Doğumdan Sonra Spor: Faydaları ve Tavsiyeler

Doğumdan Sonra Spor: Faydaları ve Tavsiyeler

Son Güncelleme: 15 Ocak, 2019

Vücudunuzun yavaşca ve dikkatlice iyileşmesi gerekse de, doğumdan sonra spor yapmak da sizin için faydalıdır. Haydi bu konuyu daha detaylıca inceleyelim.

Fiziksel egzersiz insanlar için her zaman faydalıdır. Hareketsiz bir yaşam stilinin çok az faydası vardır ve zaman içerisinde sorunlar çıkarabilir. Doğum sonrası dönemdeki kadınlar söz konusu olduğunda, egzersiz kendilerini hem fiziksel hem de duygusal olarak daha iyi hissetmelerine yardımcı olur.

Öncelikle doktorunuza başvurmadan aceleci kararlar vermemenin önemli olduğunu söylememiz gerekir. Bu durum, fayda sağlamaktan çok size sorunlar çıkarabilir. Yapılacak en iyi şey doktorunuzla görüşmek ve ne zaman egzersiz yapmaya başlayabileceğinize dair onunla birlikte karar vermektir.

Bu durum doğumdan sonraki ilk birkaç ay esnasında özellikle önemlidir.

Doğumdan sonra spor yapmaya ne zaman başlanır

Acele etmeyin. Genellikle karantina süreniz bitene kadar beklemeniz önerilmektedir. Bu dönem sona erdiğinde yeteneklerinizin el verdiği ölçüde basit bir egzersiz programına başlayabilirsiniz. Bu egzersizler yüksek yoğunluklu veya uzun süren egzersizler olmamalıdır.

Yavaş yavaş vücudunuza yüklediğiniz fiziksel zorluğu artırabilirsiniz. Bir gecede vücudunuzu şampiyonlara yakışır bir egzersiz yapmaya zorlamanın bir anlamı yoktur.

Egzersizlerinizi iyi yapmak için zaman harcamanız, acele ederek sakatlanma riskiyle yüzleşmenizden daha önemlidir. Hem kendiniz hem de bebeğiniz için kendinize iyi bakmalısınız.

doğumdan sonra spor yapmak

İyileşme süreleri doğum şekline göre değişebilir

Normal doğum yaptıysanız, pelvik bölgenizde bir kas şişkinliğiniz olabilir. Bu, bazı durumlarda kadınların enkontinansa sahip olmasına neden olabilir. Bu durum söz konusu olursa, enkontinansı daha da artıracağı için egzersiz yapmak ters etki yaratabilir.

“Zıplama ve karın çalışmaları da içeren aerobik egzersizler doğum sonrası dönemde en az tavsiye edilen egzersizlerdir.”

Eğer sezaryen ile doğum yaptıysanız vajinal bir doğuma göre iyileşme süreciniz biraz daha uzun sürebilir. Bu ameliyatın izi hem içeridedir hem de dışarıda, dolayısıyla egzersiz yapmaya başlamadan önce bir miktar beklemeniz gerekmektedir.

Egzersiz yapmadan önce doktorunuzun onayını almanız da önemlidir. Fakat her kadın farklıdır. Her vakayı tanımlayan bir kural yoktur.

Doğumdan sonra spor yapmanın birincil faydaları

  1. Doğum sonrası depresyonuyla bu dikkat dağıtıcı etki, toksinlerin vücuttan uzaklaştırılması ve serotonin gibi hormonlardaki artış sayesinde savaşılır.
  2. Direnç zaman içerisinde gelişir, bu da özellikle bir bebeğin bakımı esnasındaki gündelik aktiviteler için temeldir.
  3. Uyku kalitesinde artış da gözlemlenir. Bunun daha fazla uyumak ile değil, daha iyi uyumak ile ilgili olduğunu unutmayın.

“Doğumdan sonra spor yapmak formunuza yeniden kavuşmak ve ruh sağlığınızı korumak için harika bir seçenektir, fakat en uygun tercihlerin de bilincinde olmalısınız.”

Doğumdan sonra spor: tavsiye edilen aktiviteler

1. Su egzersizleri

Bu, birkaç kas grubunu geliştirecek düşük yoğunluklu bir spordur. Suda jimnastik yapmayı içerir. Su sayesinde vücudun kendi ağırlığı hafifler ve bu doğum sonrası iyileşmeye destek olur.

Bu disiplindeki egzersizler bel ve göğüs kaslarıyla birlikte bacak arası ve karın bölgelerini çalıştırır. Su da oldukça rahatlatıcıdır. Bu tip egzersizler birçok fayda sağlar.

2. Yoga

Fiziksel ve zihinsel faydaları sayesinde yoga doğum sonrası iyileşme için harikadır. Yoga yapmak duygusal dengeyi ve duruşu iyileştirir. Buna ek olarak, beyninize daha etkili bir biçimde oksijen sağlamanıza yardımcı olan derin nefes teknikleri uygulamayı da öğreneceksiniz.

Elbette bir profesyonelden destek almalısınız. Bu sayede sizin için en uygun olan duruşlarla ve onları nasıl yapabileceğinizle ilgili talimatlar alacaksınız. Her disiplinde olduğu gibi daha yumuşak ve basit hareketlerle başlayacaksınız, vücudunuz size daha fazlasını yapabileceğini gösterdiğinde yoğunluğunu artıracaksınız.

doğumdan sonra spor

3. Pilates

Bu disiplin kaslarınızı şekillendirmeye ve her şeyden önce belinizdeki rahatsızlığı azatlmaya yardımcı olur. Özellikle pelvik ve karın kasları bundan faydalanır. Bacaklarınızın iç kısımları da zaman içerisinde zorluk ve yoğunluk seviyesi artacak olan esnemeden faydalanır.

Pilates oldukça iyi nefes teknikleri de sunar, bu sayede rahatlarken aynı zamanda da kaslarınızı güçlendirirsiniz. Doğumdan sonra spor yaparken önemli olan şey vücudunuza çok fazla baskı uygulamaktan kaçınmanızdır.

Başka bir deyişle, sadece hızlı sonuçlar almak adına vücudunuzu zorlamanız gerekenden fazla zorlamayın. Vücudunuzu anlayın ve ona iyi bakın. Ona zaman tanıyın.

Doğumdan sonra spor yapmaya hazır olduğunuzda bu seçenekleri göz önünde bulundurun çünkü onlar vücudunuzun bu dönemindeki ihtiyaçlarını karşılamak için ideal tercihlerdir. Doğum sonrası dönemdeki fiziksel aktivite yoğunluğu her zaman hafif ile orta arası olmalıdır. Buna ek olarak bu egzersizlerin ilk önceliği pelvik tabanı güçlendirmek olmalıdır.

İlginizi çekebilir ...
Meşgul Anneler İçin Egzersiz Önerileri
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Meşgul Anneler İçin Egzersiz Önerileri

Zaman yetersizliğinden dolayı annenin yaşantısı stresli olduğundan egzersiz yapmak önemlidir. Spor salonuna gidip gelerek vakit harcamanıza hiç ger...


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.