Çocuklarınızın Üniversite Bölümlerini Seçmelerine Yardımcı Olun

Bir üniversite bölümü seçmek, özellikle de tam olarak ne istediğinizi bilmiyorsanız, gerçekten zor olabilir. Burada ebeveynlere çocuklarına bu önemli karar ile ilgili yardım edebilmeleri için bazı öneriler vereceğiz.
Çocuklarınızın Üniversite Bölümlerini Seçmelerine Yardımcı Olun

Son Güncelleme: 01 Nisan, 2021

Bir üniversite bölümü seçmek göründüğü kadar kolay değildir. Üniversiteye gitme vakti geldiğinde çoğu öğrenci ne ile ilgili tutkusu olduğunu ya da ne konuda iyi olduğunu henüz çözememiş olduğundan neyi seçeceğini bilemez.

Peki, siz bir ebeveyn olarak ne yapabilirsiniz? Çocuklarınızın okumak istedikleri şeyi seçmelerine nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Pek çok öğrenci liseyi bitirir ve hangi konuda uzmanlaşacağını ya da onlar için hangi alanın en iyi olduğunu bilmez. Pek çoğu o anda nasıl hissettiklerine bağlı olarak istediklerini düşündükleri şeyleri seçerler.

Bazı öğrenciler arkadaşları nereye gidiyorsa oraya gitmek ister ya da toplumun istediği tüm şeylere teslim olurlar. Ama herkes doktor ya da mühendis olmak istemez.

Bir ebeveyn olarak, çocuklarınızın gelecekte yaşayabilecekleri hayal kırıklıklarından kaçınmaya çalışın. Üniversiteye ilk kez kaydolan öğrencilerin %40’ından daha azı eninde sonunda okulu bıraktığı için onlara bu yolda kalmaları konusunda yardımcı olun.

Final sınavlarına çalışan üniversite öğrencileri.

Çocuklarınızın Üniversite Bölümlerini Seçmelerine Yardımcı Olun

Ebeveynler, çocuklarının hayatlarına kendi istedikleri şeyleri empoze etmemelidir. Elbette beklediğiniz kadar başarılı olmayacaklar, bunun nedeni basitçe üzerinde çalışıyor oldukları konuyu sevmemeleri.

Tekrar ediyoruz, bir üniversite bölümü seçmenin o kadar basit olmadığını unutmayın. Bu, çocuklarınızın hayatlarını tanımlayabilir. Bu nedenle, profesyonel gelecekleri için hazırlanmak açısından onlara yardımcı olmalısınız.

Ayrıca bu kararı etkileyen pek çok faktör de vardır. Bunların arasında o andaki kişisel tercihler, arkadaşlarından ayrılmak istememek ya da sadece ebeveynlerinin izinden gitmek gibi şeyler bulunabilir.

Ebeveynler, her zaman çocuklarının kişisel tercihlerine ve isteklerine dikkat ederek dört basit adımda çocuklarının üniversite bölümlerini seçmelerine yardımcı olabilir.

Dikkat Edilmesi Önerilen Konular

Gençleri doğru şekilde yönlendirmek için dikkate alınması gereken iki konu vardır:

  • Neleri sevdiklerini bilin.
  • Lisenin son üç yılındaki okul kayıtlarını takip edin ve hangi konuda iyi olduklarını belirlemeye çalışın.

Gençlerin Üniversite Bölümlerini Seçmelerine Yardım Etmek İçin 4 Adım

1. Konuşmak

Gençler ile dürüst ve açık bir konuşma yapmak önemlidir. Onlarla konuşurken tüm becerilerinin, yeteneklerinin ve akademik kayıtlarının bir listesini yazın; böylece hangi bölümü seçerlerse seçsinler, üniversiteye girme şanslarına dair gerçek bir fikriniz olur.

Öğrencilerin bu konuları tartışmak açısından özgür hissetmeleri önemlidir. Sorumlu bir yetişkin olarak, onları dinlemeli ve kararları ile ilgili anlaşılmış ve desteklenmiş hissetmelerini sağlamalısınız.

2. Mesleki Bir Sınava Girmek

Güçlü ve zayıf yönleri hakkında konuştuktan sonra, eğitimsel eğilimlerini bilmelerine yardımcı olmak için mesleki bir sınava girmelidirler.

Kendileri için doğru bölümü seçmeye uğraşan öğrenciler.

3. İş Ziyaretleri Yapmak

Çoğu zaman, gençlerin iş hakkında romantize edilmiş bir fikirleri vardır. Bu nedenle bu adımın gerçekleştirilmesi çok önemlidir. Örneğin, aday öğrencileri bir muhasebecinin ofisine, bir mühendisin ofisine ya da bir hastaneye götürün. Bu şekilde, bu iş alanlarında günlük bir bazda neler olduğuna dair gerçek bir kavrayışa sahip olabilirler.

4. Doğru Üniversite Seçimi

Doğru üniversiteyi seçmek, kendilerini bağımsız ve mutlu hissetmelerini sağlamak için önemli bir adımdır. Onlara katılın ve onlar için en iyi olan seçenekleri kontrol edin.

Yaz okulu sırasında ders çalışan öğrenciler.

Kısacası, pek çok lise öğrencisinin üniversiteye hemen başlamak istemediğini anlamalısınız. Hatta bir yıllarını boş bile geçirebilirler. Ancak bunu kötü bir işaret olarak almayın. Bu onlara büyümeleri ve çabalarını doğru şekilde yönlendirmeleri için daha fazla zaman verebilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.