Çocuklarda Çarpık Bacak Nasıl Düzeltilir?

Çocuklarda Çarpık Bacak Nasıl Düzeltilir?

Son Güncelleme: 23 Temmuz, 2018

Minik yavrular ilk adımlarını atmaya başladıklarında, çarpık bacak gibi bazı ortopedik hastalıklar yaşayabilirler. Bu hastalıkların büyük bir kısmı doğal bir şekilde düzeltilebildiği için, bu durum ebeveynler açısından büyük bir problem olmamalı. 

Çarpık bacak veya Genu Varus kaval kemiğindeki hafif bir çarpıklığı tabir eden bir patolojik rahatsızlıktır. Bu durum, dizlerin birbirinden ayrılmasına ve yay gibi bir görüntüye sebep olur.

Peki bu rahatsızlığı düzeltmek mümkün mü?

Bu durum, çocuklar yürümeye başladıklarında dizlerini ayırmaları ve dışa doğru basmalarından anlaşılır. İyi haber ise bu rahatsızlığın tedavi edilebilir olduğu.

Çarpık bacaklar çocuğun kas sistemindeki elastikiyete eşlik eden fizyolojik bir anomalidir. Çoğu vakada, çocuğun vücudu büyüyüp kemikleri güçlendiğinde bu rahatsızlık olumlu anlamda ortadan kalkar. 

Çocuğunuz çarpık bacaklı ise ne yapmalısınız? 

İlk adım, beklemek ve çocuğunuzun gelişimini gözlemlemek. Çoğu durumda, çarpıklık kendiliğinden düzelir.

Çocuğunuzun vücut gelişimini çok yakından takip etmeli ve bunu kaydetmelisiniz. Böylece, çarpıklık zamanla düzelecek olursa bunu fark edebilirsiniz.

Eğer çocuğunuz yürümeye başlarsa ve çarpıklık da hala devam ediyorsa, bir ortopedi uzmanına danışmanız en iyisidir. Çocuğunuzu düzenli olarak bir uzmana göstermeniz halinde, doktor onun için en uygun tedavi yöntemini önerecektir.

D vitamini emilimini de değerlendirmek çok önemli. Eğer çocuğunuzun vücudunda D vitamini az ise, bu durum raşitizme sebep olabilir.

Raşitizm çocuklarda çarpık bacak sendromunun sebeplerinden biridir ve D vitamini tüketimini arttırmak işe yarar bir çözümdür.

Çarpık bacak tedavisi 

Çarpık bacak tedavisinde en yaygın tedavi yöntemi ortopedik dizlik kullanımıdır.

Bu dizlikler uzun bir süre boyunca çarpık bacak sendromuna sahip olan çocuklarda kullanılır. Ve ortopedik dizlik kullanılan tedavilerde çocuk, kemikleri güçlenene kadar bu dizlikleri kullanmaya devam eder.

Eğer çocuk 4 yaşını geçtiği halde hala çarpık bacaklı ise ortopedik ayakkabılar giymesi de bir başka seçenek. Ki bu tip ortopedik ayakkabılar bir ortopedi uzmanının yakın takibi ve yönlendirmesi ile kullanılmalı.

Yalnız unutmamalısınız ki, bu tür tedaviler sadece problem çok ciddi olduğunda veya çocukta çarpık bacaklar ile bağlantılı başka hastalıklar da görüldüğünde uygulanır. 

çarpık bacaklı çocuklar

Çarpık bacak önlenebilir mi? 

Raşitizmden korunma dışında bu anomali için alınabilecek belirli bir önlem yoktur. Öte yandan, çarpık bacak sorunundan kaçınmak için doğru alışkanlıklar edinmek faydalıdır.

Aşağıda bu doğru alışkanlıklara birkaç örnek verelim:

  • D vitamini alması için bebeğinizi sabahın erken saatlerinde gün ışına çıkarın. 
  • Çocukluk obezitesinden kaçının. 
  • Çocuğunuzun kısa yürüyüşler yapmasını sağlayın. Yürüyüş dizlerin birbirinden ayrılmasını önleyen, sağlam kaslar oluşmasına yardımcı olur.

“Bu rahatsızlık, çocuklar yürümeye başladıklarında dizlerini ayırmaları ve dışa doğru basmalarından anlaşılır.”

Çarpık bacaklar nasıl düzeltilir? 

Bu rahatsızlığı düzeltmek için günlük olarak uygulanabilecek birkaç öneri var:

  1. Yürüyüş sırasındaki duruş

Ebeveynlerin yapması gereken ilk şey çocuğun düzgün yürümesine yardımcı olmak. O yüzden çocuğunuzun yürürken, otururken ve hatta uyurken bile sırtının dik durmasına dikkat edin.

Söz konusu bebekler olunca, uyuduklarında boyunlarının ve dizlerinin altına esnemeleri ve omurgalarını rahatlatmaları için ince bir yastık koyabilirsiniz.

  1. Egzersiz 

Çocuklarda çarpık bacak sorununu düzeltmek için faydalı olabilecek bazı egzersizler var. Bunlardan biri, çocuğu diz üstü şekilde yere bırakmak ve midelerine dokunmalarını istemek. Bu egzersiz sabırla ve incelikle yapılmalı.

Aynı zamanda, bacaklarını birleştirip bir kollarını enselerine alarak diğer elleriyle bunu tutmalarını isteyebilirsiniz. Bu egzersiz çocuğun sırt kaslarını güçlendirerek, otururken ve yürürkenki duruşlarını düzeltecektir. 

Sıkılmamaları için bu egzersizler sırasında çocuğunuza şarkı söyleyebilir veya bir masal anlatabilirsiniz.

Pilates egzersizleri ise bir başka harika çözüm. Pilates dizleri ve kasıkları güçlendirirken, duruş bozukluklarını da düzeltir.

Yoga da çocuğunuzun vücudunun alt kısımlarında esnekliği arttıracağı için çok iyi bir yöntem. Ancak bu spor ilk başta onlara zor gelebilir, ama zamanla yapmaya alışacaklardır.

çarpık bacaklı mutlu kız
  1. Düzgün beslenme

Çocukların beslenmeleri doğal ve dengeli olmalı. Çocuğunuzun beslenmesinin kalsiyum ve C vitamini, D vitamini gibi vitaminleri içerdiğinden emin olun.

  1. Masaj

Masaj da çarpık bacakları düzeltmede yardımcı olabilir. Ek olarak, minik yavrular için rahatlatıcıdır da. Masaj çocukların sırtlarını ve bacaklarını güçlendirir.

Sonuç olarak, ebeveynler çocuklarda çarpık bacak sorununun düzelmesi için çaba göstermeliler. Ancak bunu yapabilmek için de sabırlı olmaları gerekiyor. 

Kısa zamanda sonuç alma kaygısı çocuklardaki gelişmeyi engellemek dışında başka bir işe yaramaz.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.