozisyon alın.

Omurganızın eğimli değil tamamen düz olduğundan emin olun. Bunun için bacaklarınızdan destek alabilirsiniz.

Çoğu kişi elleri yerine dirseklerden ellere kadar olan bölgeyi yere konumlandırarak hareketi tekrarlamayı daha rahat bulur. Siz de hareketi bu şekilde değiştirmekten tereddüt etmeyin. Bu pozisyonda 1 dakika boyunca kalmaya çalışın. Sonrasında birkaç dakikalık dinlenme molası vererek hareketi tekrarlayabilirsiniz.

Crunch

Crunch hareketini yaparken çok dikkatli olmalısınız. Aksi taktirde herhangi bir yanlış pozisyon sakatlanmalara sebep olabilir. Buna ek olarak, hareketi yavaş yapmaya özen gösterin.

Ellerinizi asla ensede değil göğüslerinizin üstünde veya başınızın arkasında birleştirmelisiniz.

Ayaklarınız yere tamamen yapışık halde olmalı ve omuzlarınız yerden ayrılana kadar başınızı yukarı kaldırın. Bu pozisyonda birkaç saniye kalmaya çalışın ve başladığınız noktaya geri dönün.

Spor sayesinde vücudun en güçlü erdemlerini açığa çıkarırsınız: enerji, cesaret ve sabır.

-Jean Giraudoux

Dumbbell side

Bu egzersizi yapabilmek için iki adet dumbella veya ağırlığa ihtiyacınız var. Eşit ağırlığa sahip başka eşyalar ile de bu hareket yapılabilir. Her birini elinizde tutun ve kollarınızı vücudunuzun iki yanında rahat halde bırakın.

İlk olarak sağa, sonrasında sola dönün. Bacaklarınızı düz tutmaya ve dizlerinizi bükmemeye özen gösterin. Olası sakatlıkları ve rahatsızlıkları önlemek açısından yavaş ve ayarında hareketler yapmaya çalışın.

dumbell side hareketi

Leg extension

Bisiklet hareketinde olduğu gibi bu hareket için de sırt üstü yere uzanıp bacaklarınızı havaya kaldırın. Pozisyon aldıktan sonra bacaklarınızı dizlerden bükmeden yukarı kaldırın. En yüksek noktaya ulaştığınızda bacaklarınızı birkaç kez bükün. Vücudunuzu yerden kaldırmamaya özen gösterin.

Bu hareketi gerekli gördüğünüz süre boyunca birkaç kez tekrarlayın. Eğer sırtınızda veya vücudunuzun herhangi bir bölgesinde rahatsızlık hissederseniz durun. Pozisyonunuzdaki hatalar bazı problemlere sebep olabilir.

Unutmayın ki her kadının bedeni farklıdır. Eğer kemiklerinizle veya eklemlerinizle alakalı herhangi bir problem yaşıyorsanız bir doktora danışmanızda fayda var.

Doktorunuz sizi sakatlanma riski olmayan ve karnınızı güçlendirmek için vücudunuza en uygun egzersizler konusunda yönlendirecektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.