Kendinize Nasıl Daha Fazla Güven Duyarsınız?

Pozitif bir bakış açısı kendinize güven edinmeye başlamanın anahtarıdır. Burada size kendinizin daha iyi bir versiyonu haline gelmeniz konusunda yardımcı olacak ipuçları bulacaksınız.
Kendinize Nasıl Daha Fazla Güven Duyarsınız?

Son Güncelleme: 09 Nisan, 2021

Hedeflerinize ulaşmaya başladığınızda kendinizi daha iyi hissetmeye başlarsınız. Bunu başarmak için kendinize güven duymanız ve ilerlemeye devam etmek için bunu yakıt olarak kullanmanız gerekir.

Kendinize güven kazanmanızı sağlayan iyi alışkanlıklar edinmek, size harika sonuçlar verebilecek bir süreçtir.

Hayata Olumlu Bir Bakış Açısı İle Başlayın

Hayata yönelik daha olumlu bir bakış açısına sahip olmaya ve daha az olumsuz düşünceye sahip olmaya çalışın. Bu; korkmamak ve yetenekleriniz ile erdemleriniz üzerinde çalışmak ile ilgilidir. Bu size daha fazla enerji ve motivasyon verecektir ve engellerle karşılaştığınızda kendinizden daha emin olacaksınız.

Özgüven ile öz saygının aynı şeyler olmadığını anlamak önemlidir. Kendinize güven, ne kadar kabiliyetli olduğunuzu düşündüğünüz ile, ikincisi ise kendinizi ne kadar takdir ettiğiniz ile ilgilidir.

Mutlu görünen hamile bir kadın.

Korkunun Sizi Durdurmasına İzin Vermeyin

Zaman zaman korkarsınız ama bunun sizi felç etmesine izin vermeyin. Hayat hakkında daha iyimser olmaya karar verdiğinizde kendinize güveneceksiniz. Ayrıca, bir şey isterken, olabilecek en kötü şeyin birilerinin size hayır demesi olduğunu da anlayacaksınız.

Kendinize güven, kendi yeteneklerinize nasıl değer verdiğiniz ile ilgilidir. Hayata olumlu bakan insanlar, hem profesyonel hem de kişisel bakımdan yaşam projelerini düzenleme ve geliştirme potansiyeline sahiptir. Risk alırlar, kararlar alırlar, dirençlidirler ve zorluklar ile en iyi mizaçla yüzleşebilirler.

Başarısızlıktan Korkmayın

Olumlu şeyler düşünmeye başlamalı ve başarısızlığa ya da başarıya odaklanmayı bırakmalısınız. Motivasyonel alıntılar bazı insanlara bu konu ile ilgili çok yardımcı olabilir.

Kendinize güven kazanmak için her şeye hazırlıklı olmalısınız. Eğer bu bir sunum yapmak ile ilgiliyse, önemli olan gerçekten neden bahsettiğinizi bilmektir. Sadece bununla, kendinize daha çok güveneceksiniz ve başarılı olma şansınız da inanılmaz derecede yüksek olacak.

Bir yaz işinde çalışan bir kadın.

Sadece Yapın

Geçmiş başarıları hatırlamak, kendinize güven kazanmanın harika bir yoludur. İşlerin ters gitmesini beklemek ya da olumsuz şeyler hakkında çok fazla düşünmek yerine, basitçe gidip o şeyi yapmak her zaman iyi bir şeydir.

Eğer geçmişte başarısız olduysanız, bunu aşmanız gerekir. Her deneme farklı bir fırsattır. Bu fırsatı görmek ve ondan en iyi şekilde yararlanmak size kalmış.

Hedefler Belirleyin

Hedef belirlemek, kendinize güven kazanmanın bir başka yoludur. Nereye gittiğinizi, neden oraya gittiğinizi ve oraya nasıl gideceğinizi bildiğinizde, istediğiniz şeyde başarılı olmak daha kolaydır. Ayrıca böylece kendinizden emin ve korkusuz olursunuz. Bu, proje geliştirmenin ve bu projeleri gerçekten halletmenin basit bir yoludur.

Örneğin eğer topluluk önünde konuşmaktan korkuyorsanız, her gün bir ayna karşısında pratik yapmayı deneyin. Korktuğunuz şeylerle yüzleşmek, kendinize daha fazla güvenme yolunda size yardımcı olacaktır. Aynı şekilde, yapılacak en iyi şey daha çok çabalamaktır, böylece hiçbir şansı kaçırmazsınız.

Rotanızı Değiştirin ve İlerleyin

Pes etmeyin. Beklenmedik bir şey olursa, rotanızı ayarlayın, stratejinizi değiştirin ve ilerleyin. Esnek olun ve her zaman bir seçenek olduğunu bilin. Değişimin daha fazla stres, ıstırap ya da endişe anlamına gelmesi zorunlu değildir.

Eğer değişimi olumlu bir şekilde görmeye başlarsanız, kendinize ve yapabileceklerinize güvenirsiniz ve hedeflerinize ulaşmak için daha fazla şansınız olur. Bu kademeli bir süreçtir.

Fikirlerinizi ya da anlaşmazlıklarınızı ifade ettiğinizde, kendinize güvendiğinizi gösterirsiniz. “Evet, yapabilirim” demeye başlarsanız, kendinize olan güveninizi arttırmış olursunuz. Adım adım, korkmayı bırakacaksınız.

Kendinizi kazanırken hayal ettiğinizde, bu esenlik ve güvenlik duygusu ilerlemenizi sağlar. Kendinize olan güveninizi arttırmanın bir yolu, başlamak üzere olduğunuz herhangi bir görevde başarılı olduğunuzu görmektir.

Deniz kenarında spor yapan bir kadın.

Değerinizi Bilin

Eğer değerinizi, neler yapabileceğinizi anlarsanız; kendinize olan güveniniz tavan yapacaktır. Kendinizi küçümsemeyin, çünkü bu güveninizi azaltır ve yapmış olabileceğiniz hataları görmenizi ve düzeltmenizi engeller.

Hiç kimse mükemmel değildir. Herkesin kendi kusurları ve erdemleri vardır. Sahip olduklarınız ile nasıl çalışacağınızı bilmek, ilerlemeye ve hedeflerinize ulaşmaya devam etmenin bir yoludur.

Kısacası, hayata olumlu bir bakış açısı ile bakmaya başlarsanız, kendinize güven kazanmak kolay bir süreç olabilir. Kendiniz üzerinde çalışın. Ne kadar değerli olduğunuzu ve nelerde iyi olduğunuzu anlayın, başarı kesinlikle yolunuza çıkacaktır.

İlginizi çekebilir ...
Olumlu Özgüvene Sahip Çocuklar Yetiştirmek
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Olumlu Özgüvene Sahip Çocuklar Yetiştirmek

Olumlu özgüvene sahip olmak, sağlıklı ve uyumlu bir kişiliğin olmazsa olmazlarındandır. Çocuğunuzun sağlıklı bir özgüvene sahip olması ona yardımcı...


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.