Ebeveynlik

Bir çocuk yetiştirmek, ebeveynlerin yapacakları en zor şeylerden biridir. Hiç kimse nasıl çocuk bakacağını bilerek doğmaz ve hepimiz elimizden gelen en iyi işi yapmak ve çocuklarımızı iyi yetişmek isteriz. Burada her şeyden bahsedeceğiz: bir çocuk yuvası veya okul öncesi eğitim okulunu seçme, öfke nöbetlerini idare etme yolları, onları disipline etmenin en iyi yolunu, evde konacak kuralları ve çocuğunuzu sorumlu bir yetişkin haline getirmenize yardımcı olacak diğer şeyleri.

Zaman dursun! Çocuğum benim kollarımda

“Keşke zamanı durdursak da seni hep kollarımın arasında tutsam”… Anne olarak bu tip cümleleri kendiniz de kurduğunuzu göreceksiniz. Anne olduğumuzda çocuğumuzla geçirdiğimiz her anın ne kadar değerli olduğunun farkındayızdır çünkü çocuğumuzun geçireceği çocukluk hızla gelip geçecek. Zaman dursun!

Babadan bunalmış anneye annelik mektubu

İlk defa anne olmak birçok durumu beraberinde getirir ve hazırlıklı olmadığımız duygularla başa çıkmamızı ister. Zamandan zamana bunalmış hissedebiliriz hatta biraz endişeliyizdir de. Çünkü annelik beraberinde büyük sorumluluk getirir. 

4 Yaşındaki Çocuklar İçin 12 Oyun

4 yaşındaki çocuklar için uygun olan bu 12 oyun, bilişsel gelişim, duygusal gelişim ve motor gelişimi için tasarlanmıştır. Ayrıca bu oyunlar, çocukların gün içinde enerjisini atması ve eğlenmesi için de harika birer yoldur. Bu yazımızda sizlerle, Piaget‘in gelişim aşamalarına göre…

Doğum Sonrasında Destek Almak Neden Önemlidir?

Doğum sonrasında sevdiklerinizden yardım ve destek almak, iyileşme sürecinizin çok önemli bir parçasıdır. Bu özellikle hamilelik sırasında ya da doğum sırasında sizi olumsuz yönde etkileyen bir durum yaşandıysa daha da önemlidir. Bazen bu deneyimler mutlu ve kendimizle barışık yaşamamızı engeller.…

Çocukların Karalama Yapması ve Anlamı

Çocukların karalama yapmaya başlaması genellikle 18 aylık olduktan sonra görülmeye başlar. Bu aşamada çocuklar, yeteneklerini sergilemek için çeşitli şekiller çizmeye başlamaktadırlar. Ufaklıklar, herhangi bir anlama gelmeyen bu çizimleri sadece eğlenmek için yaparlar. Ancak kendileri için bunlar, düşüncelerinin ve fikirlerinin sonucu…

Anneliğin Zorluklarının Pozitif Yönü

Annelik hayatın harika bir evresindeki güzel bir yeni roldür. Şüphesiz anneliğin pozitif tarafını görmenin zorlaştığı günler vardır. Yeterince uyku alamamak, sürekli yorgun olmak, çok az zaman ve yapacak çok fazla şey olması.

Çocuk Sahibi Olmak Anne ve Babaların Ömrünü Uzatıyor

İsveç’in başkenti Stockholm’deki Karolinska Enstitüsü’nün Çevre Sağlığı bölümünden Doktor Karin Modig’in önderliğinde yapılan bir araştırma ile 1.4 milyon İsveçlinin ortalama yaşam beklentisi incelendi ve bulgular gösteriyor ki; özellikle de erkekler için, çocuk sahibi olmak yaşayabileceğiniz yılların sayısını artırıyor.