Anne! Senden öğrenmek istediğim şey aslında bu

Anne! Senden öğrenmek istediğim şey aslında bu

Son Güncelleme: 14 Aralık, 2018

Anne, benim için yaptığın her şey için kalbimin en derinlerinden sana teşekkürlerimi sunuyorum. Geleceğim için endişeleniyorsun ve bu yüzden sürekli derslerime karışıyorsun. Ve bana mümkün olan en iyi fırsatları sunacak olan eğitimi almam için para harcıyorsun. Ama şu an, iş piyasasındaki rekabeti düşünmem gereken zaman değil. Bunun, senden gerçekten öğrenmek istediğim şeyle bir ilgisi yok.

Şüphesiz, isteyebileceğim en iyi anne sensin. Gezegendeki en iyi anneye verildiğim için çok minnettarım. Bununla birlikte, aklında tutman gereken bir şey var. Çocukluğum sonsuza dek sürmeyecek. Bu anlar, eşsiz ve çok özel olan geçici bir zaman dilimi. Ve bir kez sona erdiğinde, artık geri dönüş olmayacak.

Yani, bazı açılardan, biraz baskı hissediyorum. Bazen akademik eğitimime çok fazla önem veriyorsun. Öyleyse lütfen sana bir ayrımdan bahsetmeme izin ver. Akademik başarım, eğitimim ve gelişimim için gerekli olan tek önemli şey değil.

Lütfen alınma. Bu konu hakkında ne hissettiğimi ve düşündüğümü bilmeni istiyorum. Benim düşünceme göre, büyümemin en önemli parçasını atlıyorsun. Tabii ki geleceğimi düşünmelisin. Ama bunu yaparken, lütfen yaşadığım bugünü de unutma.

Gerçekten öğrenmek istediğim şeyi bana sadece sen öğretebilirsin!

kucağında bebeğiyle anne

Anne, senden öğrenmek istediğim çok şey var. Ve en çok istediğim şey, hep senin tarafından takdir edilmek. Yapmam gereken tek şey, her gün yaptığın seçimleri ve eylemlerini gözlemleyerek seninle vakit geçirmek. Takip edebileceğim en iyi örnek ve en büyük rol modelim sensin.

Sadece iyi bir insan olmayı öğrenmek istiyorum. Umarım gelecekte düşünceli, cömert ve merhametli biri olacağım. Yani tıpkı senin gibi olacağım. Bu benim kalbimin en büyük arzusu. Hayatımdaki her olayla yüzleşebilmek için senin sahip olduğun aynı sorumluluk ve içtenliğine sahip olmak istiyorum.

Anne; sen, bağımsız, girişimci, özerk ve mutlu bir insansın. Sen tanıştığım en büyülü ve zeki kişisin. Ben tıpkı senin gibi bir insan olmak istiyorum. Aynı pozitif ve yenilikçi akla sahip olmayı hayal ediyorum. Hayatın zorluklarıyla baş ederken sahip olduğun o iyimserliği bana aktarmanı istiyorum.

Aynı şekilde, sabrını, azmini ve sebat edişini de takdir ediyorum. Ben de aynı niteliklerden istiyorum. Hayatın yolumu nasıl şekillendireceği önemli değil. Önemli olan asil bir ruh ve iyi bir kalp olacak. Ve bunlar okulda öğretilemeyecek türden şeyler. Bana bu mirası yalnızca sen bırakabilirsin. Ve bunu, farkında olmasan bile, aslında her gün yapıyorsun.

Kararlılık. İşte aradığım kelime! Tutkulara sahip olma ve çılgınca veya imkansız olsalar bile hayallerimin peşinden koşma kabiliyeti. Her zaman dediğin gibi, “Dileklerimizi gerçekleştirmeyi hak ediyoruz.” Bana güzel mucizeleri hakettiğime inanmamı öğretiyorsun ve ben de onlara şahit olacağımı biliyorum.

Öğrenmek istediğim şey okulda öğretilmiyor

Öğrenmek istediğim şey okullarda veya eğitim kurumlarında öğretilmiyor. Onlar sadece evde öğrenebileceğim şeyler. Ve bu ücretsiz bir eğitim. Günlük hayatımızda, gözlerimizin önünde gerçekleşen bir eğitim. Bunun gerçekleştiğinin bazen farkına bile varmıyoruz. Bu kendiliğinden ve doğal olarak gerçekleşen bir eğitim.

yapraklarla uçan kız

Anne, öğrenmek istediğim tek şey nasıl mutlu olunduğudur. Çünkü iyi bir geleceğe sahip olmak için takip etmem gereken yol budur. Elbette, bu akademik eğitimimin önemsiz olduğu anlamına gelmez. Biliyorum akademik eğitimim de çok önemli. Ama inan bana, mutluluk benim kaderimde var. Ve çocukluğum ise onu bulmak için katedeceğim yoldur.

Bana sakin olmayı ve sakin kalabilmeyi öğretmeni istiyorum. Ancak o zaman hayatın zorluklarına karşı tıpkı senin gibi, aynı tarz ve zarafetle göğüs gerebileceğim. Bir yumruk yediğimde yeniden ayağa kalkmayı ve yeniden savaşmaya devam etmeyi öğrenmek istiyorum. Hatalarımdan ders çıkarabilmeyi ve başarmak istediğim şeyi elde edene kadar tekrar tekrar deneme kararlılığını nasıl gösterebileceğimi öğrenmek istiyorum.

Sen bana, şükretme sanatını öğrenmeme yardım eden en iyi öğretmensin. İşte bu yüzden çabaların, fedakarlığın ve özverin için sana sonsuz teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Her şeyi annelik adına yapıyorsun.

Kendi yaşamınla bana örnek olarak, hayatta ne olursa olsun, devam edilmesi gerektiğini öğretiyorsun. Bana her zaman koşulsuz ve bencil olmadan sevmem gerektiğini gösteriyorsun.

Anne, bana bırakabileceğin en iyi miras, parayla satın alınamaz. Yapabileceğimiz en büyük yatırım, çocuğumuzla birlikte geçirdiğimiz zamanlardır.

Senden öğrenmek istediğim şeyin İngilizce, Coğrafya veya Kimya ile bir ilgisi yok. Ben sadece iyi bir insan olmak istiyorum. Ben tam bir insan olmak istiyorum. Mutlu olmak istiyorum.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.