Doğum Sonrası İyileşme: Bazı Kadınların Zorluk Yaşamasının Nedenleri

Doğum Sonrası İyileşme: Bazı Kadınların Zorluk Yaşamasının Nedenleri

Son Güncelleme: 26 Mart, 2018

Doğum sonrası iyileşme veya diğer adıyla lohusa dönemi, bir kadının vücudunun eski durumuna geri dönmesi gereken bir inzivadan daha fazlasıdır. Aynı zamanda çoğu zaman gözyaşlarına dökülen ezici duygular ile karakterize edilen bir uyum dönemidir.

Açık olmak gerekirse, doğum sonrası depresyon vakalarından bahsetmiyoruz; sadece normal doğum sonrası iyileşmeden söz ediyoruz.

İlk olarak, birçok anne doğum sırasında beklenmedik prosedürlerden geçmektedir.

İyileşmesi gereken fiziksel yaralar var. Vücudunuz ağrır, karnınız hâlâ şiştir. Artık tamamen size bağlı olan bu hassas, kırılgan yaratık ile birlikte yeni korkularla karşı karşıyasınız demektir.

Doğum sonrası dönem kolay değildir. Her kadın, onun için en iyi ve en sağlıklı olan şekilde bu zamanı aşacaktır. Bu ilk birkaç hafta, vücudunuzla tekrar iletişim kurmanız ve bebeğinizle bağ kurmanız için bir zamandır. Duygularınızda dalgalanmalar yaşanabilir ve çevrenizdekiler her zaman yanınızda olmayacaktır.

Fiziksel ve duygusal iyileşme

Bir çocuk doğmadan önce hazırlanacak çok şey var. Anne ve baba, odalarının nasıl görüneceğini, kimin hangi konudan sorumlu olduğunu ve ailenin bu yeni üyesini nasıl yetiştireceklerini planlamışlardır.

Bu uzun vadeli projeler arasında, daha kısa vadeli zorluklarla ilgili çok nadiren düşünüyoruz. Doğum sonrası iyileşme bunlardan biridir.

Çocuğunuzu dünyaya getirdiniz ve şimdi tekrar boş olan bir bedenin gerçekliği ile yüzleşmenin zamanı geldi. Canı yanmış bir beden ve tanımakta zorlanabileceğiniz bir vücut şekli .

Hadi daha yakından bakalım.

aynada kendisine bakan kadın

Doğum sonrası iyileşmeniz başkalarınkinden farklı olabilir

En iyi arkadaşın rüya gibi bir doğum yapmış olabilir; bebeğin adeta kendiliğinden dışarı çıkıverdiği doğumlardan. Her şeyin plana göre gittiği ve yenidoğan ile annesi arasında temas için bol zamanın olduğu bir doğum.

Bununla birlikte, diğer doğumlar bunun tam tersidir. Bebek erken gelir, sezaryen gereklidir ve bebeğin inkübatörde birkaç hafta kalması gerekir. Hiç kimse buna hazır değildir. Ve bu tür durumlarda doğum sonrası dönem hassas ve hatta travmatik olabilir.

Her kadın lohusa dönemini farklı şekilde deneyimliyor. Buna rağmen, ünlülerin eski vücutlarına ne kadar çabuk kavuştuklarını görünce şaşırıp kalıyoruz.

Sosyal medyada yeni annelerin neredeyse dümdüz bir karınla gözüktükleri fotoğrafları görüyoruz. Oysa biz sanki hala üçüncü trimestredeymişiz gibi görünüyoruz.

Doğum sonrası iyileşme hormonal bir kargaşa zamanıdır

Sükunet istiyorsunuz ama vücudunuz hala değişmekte. Tabii ki canınız acıyor. Rahatlamak istiyorsunuz, ancak bebeğinizin yemek yemesi, uykusu, nefes alıp vermesi, çişini yapması, hareket etmesi ya da kolik olup olmadığı konusunda endişeleniyorsunuz.

Ve bu yetmezmiş gibi, hormonlarınız büyük bir karmaşa içinde.

  • Doğumdan sonraki günlerde östrojen ve progesteron seviyeleri düşer. Ama hiç endişelenmeyin, ovulasyon döngüsünüz eski hâline dönünce hormonlarınız da normal seviyesine gelecek.
  • Aynı zamanda, prolaktin seviyeleri yükselir. Bunun temel bir rolü vardır: süt üretimini teşvik etmek ve oksitosin üretmek. Bu hormon, doğum sırasında kasılmalarınızı başlatan şeydir ama şimdi çok farklı bir amacı vardır. Prolaktin sayesinde rahminiz kasılır. Bu, plasenta koptuktan sonra kalan yaranın iyileşmesine yardımcı olur ve kanamayı engeller.
ped kullanan kadın

Doğum sonrası iyileşme evreleri

Hepimiz doğum sonrası dönemin doğumdan sonra iyileşme zamanı olduğunu ve herkes için farklı olduğunu biliyoruz. Bununla birlikte, az çok sabit olan evreler vardır.

  • İlk lohusa evresi: Bebek doğduktan sonraki ilk 24 saat.
  • Erken veya orta lohusa dönemi: Doğumdan 2 ila 7 gün sonra. Bu süre zarfında cinsel organlar normale dönmeye başlar. Lochia ortaya çıkar ve anne sütü gelir.
  • Geç lohusa evresi: Bebeğin doğumundan sonra 11. ila 40. veya 45. günler. Bu aşamada rahim kasılmayı bitirmiştir ve anne emzirmiyorsa mensturasyon yeniden başlayabilir.

Bununla birlikte, Kanada gibi bazı ülkelerde uzmanlar 8 veya 12 aya kadar sürebilen uzatılmış bir lohusa döneminden bahseder. Ne de olsa, kadınların bedenleri ve duygularının bazen normale dönmesi için birkaç ay gerekir.

Doğum sonrası iyileşme ve duygularınızı ifade etme hakkınız

Bu sadece hormonlarla ilgili değil. Her şey kimyasal değildir. Sizi çok zorlayan yeni bir gerçeklikle karşı karşıyasınız. Yorgun ve uykusuz olmanıza rağmen, içinizde bir şey sizi her zaman uyanık ve farkında olmaya itiyor. Bunlar bilinmeyen hisler, garip ama aynı zamanda rahatlatıcı.

Sen bir annesin ve bu hem heyecan verici hem de korkutucu. “Bunu doğru mu yapıyorum?” Bu soru aklınızda tekrar tekrar ortaya çıkıyor, ama çocuğunuzu kollarınızda tuttukça bir kenara koydunuz.

Vücudunuz yaralandı, kocaman pedler takıyor, bol kıyafetler giyiyorsunuz,en güzel halinizde değilsiniz.

Acaba bir daha eskisi gibi olur muyum diye merak ediyor olabilirsiniz. Bunlar gelip giden şüpheler. Zaman zaman hepsini açığa çıkarmanız ve ağlamanız gerekebilir. Ne olmuş yani?

Kollarınızdaki yeni hayatla çok mutlusunuz. Doğum sonrası iyileşme kısa sürede geride kalacak ama bu sizin için başlangıç olacak.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.