Kişisel Mutluluk: Çocuk Sahibi Olmak İçin En Önemli Şart

Kişisel Mutluluk: Çocuk Sahibi Olmak İçin En Önemli Şart

Son Güncelleme: 23 Kasım, 2018

Çocuk sahibi olmak için gereken ideal şartlar nelerdir? Sadece bir eş değil. En temel ve tartışmasız en önemli kriter kişisel mutluluğunuz ve tatmininiz.

Kendinden memnun ve kendi kendine yetebilen bir insan olmalısınız. Ve aynı zamanda, çocuğunuza en iyisini vermeyi istiyor olmalısınız.

Toplumumuzda çocuk yetiştirmek konusunda hâlâ klasik, geleneksel hatta ataerkil bir bakış açısı var. Bu bakış açısı ise dünyaya gelen her çocuğun bir rol model olarak anne ve babaya ihtiyaç duyması üzerine şekilleniyor. Ve elbette, hepimizin bildiği gibi dünyada sevdiğiniz bir insanla çocuk yapmaktan daha çok tatmin edici pek az şey var.

Öte yandan, ilişkide eğer bir uyum yoksa bütün bunların hiçbir anlamı da yok. Çünkü uyumsuz, değişken, duygusal ve psikolojik açıdan olgunlaşmamış anne ve babadan daha yıkıcı çok az şey var.

Çocuk sahibi olmak aslında son derece doğal ve kolay olabilir. Ancak kolay olmayan bu çocuğu öz saygısı olan bir birey olarak yetiştirmektir. Bir çocuğu kendinden emin, terbiyeli, cesur, mutlu olmayı ve çevresindekileri mutlu etmeyi bilen biri olarak yetiştirmek hafife alınacak bir iş değil.

İşte bu nedenle mutlu ve sahip olduğu değerleri çocuğuyla paylaşacak bir ebeveynden daha büyük bir rol model yoktur. Sizi güçlü ve kendinden hoşnut bir insan yapan değerler aynı zamanda çocuğunuza rehber de olacaktır –bir eşiniz olsa da olmasa da.

Benanneyim olarak sizleri bizimle bu konuda düşünmeye davet ediyoruz.

Mutlu ebeveynler, sağlıklı çocuklar?

anne kız el ele

Mutlu ebeveynler, sağlıklı çocuklar? Aslında bu ifadenin çok doğru yönleri var. Ama bundan önce, hep aklımızda tutmamız gereken bir şey var ki o da; mutluluk bazen gelip bazen giden bir durumdur. Bazı anlarda mutluluk bizi bulur ancak sonra da bırakıp zor zamanlarda bizi test eder.

Mutlu bir baba ve anneden çok, çocuklarımızın ihtiyacı duygusal ve psikolojik açıdan yeterli ve güçlü ebeveynlerdir. Buna biraz daha detaylı bakalım.

İnsani Samimiyetimiz

İnsani samimiyetimiz kişiliklerimizden kaynaklanmaz. Ve bu özellik bir fabrikada içsel hard disklerimize yüklenen bir şey de değildir. Samimiyet aşağıdaki gibi somut durumlarla karşılaşarak zamanla edinilen bir özelliktir:

  • Saygı, mütekabiliyet, empati ve düşünce yoluyla.
  • Kendine saygı ve güçlü bir kişiliğin sağlıklı gelişimiyle ve aynı zamanda diğerlerinin kişiliklerine saygıyla.
  • Aynı zamanda, insani samimiyetin, kişiyi iyiliğe teşvik eden başka bir fonksiyonu da vardır. Buna alçak gönüllülük denir ve başkalarının iyiliğini düşünmektir. Güçlü olmak ve kendini etrafındakilere adamaktır.

babasının sırtında oğlu

Kişisel tarihimiz ve bununla nasıl yüzleştiğimiz

Bizler geçmişimizin bir ürünü değil ancak geçmişimizle baş etme şeklimizin bir yansımasıyız. Bir baba veya anne ilk anda görünenden çok daha fazlasıdır. İkisinin de ardında üstesinden gelmek zorunda kaldıkları binlerce görünmeyen zorluk var. Kişisel problemleri, korkuları ve bitmek bilmeyen mücadeleleri mevcut.

Aslında tüm bunlar “katma değer”dir. Bizlere mutlu olmak için çok şeye ihtiyaç duymadığımızı: Sadecce bizi seven insanlarla birlikte olmamızın yettiğini öğreten bir enerjidir.    

Eşiniz olsa da olmasa da: Önemli olan tek şey çocuklarımızı sevebilmek için önce kendimizi sevmeliyiz

anne ve iki çocuğu

Eğer bir insan kendini sevmiyorsa, kendi kişisel beklentilerinin karşılanmasını başkalarından bekler. Ve konu annelik veya babalık olduğunda tüm bu kusurlar ciddi yan etkiler yaşanmasına sebep olur.

Kendini sevmeyen anne babalar aşırı kontrolcü davranarak çocuklarına zarar verecek şekilde ebeveynlik yaparlar.

  • Kendini sevmeyen anne ve babalar çocuklarıyla sağlıksız ve nevrotik bir ilişki geliştirirler. Kontrolcü olmanın yanında, güvensiz ve büyük duygusal iniş çıkışlar yaşamaya meyilli olurlar. Bu faktörler ise bir çocuğun psikolojik gelişiminde ciddi sorunlara sebep olur.

Daha iyi sevmek için önce kendinizi sevin

Kendini sevmek bencillik etmek demek değildir. Bunu açıkca belirtelim. Kendimize hak ettiğimiz her şeyi vermeye, istediğimiz şeyler için savaşmaya, kişisel mutluluğumuzu ve onurumuzu korumaya hakkımız var.

Tüm bunlar bizleri çocuk sahibi olmaya değer bir anne ve baba yapar. Çünkü kendimize dikkat ettiğimizde, çocuklarımıza da her şeyin en iyisini vermeye hazır olabiliriz.

Bir eşiniz olsa da olmasa da, önemli olan kendinize dikkat etmenizdir. Her gün duygusal eksikliklerimizle, güvensizliklerimizle ve korkularımızla baş etmeliyiz.

Bunu yaparak, çocuklarınıza örnek alabilecekleri bir kişiyi göstermiş olursunuz. Çocuklarınız güvenebilecekleri, örnek alabilecekleri, ve her gün yeni bir şey öğrenebilecekleri birini görür.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.